Naomi Watts als Ann Darrow | |
Jack Black als Carl Denham | |
Adrien Brody als Jack Driscoll | |
Andy Serkis als Kong / Lumpy | |
Colin Hanks als Preston | |
Thomas Kretschmann als Captain Englehorn | |
Jamie Bell als Jimmy | |
Kyle Chandler als Bruce Baxter | |
Evan Parke als Hayes | |
Lobo Chan als Choy | |
John Sumner als Herb | |
Craig Hall als Mike | |
Peter McKenzie als Venture Crew | |
William Johnson als Manny | |
David Pittu als Weston | |
Mark Hadlow als Harry | |
Geraldine Brophy als Maude | |
David Dennis als Taps | |
Pip Mushin als Zelman | |
Jim Knobeloch als Thuggish Executive | |
Ric Herbert als Sleazy Executive | |
Lee Donahue als Studio Guy's Assistant | |
Tom Hobbs als Young Assistant | |
Tiriel Mora als Fruit Vendor | |
Jed Brophy als Venture Crew | |
John Wraight als Venture Crew | |
William Wallace als Venture Crew | |
Frank Edwards als Venture Crew | |
Crawford Thomson als Venture Crew | |
Richard Kavanagh als Venture Crew | |
Stephen Hall als Venture Crew | |
Joe Folau als Venture Crew | |
Chic Littlewood als Old Security Guard | |
Samuel Taylor als Hooverville Child | |
Lorraine Ashbourne als Theatre Actor | |
Laura Surrich als New York Theatre Goer | |
Katie Jackson als NY Child | |
Michael Lawrence als Venture Crew | |
Ray Woolf als Venture Crew - Helmsman | |
Eddie Campbell als Venture Crew - Crewman | |
Greg Smith als Venture Crew | |
Phil Grieve als Laughing Man | |
Matt Wilson als Photographer | |
Jim McLarty als Photographer | |
Latham Gaines als Photographer | |
Camille Keenan als New York Citizen (uncredited) | |
Peter Jackson als Biplane gunner | |
Billy Jackson als NY Child |
Christopher Boyes | Sound Re-Recording Mixer |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Peter Jackson | Director |
Peter Jackson | Producer |
Peter Jackson | Writer |
Fran Walsh | Producer |
Fran Walsh | Writer |
Philippa Boyens | Writer |
Philippa Boyens | Co-Producer |
Andrew Lesnie | Director of Photography |
Grant Major | Production Design |
Joe Bleakley | Art Direction |
Alan Lee | Conceptual Design |
Richard Taylor | Creature Technical Director |
Victoria Burrows | Casting |
John Hubbard | Casting |
Liz Mullane | Casting |
Dan Hennah | Set Decoration |
Dan Hennah | Supervising Art Director |
Jabez Olssen | Additional Editing |
Jamie Selkirk | Editor |
David Long | Original Music Composer |
Mel Wesson | Original Music Composer |
Dan Hubbard | Casting |
Terry Ryan | Costume Design |
Brent Burge | Sound Designer |
David Farmer | Sound Designer |
Jan Blenkin | Producer |
Carolynne Cunningham | Producer |
Carolynne Cunningham | First Assistant Director |
Ray Beentjes | Dialogue Editor |
Peter Russell | Stand In |
Ed Mulholand | Construction Coordinator |
Jim Weidman | Supervising Music Editor |
Shane Rangi | Stunt Double |
Simon Bright | Art Direction |
Simon Bright | Set Decoration |
Peter Swords King | Hair Designer |
Peter Swords King | Makeup Designer |
Rick Findlater | Hair Supervisor |
Steven Boyle | Makeup Effects |
Eric Leighton | Animation Director |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Andy McLaren | Set Dresser |
Nick Weir | Property Master |
Gunner Ashford | Armorer |
Amanda Foubister | Stunts |
Jonathan Costelloe | Stunts |
Kayne Asher | Dolly Grip |
David Brown | Rigging Gaffer |
