Pierre Niney als Edmond Dantès / Comte de Monte-Cristo | |
Anaïs Demoustier als Mercédès Herrera | |
Laurent Lafitte als Gérard de Villefort | |
Oscar Lesage als Maximilien Morrel | |
Patrick Mille als Danglars | |
Bastien Bouillon | |
Anamaria Vartolomei als Haydée | |
Julien de Saint Jean | |
Pierfrancesco Favino | |
Vassili Schneider | |
Bruno Raffaelli | |
Olivier Le Montagner |
Alexandre de La Patellière | Director |
Alexandre de La Patellière | Screenplay |
Matthieu Delaporte | Director |
Matthieu Delaporte | Screenplay |
Dimitri Rassam | Producer |
Alexandre Dumas | Novel |
Nicolas Bolduc | Director of Photography |
Thierry Delettre | Costume Design |
Stéphane Taillasson | Production Design |
Frédéric Balmer | Makeup Effects |
Agathe Dupuis | Key Hair Stylist |
Cécile Gentilin | Key Hair Stylist |
Laura Ozier | Key Makeup Artist |
Stéphane Robert | Key Makeup Artist |
Chloé Van Lierde | Key Makeup Artist |
Chloé Bianchi | Post-Production Manager |
Justine Arrestier | Second Assistant Director |
Julien Dara | Assistant Director |
Neige de la Patellière | Third Assistant Director |
Daniel Dittmann | First Assistant Director |
Amandine Petit-Brisson | Second Assistant Director |
Maxence Robin | Third Assistant Director |
Eric Gandois | Storyboard Artist |
David Rit | Sound |
Malo Thouément | Boom Operator |
Emmanuel Ughetto | Boom Operator |
Olivier Nguyen | Special Effects Supervisor |
Benjamin Colussi | Stunts |
Thomas Dedeken | Stunts |
Andy Deschamps | Stunts |
Julien Duverger | Stunts |
Axel Sarrazin | Stunt Double |
Jorge Escribens | Drone Operator |
Antonin Gendre | Key Grip |
Eric Gies | Gaffer |
Tanguy Goasguen | Rigging Grip |
Rémy Grandroques | Still Photographer |
Jérôme Prébois | Still Photographer |
Mickaël Commereuc | Colorist |
Amandine Derdoukh | Assistant Script |
Marie Gennesseaux | Script Supervisor |
Léa Audouin | Colorist |
Jean Bolzinger | Assistant Location Manager |
Alexandre Houllier | Location Manager |
Anton Migoya | Assistant Location Manager |
Pierre-Marie Dru | Music Producer |
Pierre-Marie Dru | Music Supervisor |
Duska Malesevic | Casting Coordinator |
Angélique Muller | Extras Casting Assistant |
Ivan Zarb Ferrante | Second Assistant Camera |
Gideon van Essen | Gaffer |
Benjamin Tessier | Electrician |
Julien Rabia | Electrician |
Juliette Poirot | Video Assist Operator |
Cinediving Wim Michiels | Underwater Director of Photography |
Jeremy Mauroy | First Assistant "A" Camera |
Jonathan Ly | Rigging Grip |
Jean-Bernard Lortie | Best Boy Electrician |
Marine Lebon | Second Assistant "A" Camera |
Eric Kirchhoffer | Lighting Programmer |
Romane Jammes | Data Management Technician |
Margaux Hallenstein | First Assistant Camera |
Jean Gonzales | Lighting Programmer |
Jules Forssell | Second Assistant "B" Camera |
Bartolome Delaporte | Video Assist Operator |
Hugo Delahoutre | Electrician |
Steve de Rocco | Camera Operator |
Raphaël de Crozals | Video Assist Operator |
Damien Bret | Electrician |
Eric Bialas | Steadicam Operator |
Eric Bialas | Camera Operator |
Sarah Bensaïd | First Assistant "B" Camera |
Nicolas Ballay | Grip |
Lawrence Attard | Special Effects Technician |
Joe Calleja | Special Effects Technician |
Matthew Calleja | Special Effects Technician |
Kenneth Cassar | Special Effects Technician |
Paul Cassar | Special Effects Technician |
Robert Grech | Special Effects Technician |
Justin Montebello | Special Effects Technician |
Adèle Pignier | Graphic Designer |
Gaël Langlais | Swing |
Gildas Cabanne | Carpenter |
Léopold Bossuet | Swing |
Robin Welch | Production Manager |
Alexandre Houllier | Unit Manager |
Laurent Hanon | Production Manager |
Estelle Gras | Production Secretary |
Michaela Daroussi | Makeup Artist |
Alexandra Becquet | Hairstylist |
Théodore Julia | Online Editor |
Guillemette Guyot | Costume Coordinator |
Bruce Lignerat | Costume Supervisor |
Jill Surtees | Stunts |
Laura Cassagne | Stunt Double |
Charles Michaud | Sound Engineer |
Lauriane Vannier | Property Master |
Barthelemy Thomas | Set Dresser |
Merijn Sep | Standby Property Master |
Alexis Pont | Assistant Property Master |
Selya Karamahmut | Graphic Designer |
Jonathan Delerue | Storyboard Artist |
Pauline Bouvet | Props |
Sven Bonnici | Assistant Art Director |
Édouard Blaise | Property Master |