Paul Dano als Brian Wilson 1960s | |
John Cusack als Brian Wilson 1980s | |
Elizabeth Banks als Melinda Ledbetter | |
Paul Giamatti als Dr. Eugene Landy | |
Jake Abel als Mike Love | |
Kenny Wormald als Dennis Wilson | |
Brett Davern als Carl Wilson | |
Graham Rogers als Al Jardine | |
Erin Darke als Marilyn Wilson | |
Bill Camp als Murry Wilson | |
Joanna Going als Audree Wilson | |
Nick Gehlfuss als Bruce Johnston | |
Mark Linett als Chuck Britz | |
Johnny Sneed als Hal Blaine | |
Gary Griffin als Al De Lory | |
Teresa Cowles als Carol Kaye | |
Vince Meghrouni als Woodwind / Brass Player | |
Jeff Meacham als Tony Asher | |
Max Schneider als Van Dyke Parks | |
Diana Maria Riva als Gloria | |
Erik Eidem als Doug | |
Dylan Kenin als Rob | |
Carolyn Stotesbery als Sarah | |
Fred Cross als Cadillac Colleague | |
Tyson Ritter als Hipster #1 | |
Jeff Galfer als Hipster #2 | |
Morgan Phillips als Evan | |
Wayne Bastrup als Process Server | |
Oliver Pohlad als Young Brian | |
Christopher Reccardi als Wrecking Crew Musician | |
Robert Matsuda als Wrecking Crew Musician | |
Willie Aron als Wrecking Crew Musician | |
Larry Greenfield als Wrecking Crew Musician | |
Rob Laufer als Wrecking Crew Musician | |
Michele Forest als Wrecking Crew Musician | |
Cameron Stone als Wrecking Crew Musician | |
David Crozier als Wrecking Crew Musician | |
John Krovoza als Wrecking Crew Musician | |
John Petring als Wrecking Crew Musician | |
Alan Busteed als Wrecking Crew Musician | |
Carl Byron als Wrecking Crew Musician | |
Todd Jaeger als Wrecking Crew Musician | |
Jim Laspesa als Wrecking Crew Musician | |
Hani Abaza als Dancer | |
Tricia Davern als Dancer | |
Misha Hamilton als Dancer | |
Erica Jenkins als Dancer | |
Ragon Miller als Dancer | |
Haylee Roderick als Dancer | |
Brian Wilson als Self (Archive Footage) |
Oren Moverman | Screenplay |
Bill Pohlad | Director |
Robert D. Yeoman | Director of Photography |
Kerry Barden | Casting |
Claire Rudnick Polstein | Producer |
Edward Tise | Sound mixer |
Keith P. Cunningham | Production Design |
Jim Lefkowitz | Executive Producer |
Dino Jonsäter | Editor |
Scott Peterson | Script Supervisor |
Maggie Martin | Set Decoration |
Bill Pohlad | Producer |
Charlene Amateau | Costume Supervisor |
Eugene Gearty | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Ann Ruark | Executive Producer |
Atticus Ross | Original Music Composer |
Danny Glicker | Costume Design |
François Duhamel | Still Photographer |
Nicholas Renbeck | Supervising Sound Editor |
Paul Schnee | Casting |
Nicholas Renbeck | Music Editor |
John Wells | Producer |
Andrew Max Cahn | Art Direction |
Oren Moverman | Executive Producer |
Erin Sahlstrom | Production Coordinator |
Eugene Gearty | Sound Designer |
Jim Small | Assistant Location Manager |
Heidi Moneymaker | Stunts |
Tracy Keehn-Dashnaw | Stunts |
Sam Patton | Production Assistant |
Steven Visscher | Foley Editor |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Jeffrey J. Dashnaw | Second Unit Director |
Tim Rigby | Stunts |
Ann Ruark | Unit Production Manager |
Thomas Patrick Smith | First Assistant Director |
Robert E. Kay | Second Assistant Director |
Alex G. Scott | Production Supervisor |
Blake Nabavi | Assistant Production Coordinator |
Gerry Robert Byrne | Post Production Supervisor |
Kenny Wormald | Choreographer |
Nick Infield | First Assistant Camera |
Doug Price | Second Assistant Camera |
Noah Thomson | Second Assistant Camera |
Diana Ulzheimer | Camera Loader |
Casey Hotchkiss | "B" Camera Operator |
Oliver Ponce | Second Assistant "B" Camera |
Chris Haarhoff | Steadicam Operator |
Henry Tirl | Steadicam Operator |
Robert Jackson | Boom Operator |
Rene Defrancesch | Utility Sound |
Joseph Dianda | Key Grip |
Richard Boyle | Best Boy Grip |
Bruce Carothers | Grip |
William J. McDevitt | Grip |
Dustin VonLossberg | Grip |
Matthew Thomas Moles | Key Rigging Grip |
John Vecchio | Gaffer |
Craig Molsberry | Best Boy Electric |
Alan Frazier | Electrician |
Michael Kennedy | Electrician |
Jerry D. Knight | Electrician |
Kevin J. Lang | Rigging Gaffer |
Bradley Rubin | Assistant Art Director |
Julien Pougnier | Assistant Art Director |
Candice Muriedas | Art Department Coordinator |
Ellen Lampl | Graphic Designer |
Annalisa Adams | Assistant Costume Designer |
Caroline Patterson | Costumer |
Danny Vick | Costumer |
Alessandro Bertolazzi | Makeup Department Head |
Zoe Hay | Key Makeup Artist |
Rolf John Keppler | Makeup Artist |
Martin Samuel | Hair Department Head |
Cyndra Dunn | Hair Department Head |
Lauren Upshaw | Hairstylist |
Karen Zanki | Hairstylist |
Will Blount | Property Master |
Jim Stubblefield | Property Master |
Amina Allean Dieye | Set Dressing Buyer |
Cheryl Gould Strang | Leadman |
Gregory Byrne | Set Dresser |
Paul Ford | Set Dresser |
Dave DeGaetano | Construction Coordinator |
Richard J. Bell | Greensman |
Cliff Berns | Painter |
Anthony Simonaitis | Special Effects Coordinator |
Rick Hicks | Marine Coordinator |
Boyd Wilson | Location Manager |