Russell Crowe als Captain Jack Aubrey | |
Paul Bettany als Dr. Stephen Maturin | |
James D'Arcy als 1st Lt. Thomas Pullings | |
Robert Pugh als Mr. Allen, Master | |
David Threlfall als Preserved Killick, Captain's Steward | |
Lee Ingleby als Midshipman Hollom | |
Max Pirkis als Midshipman Blakeney | |
Max Benitz als Midshipman Calamy | |
Billy Boyd als Barrent Bonden, Coxswain | |
Edward Woodall als 2nd Lt. William Mowett | |
Chris Larkin als Captain Howard, Royal Marines | |
George Innes als Joe Plaice, Able Seaman | |
Richard McCabe als Mr. Higgins, Surgeon's Mate | |
Mark Lewis Jones als Mr. Hogg, Whaler | |
Jack Randall als Midshipman Boyle | |
Richard Pates als Midshipman Williamson | |
Ian Mercer als Mr. Hollar, Boatswain | |
Tony Dolan als Mr. Lamb, Carpenter | |
Bryan Dick als Joseph Nagle, Carpenter's Mate | |
Joseph Morgan als William Warley, Cpt. of Mizzentop | |
William Mannering als Faster Doudle, Able Seaman | |
Patrick Gallagher als Awkward Davies, Able Seaman | |
Alex Palmer als Nehemiah Slade, Able Seaman | |
John DeSantis als Padeen, Loblolly Boy | |
Ousmane Thiam als Black Bill, Killick's Mate | |
Thierry Segall als French Captain |
Alan B. Curtiss | Executive Producer |
Patrick O'Brian | Novel |
Russell Boyd | Director of Photography |
Peter Weir | Director |
Peter Weir | Screenplay |
Samuel Goldwyn Jr. | Producer |
Peter Weir | Producer |
John Collee | Screenplay |
Duncan Henderson | Producer |
Lee Smith | Editor |
Fiona Weir | Casting |
Mary Selway | Casting |
Judy Dickerson | Dialect Coach |
Joey Anaya | Stunts |
Wendy Stites | Costume Design |
Mark W. Mansbridge | Art Direction |
Gary Deaton | Construction Coordinator |
Gerald Lehtola | Art Department Coordinator |
Stefen Fangmeier | Visual Effects Supervisor |
Martha Susana Ramos | Camera Operator |
Nick Navarro | Set Designer |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Brenda Lopez | Script Supervisor |
Héctor Romero | Art Direction |
Edouard F. Henriques | Makeup Department Head |
Jeff Werner | Visual Effects Producer |
Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Jamie Barber | Camera Operator |
George Billinger III | Camera Operator |
Judith M. Brown | Studio Teachers |
Michael John Meehan | Location Manager |
William Hiney | Set Designer |
Daniel W. Barringer | Stunt Coordinator |
Don Reddy | Camera Operator |
William Sandell | Production Design |
Manuel Martínez | Set Designer |
Jeffrey A. Humphreys | Boom Operator |
Guillermo Rosas | Camera Operator |
Bruce Crone | Art Direction |
Carlos Benassini | Set Designer |
Christopher Neely | Leadman |
Richard King | Sound Designer |
Pablo Helman | Visual Effects Supervisor |
Robert Gould | Set Decoration |
Mitchell S. Drain | Visual Effects Supervisor |
Stephanie Hornish | Visual Effects Producer |
Matthew J. Siegel | Camera Operator |
Jim Passon | Color Timer |
Mark Hitchler | Set Designer |
Maxine Arbarbara | Studio Teachers |
Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Daniel Sudick | Special Effects Coordinator |
Marco Niro | Art Direction |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Helen Elswit | Visual Effects Producer |
Christopher Terrill | Thanks |
Michael W. Mitchell | Sound Effects Editor |
Julia Frey | Visual Effects Producer |
Dawn Y. Line | Costume Supervisor |
Russell McEntyre | Transportation Coordinator |
Iva Davies | Original Music Composer |
Meyer Gottlieb | Co-Producer |
Richard Tognetti | Original Music Composer |
Todd Arnow | Co-Producer |
Bob Weinstein | Co-Producer |
Willie E. Dawkins | Electrician |
Orlando Chongo | Craft Service |
David Lee | Gaffer |
Bobby Mara | Propmaker |
Steve Auvenshine | Armorer |
Brian Gee | Technical Supervisor |
Michael Sean Foley | Lighting Artist |
Nancy Parker | Foley |
Todd Arnow | Unit Production Manager |
Rafael Cuervo | Unit Manager |
Jennifer Lewicki | Set Dressing Supervisor |
Eric Putz | Telecine Colorist |
Wayne Stone | Transportation Captain |
Tom Barrett | Visual Effects Editor |
Stephen Johnstone | Rigging Gaffer |
Quincy Perkins | Translator |
Robert Hill | First Assistant Camera |
Harry K. Garvin | Steadicam Operator |
Robin Beauchesne | Makeup Artist |
Dani Morrow | Layout |
Edith I. Amezcua | Hairstylist |
Jeffrey Harlacker | Post Production Supervisor |
Bridget Bourke | Line Producer |
Javier Arrieta | Set Costumer |
Gabriel De Cunto | Makeup Effects |
Jay Cooper | Sequence Supervisor |
Linda Yeaney | First Assistant Sound Editor |
Kevin Ishioka | Assistant Art Director |
Anthony Gaudio | Standby Painter |
Brian Cuscino | I/O Supervisor |
Larry Hoki | Projection |
Timothy Michael Cairns | Quality Control Supervisor |
Derek Jan Vermaas | Production Office Coordinator |
Andy Foster | Production Coordinator |
Kathleen Beeler | Digital Compositors |
Blondel Aidoo | Executive Visual Effects Producer |
Jeffrey D. Stevens | Set Medic |
