Warren Beatty als John McCabe | |
Julie Christie als Constance Miller | |
René Auberjonois als Sheehan | |
William Devane als The Lawyer | |
John Schuck als Smalley | |
Corey Fischer als Mr. Elliot | |
Bert Remsen als Bart Coyle | |
Shelley Duvall als Ida Coyle | |
Keith Carradine als Cowboy | |
Michael Murphy als Eugene Sears | |
Antony Holland als Hollander | |
Hugh Millais als Butler | |
Manfred Schulz als Kid | |
Jace Van Der Veen als Breed | |
Jackie Crossland als Lily | |
Elizabeth Murphy als Kate | |
Carey Lee McKenzie als Alma | |
Thomas Hill als Archer | |
Linda Sorensen als Blanche | |
Elisabeth Knight als Birdie | |
Janet Wright als Eunice | |
Maysie Hoy als Maisie | |
Linda Kupecek als Ruth | |
Jeremy Newson als Jeremy Berg | |
Wayne Robson als Bartender | |
Jack Riley als Riley Quinn | |
Robert Fortier als Town Drunk | |
Wayne Grace als Bartender | |
Wes Taylor als Shorty Dunn | |
Anne Cameron als Mrs. Dunn | |
Graeme Campbell als Bill Cubbs | |
J.S. Johnson als J.J. | |
Joe Clarke als Joe Shortreed | |
Harry Frazier als Andy Anderson | |
Edwin Collier als Gilchrist | |
Terence Kelly als Quigley | |
Brantley Kearns als Fiddler | |
Don Francks als Buffalo | |
Rodney Gage als Sumner Washington | |
Lili Francks als Mrs. Washington | |
Joan Tewkesbury als Townsperson | |
Harvey Lowe als Townsperson | |
Eric Schneider als Townsperson | |
Milos Zatovic als Townsperson | |
Claudine Melgrave als Townsperson | |
Derek Keurvorst als Townsperson | |
Alex Diakun als Townsperson | |
Gord Robertson als Townsperson | |
Terence Hill als Townsperson (uncredited) | |
Dale Wilson als Townsperson (uncredited) | |
Ed Hong-Louie als Chinese Worker (uncredited) |
Brian McKay | Screenplay |
Robert Altman | Director |
Lou Lombardo | Editor |
Mitchell Brower | Producer |
Graeme Clifford | Casting |
Al Locatelli | Art Direction |
Vilmos Zsigmond | Director of Photography |
Robert Altman | Screenplay |
Edmund Naughton | Novel |
Leon Ericksen | Production Design |
Philip Thomas | Art Direction |
Leonard Cohen | Original Music Composer |
John W. Gusselle | Sound Designer |
Sergio Reyes | Sound Re-Recording Mixer |
Ilse Richter | Costume Design |
Robert Towne | Additional Writing |
Joseph Calvelli | Additional Writing |
David Foster | Producer |
Robert Eggenweiler | Associate Producer |
Edwin Butterworth | Makeup Artist |
Robert Jiras | Makeup Artist |
Phyllis Newman | Makeup Artist |
Barry Richardson | Hairdresser |
Salli Bailey | Hairdresser |
James Margellos | Unit Production Manager |
Tommy Thompson | Assistant Director |
Irby Smith | Second Assistant Director |
Lou Lombardo | Second Unit Director |
Sidney H. Greenwood | Property Master |
Barry P. Jones | Sound Mixer |
William Thompson | Sound |
Marcel Vercoutere | Special Effects |
Rod Parkhurst | Second Unit Director of Photography |
Nick McLean | First Assistant Camera |
James O. Blair | Gaffer |
Dave Humphreys | Grip |
Douglas Kirkland | Still Photographer |
Gundar Lipsbergs | Assistant Camera |
Fred Ransom | Grip |
Frederick Wharton | Grip |
Leon Ericksen | Costume Supervisor |
Nancy Pattiz | Wardrobe Assistant |
Maureen Robinson | Wardrobe Assistant |
Robbe Roberts | Assistant Editor |
Joan Tewkesbury | Continuity |
Grant McCracken | Driver |
Anthony Goldschmidt | Title Designer |
Don Carmody | Production Assistant |