Angelina Jolie als Maleficent | |
Elle Fanning als Princess Aurora | |
Harris Dickinson als Prince Phillip | |
Michelle Pfeiffer als Queen Ingrith | |
Sam Riley als Diaval | |
Chiwetel Ejiofor als Conall | |
Ed Skrein als Borra | |
Robert Lindsay als King John | |
David Gyasi als Percival | |
Jenn Murray als Gerda | |
Juno Temple als Thistlewit | |
Lesley Manville als Flittle | |
Imelda Staunton als Knotgrass | |
Judi Shekoni als Shrike (Jungle) | |
MIYAVI als Udo (Tundra) | |
Kae Alexander als Ini (Desert) | |
Warwick Davis als Lickspittle | |
Emma Maclennan als Pinto / Button | |
Aline Mowat als Narrator (voice) | |
Freddie Wise als Young Peasant | |
Barry Aird als Bald Peasant | |
Jermaine Cope als Tall Peasant | |
Juliane Snekkestad als Tundra Warrior Fey | |
Jess Liaudin als Tundra Warrior Fey | |
Noor Dillan-Night als Tundra Warrior Fey | |
Sarah Morghad als Forest Warrior Fey #3 | |
Oliver Frank Newman als Tundra Warrior Fey Child | |
Harry Paul Newman als Tundra Warrior Fey Child | |
April Alexander als Desert Warrior Fey | |
Derek Horsham als Desert Warrior Fey | |
Ia Östergren als Desert Warrior Fey | |
Anthony Kaye als Desert Warrior Fey | |
Lex Milczarek als Desert Warrior Fey | |
Xander Pipe als Jungle Warrior Fey | |
Fernanda Diniz als Jungle Warrior Fey | |
John Carew als Jungle Warrior Fey | |
Rebecca Kunikowski als Jungle Warrior Fey | |
Ivy-Mae Hewitt als Jungle Warrior Fey Child | |
Oliviyah Hewitt als Jungle Warrior Fey Child | |
John Lebar als Forest Warrior Fey #1 | |
Richard Keep als Forest Warrior Fey #2 | |
Bruce Lester-Johnson als Forest Warrior Fey Grandfather | |
Elizabeth Brace als Forest Warrior Fey Granddaughter | |
Pik-Sen Lim als Tundra Spiritual Fey | |
Topo Wresniwiro als Tundra Spiritual Fey | |
Chester Durrant als Desert Spiritual Fey | |
Elizabeth Marcano-Mortlock als Jungle Spiritual Fey | |
Julia Bender als Forest Spiritual Fey #1 | |
Mikey Brett als Puppeteer | |
Brian Fisher als Puppeteer | |
Josh Jefferies als Puppeteer | |
Jack Parker als Puppeteer | |
Russell Balogh als Queen's Royal Guard | |
Michael Akinsulire als Queen's Royal Guard | |
Camille Mallet De Chauny als Parapet Soldier | |
Lonyo Engele als Town Gate Soldier | |
Mark Knightley als Town Gate Soldier | |
Darcy Vanhinsbergh als Main Lawn Soldier | |
Tekle Baroti als Castle Servant | |
Gielliane Althea als Aurora's Handmaiden | |
Martin Bishop als Doctor | |
Adam Colborne als Queen's Handmaiden | |
Ahaan Gupta als Desert Spiritual Fey Child | |
David Midthunder als Forest Spiritual Fey #2 | |
Briana Akinluyi als Forest Warrior Fey Child | |
Tom Bonington als Priest | |
Rayna Campbell als Noblewoman | |
Tina Gray als Noblewoman | |
Darrell Davis als Parapet Soldier | |
Robert Curtis als Parapet Soldier | |
Tom Colley als Parapet Soldier | |
David Isiguzo als Parapet Soldier | |
Sarah Sayuri Hare als Tundra Warrior Fey Mother | |
Chloe Fung als Tundra Warrior Fey Baby | |
Arjen Tuiten als Forest Warrior Fey #4 | |
Andre Bullock als Horse Soldier | |
Lewis Kirk als Horse Soldier | |
Victor Perez als Peasant | |
Piers Horseman als Jungle Warrior Fey Baby | |
Jimmy Hibbert als Dandelion Faerie | |
Jo Hannah Emblem Rønning als Dew Faerie | |
Holly Emblem Rønning als Dew Faerie | |
Robert McCrea als Noble |
Linda Woolverton | Screenplay |
Joachim Rønning | Director |
Ellen Mirojnick | Costume Design |
