Gerard Butler als Will Spann | |
Jaimie Alexander als Lisa Spann | |
Russell Hornsby als Detective Paterson | |
Ethan Embry als Knuckles | |
Michael Irby als Oscar | |
Bruce Altman als Barry Adams | |
Jordan Salloum als Peter | |
Dani Deetté als Sgt. Andersen | |
David Kallaway als Frank | |
Chip Lane als Assistant Deputy | |
Alphonso A'Qen-Aten Jackson als Larry | |
Cindy Hogan als Anna Adams | |
Aleks Alifirenko Jr. als Paranoids | |
Emily Brinks als Gas Station Girl | |
Billy Burns als Green Suburban Driver | |
Robin Fletcher als Secretary | |
David Gurule als Police Officer | |
Brice Anthony Heller als Ghost Worker | |
Samantha Lawless als Additional Voices | |
Christie McLendon als Police station Receptionist | |
Alexandra Miles als Paranoid | |
Robert Walker Branchaud als Jo Paul | |
Rachel Trautmann als Paranoid | |
Matthew R. Staley als Drugged Out Guy in Car | |
David Perez als Hazmat Officer |
Brian Goodman | Director |
Marc Frydman | Writer |
Anne McCarthy | Casting Director |
Kellie Roy | Casting Director |
Sam Ewing | Original Music Composer |
Bear McCreary | Music |
Beverly Safier | Costume Design |
Julia Wong | Editor |
Peter A. Holland | Director of Photography |
Grant Armstrong | Production Design |
Brian Pitt | Producer |
Nicolas Chartier | Producer |
Marc Frydman | Producer |
Gerard Butler | Producer |
Alan Siegel | Producer |
Robert J.D. Spaulding | Camera Operator |
Lisa Smith-Reed | Production Coordinator |
Tiffany Smith | Production Accountant |
Aydin Roberts | Location Assistant |
Kerry Reed | Assistant Production Coordinator |
Vincent Mikolay | Stand In |
Christopher Kulikowski | Post Production Supervisor |
Carissa Joy | Production Assistant |
Gabrielle Gonnella | Travel Coordinator |
Nick Buck | Health and Safety |
Jonathan Bruner | Health and Safety |
Breigh Ard | Health and Safety |
Emily Brinks | Stand In |
Paige Archer | Production Assistant |
Jason Anderson | Production Assistant |
Donald Thrift | Transportation Coordinator |
Karla Schindler | Driver |
Tom Morefield | Driver |
Craig Michael Beck | Driver |
Charles S. Rowe | Script Supervisor |
Tracie Turnbull | Orchestrator |
Denise Slenski | Music Editor |
Eyyüp Han | Musician |
Dylan Bostick | Music Supervisor |
Eyyüp Han | Vocals |
Stephen Yetman | Location Manager |
Anthony Paderewski | Assistant Location Manager |
Genevieve Hawkins | Location Coordinator |
Matthew Rundell | Assistant Editor |
Justin Reeder | Post Production Assistant |
Claire Iannelli | Digital Intermediate Editor |
Leena Gundapaneni | Digital Intermediate Producer |
Mark Griffith | Senior Digital Intermediate Colorist |
Anna-Judite Vegtel | Set Costumer |
Mindy Tiongco | Costume Supervisor |
Brittany Gilliam | Key Costumer |
Jason D'Aquino | Extras Casting |
Thomas Rodgers | Additional Grip |
Audie John Posadas | Drone Pilot |
Mark Nguyen | Drone Operator |
Connor M. Williams | Grip |
Laura Thompson | First Assistant "B" Camera |
Harley White | Best Boy Electric |
Alexander Talley | Second Assistant Camera |
Nano Segler | First Assistant Camera |
Thomas Rodgers | Additional Lighting Technician |
Brian Phan | Second Assistant Camera |
Skip McCraw | Gaffer |
R. Derek Keener | Camera Operator |
Seth F. Johnson | Still Photographer |
Dallas Jenkins | Grip |
Christian Hawkins | First Assistant Camera |
Ramon Engle | Camera Operator |
James Parker Crumbly | Key Grip |
Ross Bartels | Assistant Camera |
Matthew R. Staley | Stunts |
Alphonso A'Qen-Aten Jackson | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunt Double |
Charley Brucato | Utility Stunts |
Miles Brew | Stunt Double |
Airon Armstrong | Stunt Coordinator |
Edward L. Williams | Visual Effects Supervisor |
José Ricardo Valdez Martínez | Compositor |
Patricia N. Romero Padron | Visual Effects Coordinator |
Reed Eriksson | VFX Artist |
Rodrigo de Gante | Compositor |
Gabriel Campero | Visual Effects Coordinator |
John Stifanich | Pyrotechnician |
Zackary Monroe Keeler | Special Effects |
Brian Hudale | Special Effects Coordinator |
Deonte Fly Deezy Chambers | Weapons Master |
Emma Present | Dialogue Editor |
Kevin Strahm | Sound Mixer |
Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Kyle O'Neal | Sound Re-Recording Mixer |
Phil Barrie | Supervising Sound Editor |
Christopher Danger Mendrala | Boom Operator |
Matthew Kallen | ADR Mixer |
Phil Barrie | Sound Designer |
Smokey Cloud | First Assistant Sound Editor |
Janette Luttrell | Armorer |
Bobbie Harley | Set Decoration Buyer |
Cat Dawson | Property Master |
Mark Cacciatore | Assistant Property Master |
Bethany Armstrong | Graphic Designer |
Nick Page | First Assistant Director |
Barbara Lontkowski | Second Assistant Director |
Michael Anthony Brown | Second Second Assistant Director |
Cassandra Powell | Key Hair Stylist |
Jill McKay | Key Makeup Artist |
Hagen Linss | Makeup Artist |
Sarah Craig McEathron | Makeup Department Head |