Adrien Brody als Porter Wren | |
Yvonne Strahovski als Caroline Crowley | |
Campbell Scott als Simon Crowley | |
Jennifer Beals als Lisa Wren | |
Steven Berkoff als Hobbs | |
Linda Lavin als Norma | |
Kevin Breznahan als Ron | |
Thomas Bair als Tommy | |
Will Beinbrink als Billy | |
Frank Deal als Campbell | |
Raul Aranas als Luis | |
Chinasa Ogbuagu als Haitian Woman | |
Uzimann als Cab Driver (uncredited) | |
Amelie McKendry als Not Caroline (uncredited) | |
Jahni Brown als Vernon | |
Alex Echevarria als Tull | |
Karin Collison als Abigail | |
Madison Elizabeth Lagares als Sally Wren | |
Stan Carp als Frank Crowley | |
Theis Weckesser als Charlie |
Brian DeCubellis | Director |
Colin Harrison | Novel |
Brian DeCubellis | Screenplay |
Jackie Chan | Producer |
Tannaz Anisi | Executive Producer |
Adrien Brody | Producer |
Brian DeCubellis | Producer |
Jennifer Beals | Co-Producer |
Sanford R. Climan | Executive Producer |
Joel Douek | Music |
Matt Rigby | Dialogue Editor |
Steve Klinsky | Producer |
Tom Guida | Executive Producer |
Jackie Chan | Executive Producer |
Barry Brooker | Executive Producer |
Stan Wertlieb | Executive Producer |
Richard Abate | Executive Producer |
Diana DeCubellis | Co-Executive Producer |
Colin Harrison | Co-Producer |
Campbell Scott | Co-Producer |
Claudine Marrotte | Line Producer |
David Tumblety | Director of Photography |
Lisa Myers | Production Design |
Andy Keir | Editor |
Havi Elkaim | Costume Designer |
Justine Seymour | Costume Designer |
Scott Hersh | Makeup Designer |
Sal Falcone | Hairstylist |
Sean Moran | Associate Producer |
Nick Gutfreund | Associate Producer |
Ted Fitzgerald | Associate Producer |
Will Beinbrink | Associate Producer |
Sig De Miguel | Associate Producer |
Stephen Vincent | Associate Producer |
Eddy Collyns | Consulting Producer |
Jay Levine | Music Supervisor |
Claudine Marrotte | Unit Production Manager |
Michael T. Meador | First Assistant Director |
Jason Messeri | Second Assistant Director |
Brendan Butler | Second Second Assistant Director |
Valerie Carney | Makeup Artist |
Michael Zambrano | Hairstylist |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Trish Gray | Location Manager |
David Tumblety | Camera Operator |
Erik Kandefer | First Assistant Camera |
Megan Masur | Second Assistant Camera |
Blake Steigerwald | Second Assistant Camera |
Brent Weichsel | Camera Loader |
Christopher Moone | Steadicam Operator |
Aaron Brown | Steadicam Operator |
Austin Kite | Camera Loader |
Lucas Owen | "B" Camera Operator |
Paul Daley | "B" Camera Operator |
Michael Berg | "B" Camera Operator |
Alex Waterston | First Assistant "B" Camera |
Lola Banks Alvarez | Second Assistant "B" Camera |
Andrew Brinkman | First Assistant "B" Camera |
Cory Stambler | First Assistant "B" Camera |
Kyle Taylor | First Assistant "B" Camera |
Kiersten Lane | Second Assistant "B" Camera |
Autumn Moran | Second Assistant "B" Camera |
Paul Sarkis | Still Photographer |
Elizabeth Martins | Production Coordinator |
Brett Kohan | Production Secretary |
Stratton Bailey | Key Grip |
Conor Stalvey | Best Boy Grip |
Bridgid Swanick | Dolly Grip |
Matt Kessler | Grip |
Xavier Munoz | Grip |
Holly Plourde | Grip |
A.J. Desimone | Grip |
Andrew Gritzke | Grip |
Will Gottlieb | Key Grip |
Jimi Jones | Gaffer |
Eric Fahy | Best Boy Electric |
Josh Batista | Electrician |
Sean Coia | Electrician |
Chelsea Alison Moore | Art Department Coordinator |
Danica Pantic | Art Department Coordinator |
Abigail Benavides | Set Decoration |
Bridget Rafferty | Set Decoration |
James Boxer | Leadman |
Lizzie Hollins | Set Dresser |
Maureen Sidali | Set Dresser |
Taylor Spong | Set Dresser |
Katie Lobel | Set Dresser |
Patrick Eaton | Set Dresser |
Katy Porter | Property Master |
Chelsey Danielsen | Assistant Property Master |
Osama Ahmad | Art Department Assistant |
Paddy Hanlon | Sound Mixer |
Peter Dodenhoff | Boom Operator |
Gillian Arthur | Boom Operator |
Paul Haynes | Wardrobe Supervisor |
Olivia Fuks | Key Set Costumer |
Minji Kim | Costume Assistant |
Eva Lee | Wardrobe Coordinator |
Ornella Chiossone | Wardrobe Assistant |
Eric Cera | Construction Coordinator |
Lucas Lang | Carpenter |
Bryan Riedel | Additional Second Assistant Director |
Sasha Vitelli | Script Supervisor |
Corinne Kassor | Script Supervisor |
Christine Nelson | Background Casting Director |
Eric Oden | Accountant |
Natasha Smith | Accountant |
Elizabeth Ellerman | Accountant |
Alberto Barrezueta | Craft Service |
Doug Salomone | Transportation Captain |
Paul Castiglione | Transportation Co-Captain |
Natalia Kiriya | Stunt Double |
Brian Golding | Post Production Supervisor |
Brian Golding | Assistant Editor |
Michael Wooldridge | Assistant Editor |
Sharon Edelstein | Assistant Editor |
Hernan Herrera | Visual Effects |
Jack Lewars | Colorist |
Isaac Derfel | Sound Effects Editor |
Isaac Derfel | Sound Designer |
Mariusz Glabinski | Sound Effects Editor |
Marlena Grzaslewicz | Supervising Sound Editor |
Michael Barry | Sound Re-Recording Mixer |
Isaac Derfel | Sound Re-Recording Mixer |
Chris White | ADR Recordist |
Jules Woods | ADR Recordist |
Philip Rohr | ADR Recordist |
Christopher Koch | Sound Re-Recording Mixer |
Greg Pliska | Orchestrator |
Johannes Vogel | Conductor |