Henry Braham | Director of Photography |
Patrick Tatopoulos | Production Design |
Noah Harpster | Screenplay |
Micah Fitzerman-Blue | Screenplay |
Linda Woolverton | Story |
Joe Roth | Producer |
Angelina Jolie | Producer |
Duncan Henderson | Producer |
Matt Smith | Executive Producer |
Jeff Kirschenbaum | Executive Producer |
Michael Vieira | Executive Producer |
Geoff Zanelli | Original Music Composer |
Laura Jennings | Editor |
Craig Wood | Editor |
Reg Poerscout-Edgerton | Casting Director |
Dominic Capon | Set Decoration |
Charles Perrault | Characters |
Paul Gooch | Makeup & Hair |
Arjen Tuiten | Makeup Designer |
David White | Makeup Effects Designer |
Milt Banta | Characters |
Winston Hibler | Characters |
Bill Peet | Characters |
Erdman Penner | Characters |
Joe Rinaldi | Characters |
Ted Sears | Characters |
Ralph Wright | Characters |
Bryan H. Carroll | Associate Producer |
Chris Castaldi | Associate Producer |
R.J. Mino | Co-Producer |
Nikki Penny | Co-Producer |
Zack Roth | Co-Producer |
Linda Woolverton | Executive Producer |
Alison Banks | Unit Production Manager |
Bryan H. Carroll | Post Production Supervisor |
Todd London | Post Production Supervisor |
R.J. Mino | Unit Production Manager |
Drew Payne | Unit Manager |
Samar Pollitt | Production Supervisor |
Joan Schneider | Unit Production Manager |
Corrin Allen | Third Assistant Director |
Talar Baker | Assistant Director Trainee |
James Budd | Third Assistant Director |
Faz Buffery | Third Assistant Director |
Paula C. Frías | Third Assistant Director |
Glen Carroll | Third Assistant Director |
Chris Castaldi | First Assistant Director |
Mark Cockren | Second Assistant Director |
Joe Cox | Third Assistant Director |
Oscar Crane | Crowd Assistant Director |
Simon Crane | Second Unit Director |
Fraser Fennell-Ball | Assistant Director |
Ubbe Haavind | Second Unit Director |
Laura Jackson | Assistant Director |
Nick Laurence | First Assistant Director |
Annabelle Le Gresley | Unit Production Manager |
Jess Link | Third Assistant Director |
Anthony Lowery | Production Assistant |
Sussanah Madden | Third Assistant Director |
Terence Madden | Second Assistant Director |
Sophie Massey Broadbery | Third Assistant Director |
Christian Proctor | Third Assistant Director |
Emyr Glyn Rees | Third Assistant Director |
Matthew Sharp | Second Assistant Director |
Oliver Tummel | Third Assistant Director |
Richard Whelan | First Assistant Director |
Jody Wiltshire | Second Assistant Director |
Jo Winter | Third Assistant Director |
Eileen Yip | Second Assistant Director |
Gareth Webb | Second Unit Director |
Roxanne Cuenca | Script Supervisor |
Cathy Doubleday | Script Supervisor |
Aisling Hughes | Script Supervisor |
Janet Kellock | Assistant Script |
Lucy Noble | Assistant Script |
Giulia Patanè | Script Supervisor |
Rebecca Sheridan | Script Supervisor |
Parker Neff | Script Coordinator |
Ben Meechan | Sound Effects Editor |
George Harris | Stunts |
Hamid Shahsavari | VFX Artist |
Prakash Goyal | VFX Artist |
Satoshi Takazawa | VFX Artist |
Lucy Scarfe | Stand In |
David Mir | Digital Compositor |
Jo McLaren | Stunt Coordinator |
Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Jennifer White | Choreographer |
Nikita Mitchell | Stunts |
Rob Bliss | Concept Artist |
Ferran Domenech | Visual Effects Supervisor |