Gaspard Ulliel als Louis-Jean Knipper | |
Nathalie Baye als Martine | |
Vincent Cassel als Antoine Knipper | |
Marion Cotillard als Catherine | |
Léa Seydoux als Suzanne Knipper | |
Antoine Desrochers als Pierre Jolicoeur | |
William Boyce Blanchette als Young Louis | |
Sasha Samar als Taxi Driver | |
Arthur Couillard als Little Boy on the Airplane | |
Patricia Tulasne als Air Hostess | |
Emile Rondeau als Little Louis | |
Théodore Pellerin als Young Antoine | |
Jenyane Provencher als Young Girl on the Trampoline | |
Stephan Dubeau als Father |
Xavier Dolan | Director |
Xavier Dolan | Screenplay |
André Turpin | Director of Photography |
Nathanaël Karmitz | Producer |
Xavier Dolan | Producer |
Denis Lamothe | Gaffer |
Raymond Larose | Set Designer |
Nancy Grant | Producer |
Maïna Militza | Makeup Artist |
Sylvain Corbeil | Producer |
Sinan Saber | Assistant Director |
Robert Courtemanche | Grip |
Xavier Dolan | Editor |
Gabriel Yared | Original Music Composer |
Colombe Raby | Production Design |
Pascale Deschênes | Set Decoration |
Charles-Olivier Tremblay | Art Department Assistant |
Jo Caron | Foley |
Maxime Lapointe | Visual Effects Supervisor |
Nathalie Tremblay | Digital Compositors |
Michel Merkt | Producer |
Sylvain Brassard | Sound Mixer |
Guy Pelletier | Dialogue Editor |
Marc Lemieux | First Assistant Camera |
Claire Patronik | Production Manager |
Benoît Dame | Sound Effects Editor |
Sylvain Brassard | Sound Effects Editor |
Pierre Picq | Boom Operator |
Simon Mercier | Digital Compositors |
Aymeric Colas | Steadicam Operator |
Nathalie Paquette | Script Supervisor |
François Fauteux | Location Manager |
Pierre Thériault | Post Production Supervisor |
Maïna Militza | Makeup Department Head |
Patrick Lemay-Hardy | Digital Compositors |
Amélie Labrèche | Assistant Editor |
Maïna Militza | Makeup Designer |
Dominic Dauphin | VFX Editor |
Andris Pakalns | Digital Compositors |
Pascal Ruest | Animation |
Jean-François Ferland | Visual Effects Supervisor |
Serge Grenier | Grip |
Simon Beaupré | Digital Compositors |
Gael Hollard | Digital Compositors |
Heston Labbe | Digital Compositors |
Sophie Beasse | Costume Supervisor |
Sylvain Brassard | Supervising Sound Editor |
Guy Francoeur | Foley |
Marie-Claude Lafontaine | Visual Effects Coordinator |
Rachel Terrien | Animation Production Assistant |
Yi Zhang | Digital Compositors |
Julie Breton | Casting |
Jeff Atmajian | Orchestrator |
Clémentine Le Roy | Set Production Assistant |
Catherine Lavoie | Makeup Artist |
Stéphane Lefebvre | Stunt Coordinator |
David Décoste | Digital Compositor |
Jessica Francoeur-Ducharme | Digital Compositor |
Bryan Hsu | Digital Compositor |
Jean-Luc Lagarce | Adaptation |
François Barbeau | In Memory Of |
Elisha Karmitz | Producer |
Jean-Pierre Arquié | Music Producer |
Jean-Luc Lagarce | Theatre Play |
Patrick Roy | Executive Producer |
Gabriel Yared | Orchestrator |
Louis Cyr | Property Master |