Gabrielle Anwar als Kristen Halloran | |
Craig Sheffer als Quinn Halloran / John Williams | |
Chace Crawford als Matthew Halloran | |
Philip Granger als Ronnie | |
Richard Blade als Patrick | |
Dennis Garber als Agent Bodden | |
Ian Robison als Steve | |
Joshua Friesen als Matthew (4 years old) | |
Michael McConnohie als Harbor Master Bill | |
Holly Fulger als Marge | |
Gwen Van Dam als Travel Agent | |
Shirley Brown als Older Passenger | |
Julius Noflin als Immigration Officer | |
Terrance Rodgers als Taxi Driver |
Brian Trenchard-Smith | Director |
Richard Blade | Screenplay |
Sylvia Hess | Producer |
J.J. Jamieson | Executive Producer |
Stephen P. Jarchow | Executive Producer |
Andreas Hess | Executive Producer |
James Veres | Executive Producer |
Rachel Winter | Executive Producer |
Travis Zariwny | Production Design |
Tyler B. Robinson | Art Direction |
Dean E. Fronk | Casting |
Donald Paul Pemrick | Casting |
Julia Perez | Makeup & Hair |
Robert Morris | Director of Photography |
Candice Elzinga | Casting |
Oneita Parker | Costume Designer |
David Reynolds | Original Music Composer |
John Blizek | Editor |
James R. Rosenthal | Line Producer |
Jeffrey Schenck | Co-Producer |
Paul Colichman | Executive Producer |
Quentin Whitwell | First Assistant Director |
Olivia Holmes | Second Assistant Director |
Brandon Klock | Production Coordinator |
Cassidy Lunnen | Production Coordinator |
James Shavick | Production Consultant |
Lowell Dean Cox | Production Controller |
Richard Carroll | Production Executive |
Don Presley | First Assistant Camera |
Nick Gardner | Steadicam Operator |
Faith Brewer | First Assistant "B" Camera |
Marcus Kellum | Loader |
Liane Hentscher | Still Photographer |
Kari Montgomery | Script Supervisor |
Zack Smith | On Set Dresser |
Betsy Goslin | Property Master |
Raj Valentine | Swing |
Charlotte Kruse | Wardrobe Supervisor |
Indira Harris | Wardrobe Assistant |
Mickey McMullen | Sound Mixer |
Aaron Grice | Boom Operator |
Eric Forand | Gaffer |
R. Dustin Sanchez | Best Boy Electric |
Beau Lambert | Electrician |
Richard Botchlet | Electrician |
Oliver Gardiner | Electrician |
Wilphen Turenne | Electrician |
Joshua A. Hicks | Key Grip |
Christopher Limpus | Best Boy Grip |
Oliver Gardiner | Grip |
Darlington Mutoya | Grip |
Abelson Richard | Grip |
Travis Stewart | Grip |
Arthur 'Poppi' Smith | Location Manager |
Tom Burruss | Marine Coordinator |
Carl Lightbourne | Craft Service |
Tom Burruss | Second Unit Director |
Josh 'Holden' Hume | Assistant Director |
Patrick McGraw | Second Unit Director of Photography |
Gayle Hilary | First Assistant Camera |
Stephen Gurley | Production Coordinator |
Julie A. Malcolm | Second Second Assistant Director |
Jordan Romano | Assistant Production Coordinator |
Shandeara Musgrove | Second Assistant Production Coordinator |
Craig Stapleton | Production Accountant |
Suvasa Mantyla | Assistant Accountant |
Jennifer Lurey | Casting Assistant |
Joan Danto | Legal Services |
Brian Goldman | Executive Producer's Assistant |
Lorien Gray | Executive Producer's Assistant |
Zach DeGregorio | Producer's Assistant |
Ron Mymryk | Transportation Coordinator |
Ryan Kulbaba | Transportation Captain |
Pamela Williams | Driver |
Jack Williams | Driver |
Bill Skippings | Driver |
Terrance Rodgers | Driver |
Lea Astwood | Security |
Rick Short | Executive In Charge Of Production |
S. Costa | Post Production Supervisor |
Pete Fausone | Online Editor |
Alvaro de Ojeda | Colorist |
Andrew Drapkin | Telecine Colorist |
Bo Bennike | Sound Designer |
Bo Bennike | Supervising Sound Editor |
Paul Aronoff | ADR Mixer |
Bo Bennike | ADR Supervisor |
Bo Bennike | Music Editor |
Lorita de la Cerna | Foley Mixer |
Joe Elvis Always | Foley Artist |
Chris Haire | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Elam | Sound Re-Recording Mixer |
April Tucker | Sound Recordist |
Steven M. Blasini | Visual Effects Supervisor |
Bennique Blasini | Visual Effects Supervisor |
Art Stribley | Thanks |
Rudolf Weber | Stunt Coordinator |
Lori L. Brown | Stunt Double |