Bill Nighy als Williams | |
Aimee Lou Wood als Margaret Harris | |
Alex Sharp als Peter Wakeling | |
Tom Burke als Sutherland | |
Adrian Rawlins als Middleton | |
Oliver Chris als Hart | |
Hubert Burton als Rusbridger | |
Zoe Boyle als Mrs. McMasters | |
Barney Fishwick als Michael | |
Patsy Ferran als Fiona | |
Michael Cochrane als Sir James | |
Lia Williams als Mrs. Smith | |
Anant Varman als Singh | |
Jessica Flood als Mrs. Porter | |
Jamie Wilkes als Talbot | |
Richard Cunningham als Harvey | |
John Mackay als Jones | |
Ffion Jolly als Mrs. Button | |
Celeste Dodwell als Mrs. Matthews | |
Jonathan Keeble als Doctor Matthews | |
Eunice Roberts als Miss Fry | |
Mark James als Young Michael | |
Edward Wolstenholme als Colleague | |
Nichola McAuliffe als Mrs. Blake | |
Laurie Denman als Piano Man | |
Gleanne Purcell-Brown als Barwoman | |
Violeta Valverde als Striptease Artist | |
Michael James als Fortnums Watier | |
Rosie Sansom als Mrs. Johnstone | |
Matilda Ziegler als Prim Lady | |
Grant Gillespie als Lyons Head Waiter | |
Robin Sebastian als Distinguished Gentleman #1 | |
David Summer als Distinguished Gentleman #2 | |
Nicky Goldie als Landlady | |
Thomas Coombes als Police Constable |
Kazuo Ishiguro | Writer |
Oliver Hermanus | Director |
Stephen Woolley | Producer |
Elizabeth Karlsen | Producer |
Chris Wyatt | Editor |
Jamie D. Ramsay | Director of Photography |
Nadia Stacey | Hair Designer |
Nadia Stacey | Makeup Designer |
Kahleen Crawford | Casting |
Polly Duval | Production Supervisor |
Sandy Powell | Costume Design |
Emilie Levienaise-Farrouch | Original Music Composer |
Helen Scott | Production Design |
Jane Hooks | Co-Producer |
Akira Kurosawa | Original Film Writer |
Ko Kurosawa | Executive Producer |
Norman Merry | Executive Producer |
Peter Hampden | Executive Producer |
Sean Wheelan | Executive Producer |
Thorsten Schumacher | Executive Producer |
Emma Berkofsky | Executive Producer |
Ollie Madden | Executive Producer |
Daniel Battsek | Executive Producer |
Kazuo Ishiguro | Executive Producer |
Nik Powell | Executive Producer |
Kenzo Okamoto | Executive Producer |
Ian Prior | Executive Producer |
Danielle Hawkes | Makeup Artist |
Guy Common | Makeup Artist |
Ashleigh Lennox | Costume Supervisor |
Stephen Griffiths | Supervising Sound Editor |
Rob Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Langlay-Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Andy Shelley | Supervising Sound Editor |
Adam Thompson | Standby Art Director |
Georgina Devine | Assistant Art Director |
Adam Marshall | Supervising Art Director |
Tim Robinson-Boulton | Standby Art Director |
Andrea Stern | Art Direction |
Sarah Kane | Set Decoration |
Shinobu Hashimoto | Original Film Writer |
Hideo Oguni | Original Film Writer |
George Every | First Assistant Director |
Kristina Börjeson | Co-Executive Producer |
Peter Burgis | Foley Artist |
Foley Farmers | Foley Artist |
Brendan Hill | Foley Editor |
Albrecht Ihlenburg | Foley Editor |
Maxwell MacRae | Foley Editor |
Franziska Treutler | Foley Artist |
Dylan Voigt | Sound Mixer |
Dan West | Storyboard Artist |