Jeff Bridges als Dr. Mark Powell | |
Kevin Spacey als Prot | |
Mary McCormack als Rachel Powell | |
Alfre Woodard als Claudia Villars | |
Ajay Naidu als Dr. Chakaraborty | |
Vincent Laresca als Navarro | |
Kimberly Scott als Joyce Trexler | |
Conchata Ferrell als Betty McAllister | |
Saul Williams als Ernie | |
Peter Gerety als Sal | |
David Patrick Kelly als Howie | |
Melanee Murray als Bess | |
Celia Weston als Mrs. Archer | |
Brian Howe als Steve Becker | |
Greg Lewis als Dominic McAllister | |
John Toles-Bey als Russell | |
Mark Christopher Lawrence als Simms | |
Mary Mara als Abby | |
Brandon de Paul als Josh - Age 10 | |
Tess McCarthy als Natalie Powell - Age 6 | |
Natasha Dorfhuber als Gabby Powell - Age 9 | |
Aaron Paul als Michael Powell - Age 21 | |
William Lucking als Sheriff | |
Zofia Borucka als Woman on Train | |
Curt Clendenin als Hospital Patient (uncredited) | |
Frank Collison als Screaming Man (uncredited) | |
Moet Meira als Jennifer (uncredited) | |
Peter Maloney als Duncan Flynn | |
Lance E. Nichols als David Patel | |
Erik LaRay Harvey als Security Guard | |
Paulo Pascoal als Thief (Uncredited) | |
Tracy Vilar als Maria |
Iain Softley | Director |
Lawrence Gordon | Producer |
Lloyd Levin | Producer |
Robert F. Colesberry | Producer |
Susan G. Pollock | Executive Producer |
Charles Leavitt | Screenplay |
Gene Brewer | Novel |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
John Mathieson | Director of Photography |
Craig McKay | Editor |
Debra Zane | Casting |
Louise Mingenbach | Costume Design |
John Beard | Production Design |
Alec Hammond | Art Direction |
Cheryl Carasik | Set Decoration |
Richard Bloom | Art Department Coordinator |
Drew Boughton | Assistant Art Director |
Dave DeGaetano | Construction Coordinator |
Paul J. Lombardi | Special Effects Coordinator |
Daniel Robichaud | CGI Supervisor |
Petra Holtorf | Visual Effects Producer |
Conny Fauser | Visual Effects Supervisor |
Terri Taylor | Casting Associate |
Pamela Wise | Costume Supervisor |
Jill E. Anderson | Costume Supervisor |
Barbara Hause | Costume Supervisor |
Patricia Bercsi | Set Costumer |
Amanda Gore | Set Costumer |
Kathleen Gore-Misko | Set Costumer |
Emily Wyss | Set Costumer |
Daryl B. Kell | Music Editor |
Karen Golden | Script Supervisor |
Martin Samuel | Hair Department Head |
Susan Germaine | Hairstylist |
Sterfon Demings | Hairstylist |
Carol A. O'Connell | Hairstylist |
John Quaglia | Key Hair Stylist |
Rod Ortega | Key Hair Stylist |
Teresa M. Austin | Makeup Department Head |
Pamela Santori | Makeup Artist |
Tania McComas | Makeup Artist |
Lori Hicks | Makeup Artist |
Edouard F. Henriques | Makeup Artist |
Paul C. Babin | Camera Operator |
Jim McConkey | Steadicam Operator |
Andy Shuttleworth | Steadicam Operator |
Suzanne Tenner | Still Photographer |
Jimmy Keys | Rigging Gaffer |
Tim Alatorre | Rigging Grip |
Bret Rubin | Rigging Grip |
Mark R. Rubin | Rigging Grip |
Justin Van Fleet | Rigging Grip |
Spencer Wilcox | Rigging Grip |
Matt Cohen | 24 Frame Playback |
Tim Rigby | Stunts |
Keii Johnston | Stunt Coordinator |
Patrick J. Foley | Dialogue Editor |
Douglas T. Madison | Property Master |
John F. Reynolds | Dialogue Editor |
Michael Levy | Co-Producer |
Joey Box | Stunt Coordinator |
Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Richard Burden | Stunts |
Tim Gilbert | Stunts |
Jennifer Lamb | Stunts |
Phil Culotta | Stunts |
Harry O'Connor | Stunts |
Jim Palmer | Stunts |
Loyd Catlett | Stunt Double |
Robert F. Colesberry | Unit Production Manager |
Peter Kohn | First Assistant Director |
Scott Robertson | Second Assistant Director |
Gene Brewer | Associate Producer |
Carl S. Griffin | Production Supervisor |
Deirdre Slevin | Associate Editor |
Mark Poll | Set Designer |
David M. Dunlap | "B" Camera Operator |
Michael St. Hilaire | "B" Camera Operator |
Michael G. Riba | First Assistant Camera |
Christos Bitsakos | Second Assistant Camera |
Camille Freer | Additional Second Assistant Camera |
Michael R. Marquette | First Assistant "C" Camera |
Gary Dunham | First Assistant "B" Camera |
Marta Weiss | Second Assistant "B" Camera |
Mark Weingarten | Production Sound Mixer |
Jeff Erdmann | Boom Operator |
Jeff Enden | Boom Operator |
Craig Raiche | Assistant Property Master |
Diane Ward | Production Coordinator |
James B. Crawford | Chief Lighting Technician |
Scott Kidner | Assistant Chief Lighting Technician |
Jeff Case | Key Grip |
Lisa Rodgers | Post Production Supervisor |
Joe Landauer | First Assistant Editor |
Chris Furia | Production Accountant |
Ernest M. Sanchez | Leadman |
Jessica Drake | Dialect Coach |
Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
J. Paul Huntsman | Supervising Sound Editor |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
David Lee Fein | Foley Artist |
Pamela Kahn | Foley Artist |
David Jobe | Foley Mixer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Dale E. Grahn | Color Timer |