Taipua Adams | Lighting Technician |
Lynne Reed | Color Timer |
Patrick Kalyn | Animation |
Tim Wong | Stunts |
Kelly Valentine Hendry | Casting Assistant |
Miranda Rivers | Extras Casting Coordinator |
Peter Dillon | Utility Stunts |
Anne Bruning | Unit Production Manager |
Hannah Clarke | Production Coordinator |
Armen Ksajikian | Musician |
Bruce Emery | Dolby Consultant |
Martin Kwok | First Assistant Sound Editor |
Andrew Stehlin | Stunts |
Stuart Michael Thomas | Music Consultant |
Pippa Anderson | Post Production Supervisor |
Carolyn M. Fenton | Costume Supervisor |
Nigel Stone | ADR Supervisor |
Randy Link | Animation |
Rhys Duncan | Camera Operator |
Matthew Lambourn | Sound Editor |
Collin Butrum | Transportation Coordinator |
Sally Eccleston | First Assistant Camera |
Ethan van der Ryn | Supervising Sound Editor |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Annette Wullems | Associate Producer |
Reg Garside | Gaffer |
Rebecca Downes | Visual Effects Coordinator |
Dan Lemmon | Digital Effects Supervisor |
Alex Funke | VFX Director of Photography |
Guy Adan | Unit Publicist |
Polly McKinnon | ADR Editor |
Steve Ingram | Special Effects Supervisor |
Cyndi Ochs | Digital Effects Producer |
Guy Williams | 3D Supervisor |
David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Tim Starnes | Music Editor |
Vicki Galloway Weimer | Visual Effects Producer |
Mike Hopkins | Supervising Sound Editor |
Robyn McFarlane | Foley Recordist |
Michael Hedges | Sound Re-Recording Mixer |
Matt Aitken | CG Supervisor |
Tim Stratton | Electrician |
Joe Letteri | Senior Visual Effects Supervisor |
Chris Anderson | Stunt Coordinator |
Christian Rivers | Animation Director |
David Hollingsworth | Telecine Colorist |
Hayden Collow | Sound Effects Editor |
Nigel Scott | Music Coordinator |
Merrin Ruck | Script Supervisor |
Corinne Bossu | Makeup Artist |
Scott E. Anderson | Visual Effects Supervisor |
Hayley Atherton | Assistant Makeup Artist |
Derek Casari | Sound Engineer |
Aria Harrison | Assistant Script |
Sean Button | Stunts |
Hugo Dominguez | Visual Effects |
Eileen Moran | Co-Producer |
Lucy McLay | Costumer |
Randall William Cook | Second Unit Director |
Ed Hawkins | Digital Compositor |
Joel Fletcher | Animation |
Julie Adams | Dialect Coach |
Neil Aldridge | Assistant Dialogue Editor |
Aaron Cubis | Projection |
Simon Harding | Steadicam Operator |
Mathew Gordon | Location Assistant |
Jared Connon | Location Manager |
Tony Keddy | Key Grip |
Peter Cobbin | Thanks |
Sebastian Foxx | Stunts |
Sarah Milnes | Researcher |
Jamie Beard | Lead Animator |
Victoria Sullivan | Script Supervisor |
Greg Butler | CGI Supervisor |
Chris Hennah | Art Department Manager |
Matt Holmes | Visual Effects Editor |
Pete Anthony | Orchestrator |
Pete Anthony | Conductor |
Simon Ward | Set Costumer |
Tanya Blumstein | Dialogue Coach |
Kristie Breslin | Art Department Coordinator |
Eliza Godman | Assistant Costume Designer |
Shona McCullagh | Choreographer |
Pierre Vinet | Still Photographer |
Atsushi Sato | Animation Supervisor |
Min Windle | Stunt Double |
Belindalee Hope | Production Manager |
Karl Chisholm | Special Effects Coordinator |
Veronique Lawrence | Script Supervisor |
Colin Alway | Sequence Leads |
Brian Van't Hul | Visual Effects Supervisor |
