Tom Berenger als John Shepherd | |
Bruce Blain als Hillbilly | |
Mike Garthwaite als Jose Sanchez | |
Philip Granger als Pastor Simmons | |
Greyston Holt als Isaac Shepherd | |
Alex Zahara als Butch Henley | |
Andrea Whitburn als Angie | |
Nicole Oliver als Nancy Shepherd | |
Geoff Gustafson als Dutch | |
Serge Houde als Charles Stone | |
George Canyon als Gorgeous George | |
Patrick Sabongui als Matthew | |
Noel Johansen als Accountant | |
Linden Banks als Aric | |
Quentin Schneider als Sticks | |
Chad Cosgrave als Stage Coach Driver | |
Michael Roselli als Cyclops | |
Gerald Paetz als Henchman | |
Rick Pearce als Gunman | |
Lars Grant als Cattleman | |
Todd Scott als Cattleman |
Bob Thielke | Writer |
Terry Miles | Director |
Judy Lee | Casting |
Bob Bottieri | Production Design |
Tanya Lipke | Costume Designer |
Colin Aguiar | Music |
Ron Yoshida | Editor |
Mahlon Todd Williams | Director of Photography |
Jim Cressman | Executive Producer |
Jack Nasser | Executive Producer |
Dion York Foley | Executive Producer |
Tara Cowell-Plain | Executive Producer |
Dureyshevar | Executive Producer |
Joseph Nasser | Executive Producer |
Jack Nasser | Producer |
Clay Virtue | Stunt Coordinator |
Danny Virtue | Stunt Coordinator |
Stacey N. Harding | First Assistant Director |
Tara Cowell-Plain | Line Producer |
Tara Cowell-Plain | Production Manager |
Jason Still | Second Assistant Director |
Chad Fitz | Second Assistant Director |
Andrew Niiranen | Third Assistant Director |
Shona Miko | Post Production Supervisor |
Cliff Hokanson | "A" Camera Operator |
Cliff Hokanson | Steadicam Operator |
Chris Banting | "A" Camera Operator |
Chris Banting | Steadicam Operator |
Dan Pressler | First Assistant "A" Camera |
Cale Ashe | Second Assistant "A" Camera |
George Campbell | "B" Camera Operator |
Jesse Vance | First Assistant "B" Camera |
Richard Dalgleish | Second Assistant "B" Camera |
Paul Engstrom | Digital Imaging Technician |
Brenda J. Falvey | Still Photographer |
Luke Bradshaw | Script Supervisor |
Amy Spear | Costumer |
Joana Casado | Costume Set Supervisor |
Leana McGregor | Truck Costumer |
La Vonne Girard | Set Decoration |
James Boatman | Assistant Set Decoration |
Sal Awad | Set Dresser |
Carmelo Bottieri | Set Dresser |
Renee Doring | Set Dresser |
Kristof Comu | Set Dresser |
Ken Davies | Property Master |
Sandrine Hanna | Assistant Property Master |
Francesca Gray | Assistant Property Master |
Bernardo Six Costa | Sound Mixer |
Cory Sewell | Boom Operator |
Amber Makar | Key Makeup Artist |
Kara Alaric | Key Hair Stylist |
Nikki Simpson | Makeup & Hair |
Scooter Corkle | Gaffer |
Bray Jorstad | Best Boy Electric |
Monty Black | Generator Operator |
Shawn Montgomery | Key Grip |
Chris Tambosso | Dolly Grip |
Caleb Hawkins | Grip |
Karen Nadon | Accountant |
Monica Duce | Assistant Accountant |
Karen Nadon | Post Production Accountant |
Tony Lazarowich | Special Effects Coordinator |
Mick Rochon | Location Manager |
Ken Poole | Assistant Location Manager |
Justin Gorse | Location Assistant |
Meredith Garstin | Location Assistant |
Ken Frost | Construction Coordinator |
Paula Weeks | Craft Service |
Edward D. Rea | Casting Associate |
Laurie Pavon Solis | Extras Casting |
Lianne Oelke | Assistant Editor |
James Cowan | Online Editor |
Fred W. Richters | Online Editor |
Andrea Dixon | Digital Colorist |
Kelly Cole | Sound Supervisor |
Bill Mellow | Sound Supervisor |
Ken Cade | Sound Designer |
David Green | Sound Re-Recording Mixer |
Kevin Belen | Sound Re-Recording Mixer |
Leonardo A. Barragán | Sound Re-Recording Mixer |
Ryan Schaad | Sound Editor |
Sandra Portman | Dialogue Editor |
Sandra Portman | ADR Editor |
Shane Shemko | Foley Artist |
Louis Shemko | Foley Artist |
Jason Mauza | Foley Editor |
Eric Kupp | Foley Mixer |
Matt Dawson | ADR Mixer |
Matt Dawson | Assistant Sound Editor |
Tony Rodney | Assistant Sound Editor |