Emily Kinney als Laurel Welk | |
John Reardon als Danny Holland | |
Joe Theismann als Owen Holland | |
Luisa d'Oliveira als Patty | |
Elise Gatien als Ava Holland | |
Victor Zinck Jr. als Ron Lucas | |
Barbara Tyson als Julie Holland | |
Hayley Sales als Gina | |
Patrick Sabongui als Shawn | |
Tommy Europe als Isaiah Howards | |
James Kirk als Elliot | |
Jason Schombing als Ned Banks | |
Marci T. House als Trina Amsterdam | |
Lee Tichon als Tough Boy | |
Omari Newton als Eric Durbin | |
Ashley Diana Morris als Hunter St. James | |
Elliot Easton als Team Doctor | |
Andrew Gillingham als Drew | |
Casey Manderson als Photographer | |
Ashley Alexander als Friend at Shower | |
Miles Ingram als Fan |
Sandra Berg | Writer |
Terry Ingram | Director |
Judith Berg | Writer |
Andrea Baynes | Executive Producer |
Beth Grossbard | Executive Producer |
Jackie Lind | Associate Producer |
Jeff Toyne | Music |
Marnie Termuende | Executive Producer |
Adam Sliwinski | Executive Producer |
Harvey Kahn | Producer |
Jackie Lind | Casting |
James Ilecic | Editor |
Adam Sliwinski | Director of Photography |
Sean Kirkby | Production Design |
Hugo Steele | Stunt Coordinator |
Taylore McEachryn | Stunt Double |
Michael Shepard | Associate Producer |
Catherine Kretz | Production Manager |
Arlene L. Arnold | First Assistant Director |
Sarah Rogers | Second Assistant Director |
Tanya Lipke | Costume Designer |
Annika Forde | Assistant Costume Designer |
Adam Reinsma | Costume Set Supervisor |
Emily Bennett | Truck Costumer |
Tamara Gauthier | Set Decoration |
Ashlee Radu | Assistant Set Decoration |
Corey Gaal | Set Dresser |
Heather Ohlin | Property Master |
Jannat Deol | Assistant Property Master |
Melissa McKeating | Props |
Tracy George | Key Makeup Artist |
Liz Smith | Key Hair Stylist |
Jessica De-Palma | Assistant Makeup Artist |
Taylor Carr | Assistant Hairstylist |
Kit Hayward | Extras Casting |
Amy Tinkskou | Extras Casting Assistant |
Lindsay George | "A" Camera Operator |
Christian Cummins | First Assistant "A" Camera |
Molly Mackinnon | Second Assistant "A" Camera |
Catherine Mallette | "B" Camera Operator |
Tegan Kolodinski | First Assistant "B" Camera |
Devon Mussett | Second Assistant "B" Camera |
Matthew Hering | Second Assistant "B" Camera |
Eike Schroter | Still Photographer |
Tad Nazar | Production Sound Mixer |
Tom Suski | Boom Operator |
Tyler Walzak | Gaffer |
Poya Reisi | Best Boy Electric |
Björn Hermannes | Dolly Grip |
Corey Tremblay | Dolly Grip |
Matt Babinec | Third Assistant Director |
Mark Herfindahl | Third Assistant Director |
Yale Kussin | Production Coordinator |
Laura Obenaus | Assistant Production Coordinator |
Adrian Bojidar | Assistant Production Coordinator |
Marnie Termuende | Production Controller |
Svatia Sakarova | Accountant |
Susan Messent | Production Accountant |
Leannie Aalgaard | Payroll Accountant |
Kenneth Meisenbacher | Location Manager |
Lisa Blaxley | Assistant Location Manager |
Mike Atwater | Assistant Location Manager |
Tahnee Curtis | Script Supervisor |
Matt Babinec | Script Supervisor |
Dean Fitzpatrick | Transportation Coordinator |
Stefano Chimarios | Transportation Captain |
Darren Gorda | Craft Service |
Sean Hanlin | Security Coordinator |