Clive Owen als Arthur | |
Ioan Gruffudd als Lancelot | |
Keira Knightley als Guinevere | |
Mads Mikkelsen als Tristan | |
Joel Edgerton als Gawain | |
Hugh Dancy als Galahad | |
Ray Winstone als Bors | |
Stephen Dillane als Merlin | |
Ray Stevenson als Dagonet | |
Til Schweiger als Cynric | |
Stellan Skarsgård als Cerdic | |
Sean Gilder als Jols | |
Ken Stott als Marius Honorius | |
Charlie Creed-Miles als Ganis | |
David Murray als Merlin's Lieutenant | |
Ned Dennehy als Mental Monk | |
Phelim Drew als Obnoxius Monk | |
Des Braiden als Third Monk | |
Bosco Hogan als Bishop Decoy | |
David Wilmot als Woad Killed by Lancelot | |
Lochlann O'Mearáin als Roman Commander | |
Ivano Marescotti als Bishop Germanus | |
Clive Russell als Lancelot's Father | |
Graham McTavish als Roman Officer | |
Dessie Gallagher als Mercenary | |
Elliot Henderson-Boyle als Young Lancelot | |
Owen Teale als Pelagius (uncredited) | |
Dawn Bradfield als Vanora | |
Pat Kinevane als Horton |
Jerry Bruckheimer | Producer |
Chad Oman | Executive Producer |
Conrad Buff IV | Editor |
Antoine Fuqua | Director |
Jamie Pearson | Editor |
Mike Stenson | Executive Producer |
Hans Zimmer | Original Music Composer |
Slawomir Idziak | Director of Photography |
Ned Dowd | Executive Producer |
Michelle Guish | Casting |
Ronna Kress | Casting |
Penny Rose | Costume Design |
Paul Cross | Production Design |
Peter Batten | First Assistant Camera |
Amanda Bone | Armorer |
Stuart Clarke | Scenic Artist |
Gary Birmingham | Transportation Coordinator |
Howard Gibbins | Unit Production Manager |
Jane McNally | Production Manager |
Ciarán Barry | Camera Operator |
Dee Corcoran | Key Hair Stylist |
Jason Keever | Post Production Assistant |
Carole A. Kenneally | First Assistant Editor |
Stephen McCarthy | Gaffer |
Noel Cullen | Rigging Gaffer |
Steve Cullane | Special Effects Supervisor |
Mick Fitzgerald | Motion Capture Artist |
Bruce Moriarty | Associate Producer |
Russ Bailey | Construction Coordinator |
Bruce Hendricks | Executive In Charge Of Production |
Orin Beaton | Boom Operator |
Dan Weil | Production Design |
Jana Chovancova | Art Department Coordinator |
Eileen Buggy | Hairstylist |
Linda A. Malcor | Researcher |
Neil Collymore | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Tucker | Associate Producer |
Olivia Bloch-Lainé | Set Decoration |
Graeme Bird | Propmaker |
Casey Levie | Set Production Assistant |
John Maguire | Video Assist Operator |
Owen Magee | Assistant Director |
Matt Johnson | Visual Effects Supervisor |
Yann Biquand | Art Direction |
Jenny Oman | Set Decoration Buyer |
Stefan Baur | Camera Technician |
Jonathan Hession | Still Photographer |
Barny Crocker | Loader |
Neil Corbould | Special Effects Coordinator |
Anna Rackard | Supervising Art Director |
Karen Russell | Driver |
Carlo Antonioni | Stunts |
Ben Flatter | Visual Effects Coordinator |
Vince McGahon | Steadicam Operator |
Colleen Kelsall | Assistant Costume Designer |
Jean Bourne | Script Supervisor |
Morgan O'Sullivan | Associate Producer |
Sharon Bruton | Standby Painter |
Maire Brennan | Additional Music |
Graham Mitchell | Carpenter |
Stanislav Satko | Utility Stunts |
Sean Cahill | Electrician |
Maria Collins | Production Coordinator |
Steve Dent | Stunt Coordinator |
Kate Bowe | Unit Publicist |
Kurt Smith | Color Timer |
Kate Griffin | Production Accountant |
James Harrison | Sound Effects Editor |
Dottie Starling | Digital Effects Supervisor |
Iain Eyre | Sound Editor |
Ed Colyer | Sound Mixer |
Lon Bender | Supervising Sound Editor |
James Seddon | Dolby Consultant |
Owen Monaghan | Set Designer |
Mike Valentine | Underwater Camera |
Warwick Campbell | Sequence Supervisor |
Selwyn Roberts | Line Producer |
Ken Crouch | Costume Supervisor |
Norman Baillie | Prosthetic Supervisor |
Kieran Dempsey | Best Boy Electric |
Richard Baker | Digital Compositors |
Pat Sandston | Associate Producer |
Maria Cork | Sculptor |
Tami Goldman | Post Production Supervisor |
Jez Tucker | Systems Administrators & Support |
Dougal Cousins | Location Manager |
Lucy Browne | Makeup Artist |
Darren Brown | Stand In |
Eamonn Murphy | Transportation Captain |
Bob Badami | Music Supervisor |
