Kelly Rutherford als Amy Andolini | |
Cameron Mathison als Professor Noah Ferris | |
Makenzie Vega als Cara Andolini | |
Matthew Bennett als Bert Morgan | |
Sadie LeBlanc als Cheryl Morgan | |
Gabby Douglas als Mattie Seton | |
Chloé Caroline als Bartender Singer Chloé | |
Philip Akin als Edward Seton | |
Nolan Grantham als Connor Morgan | |
Sandy Robson als Marcus | |
William Ross als Elliot |
Lee Friedlander | Director |
Lee Friedlander | Teleplay |
Tracy Andreen | Teleplay |
Janna King | Story |
Janna King | Teleplay |
Byron A. Martin | Producer |
Kyle Bornais | Producer |
Anne Carlucci | Executive Producer |
Daniel Villeneuve | Director of Photography |
James Gelfand | Music |
Penny Perry | Casting |
Lara Mazur | Editor |
Maria Duplaga | Costume Designer |
Jill Scott | Production Design |
Jim Heber | Casting |
Byron A. Martin | Unit Production Manager |
Roman Buchok | First Assistant Director |
Robert Glover | Second Assistant Director |
Richard Altman | Third Assistant Director |
Jocelyn Simard | First Assistant "A" Camera |
Ariane Aubin-Cloutier | Second Assistant "A" Camera |
Daniel Villeneuve | "A" Camera Operator |
Ina Lopez | First Assistant "B" Camera |
Charles Durand-Morin | Second Assistant "B" Camera |
Zefred Ansaldo | "B" Camera Operator |
Nicole Bailey Staats | Camera Trainee |
Zefred Ansaldo | Steadicam Operator |
Jason Wilkins | Special Effects Coordinator |
Steven Ackerman | Still Photographer |
Mike Mulhall | Art Direction |
April Forward | Set Decoration |
Steve Grosskurth | Assistant Set Decoration |
Brooke Rochon | Lead Set Dresser |
Heather Madill | Set Dresser |
Mike Nava | Set Dresser |
Adrianna King | Set Dresser |
Dwayne Higgins | Property Master |
Ben Dyck | Assistant Property Master |
Wanda Farian | Assistant Costume Designer |
Paula Dunfield | Assistant Costume Designer |
Joanne Rodriques | Assistant Costume Designer |
Pamela M. Athayde | Key Makeup Artist |
Ashley Lamon | Assistant Makeup Artist |
Kristen Watts | Makeup Artist |
Rocco Stallone | Key Hair Stylist |
Heather Streilein | Assistant Hairstylist |
Kaela Perry | Hairstylist |
Alex Amyot | Gaffer |
Charles Proulx | Best Boy Electric |
Charles Proulx | Generator Operator |
Miles Tapp | Electrician |
Leo Fafard | Key Grip |
David Hutton | Dolly Grip |
Hugh Patterson | Best Boy Grip |
Basil Fafard | Grip |
Kiefer Schneider | Grip |
Anne-Cécile Boulais | Script Supervisor |
Kathleen Easton | Production Coordinator |
Robert Woolfson | Sound Recordist |
Urmas Rosin | Boom Operator |
Robin Brinsmead | Location Manager |
Liam Kiernan | Assistant Location Manager |
Derek Dupont | Transportation Coordinator |
Michelle Pirlot | Transportation Captain |
James Cronk | Security Coordinator |
Lori Stefaniuk | Extras Casting |
Patricia Kress | Extras Casting Assistant |
Suzanne Shawbonquit | Craft Service |
Julie Hackett | Assistant Editor |
Bruce Little | Post Production Supervisor |
Tony Wytinck | Colorist |
Danielle McBride | ADR Supervisor |
Eric Stern | ADR Recordist |
Jeffrey Roy | ADR Recordist |
Rob Sinko | ADR Recordist |
Colin Simkins | ADR Recordist |
Danielle McBride | Dialogue Editor |
Jill Purdy | Dialogue Editor |
Faustine Pelipel | Dialogue Editor |
Alan Geldart | Sound Effects Editor |
Noam Lauder | Sound Effects Editor |
Kayleigh Bell | Foley Artist |
Dave Mercel | Foley Recordist |
Stephen Traub | Sound Re-Recording Mixer |
Lucas Roveda | Sound Re-Recording Mixer |
Valerie Biggin | Music Supervisor |
Andrew Degryse | Visual Effects Supervisor |