Shane Cooper | Software Engineer |
Darren Bradnock | Grip |
Andy Buckley | Set Medic |
Corrin Ellingford | Boom Operator |
Greg Cockerill | Set Decoration |
Colin Davidson | Construction Foreman |
Mana Hira Davis | Stunts |
Kirk Maxwell | Stunt Coordinator |
Colin Deane | First Assistant Camera |
Dan Akers | Digital Compositors |
Mark Trotter | Stunts |
Tony Marsh | Stunt Double |
Philippa Wood | Publicist |
Emily Ireland | Unit Manager |
Noor Razzak | Assistant Grip |
Dion Hartley | Best Boy Grip |
Jacqui Allen | Assistant Art Director |
Jeremy Bennett | Visual Effects |
Jeremy Bennett | Conceptual Design |
Daniel Aird | Greensman |
Genevieve Cooper | Lead Painter |
Carl Bellavia | Location Scout |
Stephen Crene | Painter |
Christopher Aitken | Sculptor |
Miriam Bellard | Set Designer |
Ben Milsom | Standby Painter |
Susie Glass | Hairstylist |
Kevin Anderton | Carpenter |
Chris Walker | Craft Service |
Alexandra Bishop | Clapper Loader |
Pete Butters | Propmaker |
Hammond Peek | Sound Recordist |
Ben Hall | Systems Administrators & Support |
Nadia Diggins | Color Grading |
David Birrell | First Assistant Editor |
Huw Griffiths | Best Boy Electric |
Chris Hiles | Production Sound Mixer |
Robert Baldwin | Creature Design |
Julie Zavala Ron | Machinist |
James Van Der Reyden | Motion Capture Artist |
Ryan Carey | Stunt Double |
Jayne Herrmann | Digital Intermediate Assistant |
Mark Cameron Williams | Graphic Designer |
David J. Muzzerall | Stunts |
Keith Huggins | Senior Animator |
Daniel Falconer | Creature Design |
Dayna Grant | Stunts |
Clint Elvy | Stunts |
Emily Griffiths | Production Assistant |
Richard Matthews | Additional Second Assistant Director |
Stephanie Weststrate | Second Assistant Director |
Del Chatterton | Third Assistant Director |
Paul Hambleton | Extras Dresser |
Darryl Longstaffe | Draughtsman |
Mark Hawthorne | Assistant Editor |
Cilla Leckie | Costume Coordinator |
Jonathan Roy Grindlay | Special Effects Assistant |
Mario de Dios | VFX Artist |
Karen Harper | Vocals |
Jessica A. Gihon | Assistant Accountant |
William Dwelly | Animation Technical Director |
Jeff Barnes | Production Executive |
Jason Tahu | Stunts |
Baz Karbouris | Stunts |
Peter Baustaedter | Matte Painter |
Lucy Adams | Costume Assistant |
Skot Thomas | Second Second Assistant Director |
Chris Guise | Title Designer |
Brian Kahanek | ADR Mixer |
Ross Anderson | Special Effects Technician |
Heather Clarke | Additional Visual Effects |
Juliette Davis | Visual Effects Production Assistant |
Marion Davey | Visual Effects Production Manager |
Alys Rowe | Camera Trainee |
Andrew Lambert | Data Wrangler |
Mike Knudson | Focus Puller |
Tony Monk | Helicopter Camera |
Steve Allanson | Second Assistant Camera |
Jan Kruse | Digital Colorist |
Holger Spill | Digital Intermediate Editor |
Shara Hudson | Post Production Coordinator |
Linda Klein-Nixon | Accountant |
Aimee Aspinall | Assistant Production Coordinator |
Leigh van der Byl | CG Artist |
Christine Arboit | Creature Technical Director |
Sarah Valentine | Extras Casting |
Jonny Doig | Production Runner |
Evan Christie | Rotoscoping Artist |
Graham Binding | Animation |
Winham Hammond | Stunts |
Carrie McLaughlin | Foley Artist |
Morgan Evans | Stunts |
Sharon Maxwell | Stunts |
Steve Reinsfield | Stunts |