John Lee | First Assistant Editor |
Brice Criswell | Researcher |
Simon Leadley | Music Editor |
Tom Gilhooley | Driver |
Mitch Toles | Utility Stunts |
Adam Barth | Video Assist Operator |
James Arrigo | Construction Foreman |
Stephen Vaughan | Still Photographer |
Nicole Hilliard-Forde | Casting Associate |
Kimberly Adams | Visual Effects Coordinator |
Daren Dochterman | Production Illustrator |
Sassica Francis-Bruce | Post Production Assistant |
Sandy O'Neill | Unit Publicist |
Derick Pritchard | Lighting Technician |
Patrick Esposito | Post-Production Manager |
Heather Anderson | Set Production Assistant |
Rick Maddux | Best Boy Electric |
Kosta Saric | Visual Effects Editor |
Yolanda Toussieng | Hair Department Head |
Sal Alvarez | Loader |
Oscar Gomez | Rigging Grip |
Christopher Bonnstetter | 3D Supervisor |
Andy Potvin | Dolby Consultant |
Marcelina Barraza | Seamstress |
David Ebner | Digital Effects Supervisor |
Jen Hutchinson | Production Accountant |
Art Rochester | Production Sound Mixer |
Giovanni Bianchini | Set Dresser |
Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Chris Centrella | Key Grip |
Alan B. Curtiss | First Assistant Director |
Rick Hicks | Marine Coordinator |
Talmage Watson | Matchmove Supervisor |
Louis Elman | ADR Voice Casting |
Andrew Bock | Assistant Sound Editor |
Kate Biscoe | Key Makeup Artist |
Rosa Isela Atondo | Tailor |
Daniel A. Mondschain | Assistant Production Coordinator |
Michael Hemschoot | Lead Animator |
Gary Burritt | Negative Cutter |
David M. Bernstein | Second Assistant Director |
Iva Davies | Musician |
Robert Stromberg | Visual Effects Designer |
Raúl Cortés | Grip |
Jesus Chavez | Animal Wrangler |
Kazimierz Suwala | Local Casting |
R.J. Kizer | Supervising ADR Editor |
Brian Rosso | Dolly Grip |
Laura Graham | ADR Editor |
Julia Gombert | Ager/Dyer |
Mary C. Lane | Key Costumer |
Ivor Shier | Pilot |
Yuichiro Yamashita | CG Animator |
Richard F. Anderson | Assistant Property Master |
James Bolt | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Christopher Gordon | Original Music Composer |
John A. Larsen | Supervising ADR Editor |
Tim Gomillion | Sound Recordist |
Susan Dawes | ADR Editor |
Doug Harlocker | Property Master |
Robert Fernandez | Scoring Mixer |
Erin Henriques | Makeup Artist |
Christopher Flick | Foley Supervisor |
Andrew Stroud | Focus Puller |
Hilda Saffari | Digital Intermediate Producer |
Lucy Amador | First Assistant Accountant |
Liza Rudolph | Property Buyer |
Sandra O'Toole | Textile Artist |
Jessica O'Keefe | Visual Effects Production Assistant |
Paul Gonsoulin | Second Assistant Camera |
Jeff Kluttz | Key Rigging Grip |
Mike Cahoon | Assistant Camera |
Anna Josenhans | Assistant Editor |
Marisa Clayton | Post Production Coordinator |
Daniel Becerra | Rotoscoping Artist |
Christopher Gordon | Conductor |
Shannan Burkley | Matte Painter |
Anna Roth | Production Consultant |
David Russell | Storyboard Artist |
Stuart Clark | Stunt Double |
James D. Wickman | Dolly Grip |
Chris Culliton | Assistant Chief Lighting Technician |
Kimberly Cooper | Production Executive |
Tom Chung | Second Assistant Accountant |
Joaquin Cervera | Second Unit |
Anthony Almaraz | Costumer |
Robbie Ashhurst | ADR Recordist |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Paul Vega | Visual Effects Assistant Editor |
Michaele Shapiro | Additional Second Assistant Camera |
Michael James Fahey | Best Boy Grip |
Sergio Berry | Camera Trainee |
Jane Fitts | Graphic Designer |
Claudio Bautista | Extras Casting Assistant |
Michelene Mundo | Assistant Director |
Gabriel Pérez | Construction Buyer |
Wendy Czajkowsky | ADR Mixer |
Judith Bouley | Additional Casting |
Martha Pike | Digital Intermediate Editor |
Robert Bourgeault | CG Artist |
David R. Ellis | Second Unit Director |
Michael Eaves | Digital Intermediate Colorist |
Jessica Teach | Production Assistant |
David Travis Grieb | Production Driver |
Matthew Hackett | CG Animator |
Jack Lewars | Digital Colorist |
Mimi Munson | Researcher |
Derek Casari | ADR Engineer |
Martha Susana Ramos | Special Effects Assistant |
Kent Pritchett | Colorist |
Steven F. Beaupre | Second Second Assistant Director |
Robert Alidon | Special Effects Technician |
Tommy Hooper | Digital Color Timer |
Christopher Ciketic | Assistant Accountant |
Jeff Doran | Compositing Supervisor |
Nathan McGuinness | Visual Effects Supervisor |
Hugo Weng | Dialogue Editor |
Hamilton Sterling | Sound Effects Editor |
Matthew Humphreys | Accounting Clerk Assistant |
David Oliver | Stand In |
Troy Gilbert | Stunts |
Tad Griffith | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Erik Rondell | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |
Jeremy Fry | Stunts |
Mark Norby | Stunts |
Mickey Giacomazzi | Stunts |
Jan Bryant | Stunts |
Joey Box | Stunts |