Jeffrey Hunter als Jesus | |
Siobhán McKenna als Mary | |
Hurd Hatfield als Pontius Pilate | |
Ron Randell als Lucius | |
Viveca Lindfors als Claudia | |
Rita Gam als Herodias | |
Carmen Sevilla als Mary Magdalene | |
Brigid Bazlen als Salome | |
Harry Guardino als Barabbas | |
Rip Torn als Judas | |
Frank Thring als Herod Antipas | |
Guy Rolfe als Caiaphas | |
Royal Dano als Peter | |
Robert Ryan als John the Baptist | |
Edric Connor als Balthazar | |
Maurice Marsac als Nicodemus | |
Grégoire Aslan als Herod | |
George Coulouris als Camel Driver | |
Conrado San Martín als General Pompey | |
Gérard Tichy als Joseph | |
Antonio Mayans als Young John | |
Luis Prendes als Good Thief / Roman Soldier | |
David Davies als Burly Man | |
José Nieto als Caspar | |
Rubén Rojo als Matthew | |
Fernando Sancho als Mad man | |
Michael Wager als Thomas | |
Félix de Pomés als Joseph of Arimathea | |
Adriano Rimoldi als Melchior | |
Barry Keegan als Bad Thief | |
Rafael Luis Calvo als Simon of Cyrene | |
Tino Barrero als Andrew | |
Paco Morán als Blind Man | |
Orson Welles als Narrator (Voice) | |
Ray Milland als Satan (voice) (uncredited) |
Franz Planer | Director of Photography |
Nicholas Ray | Director |
Lee LeBlanc | Special Effects |
Basil Fenton-Smith | Sound Recordist |
Harold F. Kress | Editor |
Miklós Rózsa | Original Music Composer |
José López Rodero | Assistant Director |
Charles E. Parker | Makeup Designer |
Milton Krasner | Director of Photography |
Franklin Milton | Recording Supervision |
Mario Van Riel | Makeup Designer |
Jaime Prades | Associate Producer |
Philip Yordan | Screenplay |
Betty Utey | Choreographer |
Manuel Berenguer | Director of Photography |
Sumner Williams | Second Unit Director |
Samuel Bronston | Producer |
Alex Weldon | Special Effects |
José María Ochoa | Assistant Director |
Noël Howard | Second Unit Director |
Enrique Alarcón | Set Decoration |
Carlo Lastricati | Assistant Director |
Eric Seelig | Costume Supervisor |
Georges Wakhévitch | Costume Design |
Georges Wakhévitch | Set Designer |
Anna Cristofani | Hairstylist |
Stanley Goldsmith | Production Manager |
Stanley Detlie | Property Master |
Carl Gibson | Technical Supervisor |
Maciek Piotrowski | Draughtsman |
Norton Kurland | Electrician |
Alan Brown | Associate Producer |