Peter J. Devlin | Production Sound Mixer |
Martin Gabriel | Visual Effects Producer |
Conor Dennison | Art Direction |
Louis Joon | Costume Design |
Gaby Kester | Casting Associate |
Michael Higham | Music Editor |
James Flynn | Associate Producer |
Michael Murphy | Set Dresser |
Heiko Jörke | Key Grip |
Howard Halsall | ADR Editor |
Harry Barnes | Foley Editor |
Bruce Moriarty | First Assistant Director |
Jim Boorer | Dolly Grip |
Ailbhe Lemass | Key Makeup Artist |
Enda Doherty | Third Assistant Director |
John Dunne | Grip |
Lucy Bowring | Costume Coordinator |
Duncan Malcolm | Title Designer |
Darrell Warner | Costume Illustrator |
Peter Hall | Pilot |
Andy Garner | Prosthetic Makeup Artist |
Sarah Moore | Ager/Dyer |
John Marzano | Aerial Camera |
Karen Richards | Second Assistant Director |
Frank Moiselle | Local Casting |
Steve Browell | Assistant Sound Editor |
Mark Berrow | Musician |
Colin Ritchie | Supervising Dialogue Editor |
Steve Farman | Negative Cutter |
Dorothy McDonnell | Assistant Production Coordinator |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Christoph Schinko | 3D Animator |
Chris Burdon | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Courtney Bright | Casting Assistant |
Bruce Fowler | Orchestrator |
Steve Schwalbe | Dialogue Editor |
Terry English | Armorer |
Alex Joseph | Foley Supervisor |
Audrey Doyle | Assistant Makeup Artist |
Alexander Beddow | ADR Recordist |
Ryan Paul Quayle | Stunt Double |
Sean Lawrence | Colorist |
David Brighton | Special Effects Assistant |
René Adefarasin | Assistant Camera |
Louise Ben-Nathan | Clapper Loader |
Eimear Clonan | Assistant Location Manager |
Mel Churcher | Dialogue Coach |
Niamh Gale | Location Coordinator |
Daisy Cummins | Second Second Assistant Director |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Liz Byrne | Makeup Trainee |
Stephen Kirk | Assistant Director Trainee |
John Conroy | Focus Puller |
Liz Treacy | Wardrobe Assistant |
Mark T. Osborne | Additional Colorist |
Gillian Cody | First Assistant Accountant |
Christopher Reichel | Digital Intermediate Assistant |
John Paul LeBon | Location Assistant |
Brian Dungan | Camera Trainee |
Rob Pizzey | Digital Colorist |
Graeme Haughton | Generator Operator |
Laura McGuirk | Production Runner |
Ciara McArdle | Costumer |
Matt Adams | Digital Intermediate Producer |
Jennifer Griffin | Assistant Accountant |
Andrea Isaacs | Production Executive |
Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Peter Burgis | Foley Artist |
Cormac O'Maille | Second Assistant Camera |
Roberta Gorski | Executive Assistant |
Adrienne Taylor | Sound Assistant |
Bruce Armstrong | Special Effects Technician |
Wynn Petersen | Production Secretary |
Shane Harford | Dressing Prop |
Nigel Heath | Foley Mixer |
Sarah Brewerton | Assistant Editor |
Alastair King | Music Arranger |
Jeanette Surga | Music Consultant |
Rich Bokides | Production Assistant |
Tara Van Zyl | Costume Assistant |
Richard Fordham | First Assistant Sound Editor |
Kirk R. Gardner | Second Unit Director |
David Franzoni | Writer |
Carla Lewis | Stand In |
Greg Jeloudov | Stand In |
Daniel Cooke | Stand In |
Nuala Moiselle | Casting |
Frank Moiselle | Casting |
Eliza Ladensohn | Casting Assistant |
Kirsty Kinnear | Casting Assistant |
Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Stefano Zanola | Stunts |
Leonard Woodcock | Stunts |
Peter White | Stunts |
Reg Wayment | Stunts |
Marek Toth | Stunts |
C.C. Smiff | Stunts |
Walter Siccardi | Stunts |
John Sheridan | Stunts |
Dusan Prvy | Stunts |
Dominic Preece | Stunts |
Slaven Petrovic | Stunts |
Hernan Ortiz | Stunts |
Peter Olgyay | Stunts |
Steve Old | Stunts |
Petra Novotná | Stunts |
Peter Miles | Stunts |
Ivan Miča | Stunts |
Ally McClelland | Stunts |
Mark Mangan | Stunts |
Bill Littleton | Stunts |
Stephanie Lelievre | Stunts |
Norman Kelly | Stunts |
Roman Jankovič | Stunts |
Rob Inch | Stunts |
Ken Doherty | Stunts |
Valter Di Francesco | Stunts |
Ricardo Cruz | Stunts |
Nick Chopping | Stunts |
Bruce Cain | Stunts |
Andrea Caccaveri | Stunts |
Georges Branche | Stunts |
Eugenio Alonso Yenes | Stunts |
Kath Pollard | Additional Sound Re-Recording Mixer |