Wesley Snipes als John | |
Woody Harrelson als Charlie | |
Jennifer Lopez als Grace Santiago | |
Robert Blake als Donald Patterson | |
Chris Cooper als Torch | |
Katie Gill als Crosswalk Child | |
Joe Grifasi als Riley | |
Scott Sowers als Mr. Brown | |
Skipp Sudduth als Kowalski | |
Aida Turturro als Woman on Platform | |
Vincent Pastore als Gambler | |
Enrico Colantoni als Dooley | |
Bill Nunn als Crash Train Motorman | |
Jeremy Roberts als Guard | |
Joe Bacino als Decoy Cop | |
Gregory McKinney als Guard | |
José Zúñiga als Victor | |
Flex Alexander als Hood | |
Sharon Schaffer als Token Clerk | |
Catherine Dudley-Rose als Cop's Girlfriend (uncredited) | |
Dean Norris als Guard with Dooley | |
Greg Bronson als New Years Eve Reveler (uncredited) |
Joseph Ruben | Director |
Doug Richardson | Screenplay |
Neil Canton | Producer |
Tracy Barone | Executive Producer |
Adam Fields | Executive Producer |
Jon Peters | Producer |
Frederick S. Pierce | Executive Producer |
John Lindley | Director of Photography |
George Bowers | Editor |
Bill Pankow | Editor |
Michael Dilbeck | Music Supervisor |
Linda R. Chen | Still Photographer |
Bill Groom | Production Design |
Francine Maisler | Casting |
Ruth E. Carter | Costume Design |
Beth A. Rubino | Set Decoration |
Sarah Knowles | Art Direction |
Dennis Bradford | Art Direction |
Mark Mancina | Original Music Composer |
Corey B. Yugler | Script Supervisor |
David Lee | Still Photographer |
Stan Bochner | Supervising Sound Editor |
Timothy M. Bourne | Production Manager |
Laini Thompson | Makeup Artist |
Margot Boccia | Makeup Department Head |
Clifford Booker | Hairstylist |
Melissa Yonkey | Hairstylist |
Jack Gill | Stunt Coordinator |
Michael Stone | Camera Operator |
Michael Stone | Steadicam Operator |
Lawrence Karman | Camera Operator |
Geary McLeod | Camera Operator |
Shannon Rayle Bourne | Art Department Coordinator |
Doug Claybourne | Co-Producer |
Michael E. Steele | Co-Producer |
Russ Kavanaugh | Associate Producer |
Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Ira Spiegel | Sound Effects Editor |
Paul P. Soucek | Sound Effects Editor |
Richard King | Sound Effects Editor |
Pam DeMetruis-Thomas | Sound Effects Editor |
Mike Fenster | Transportation Captain |
Tony R. Medina | Prop Maker |
Tony Martinez | Dialogue Editor |
Jacob Ribicoff | ADR Editor |
Deborah Wallach | ADR Supervisor |
David Gulick | Property Master |
Douglas Fox | Property Master |
David Novack | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Louis Bertini | Foley Editor |
Stephen Lee Davis | Assistant Director |
Jeannie Epper | Stunts |
Anita Hart | Stunts |
Julie Michaels | Stunts |
Jeff Imada | Stunts |
Eurlyne Epper | Stunts |
Gene LeBell | Stunts |
Jophery C. Brown | Stunts |
Annie Ellis | Stunts |
Rick Avery | Stunts |
Joni Avery | Stunts |
Spiro Razatos | Stunts |
Alexander Witt | Second Unit Director |
Troy Brown | Stunts |
Gary Epper | Stunts |
Freddie Hice | Stunts |
Bob Brown | Stunts |
Debbie Evans | Stunt Driver |
Andy Gill | Stunt Coordinator |
Jack Gill | Second Unit Director |
Terry Leonard | Second Unit Director |
Manny Perry | Stunts |
Steve M. Davison | Stunts |
Tim A. Davison | Stunts |
Simone Boisseree | Stunts |
Sandy Berumen | Stunts |
John Alden | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Richard Epper | Stunts |
Tony Epper | Stunts |
Danny Epper | Stunts |
Tommy J. Huff | Stunts |
Donna Keegan | Stunts |
Teri Garland | Stunts |
Terry Jackson | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
J. Suzanne Rampe | Stunts |
Peewee Piemonte | Stunts |
Craig Shugart | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunt Double |
Keith Tellez | Stunts |
Tim Trella | Stunt Double |
Chrisie Paola | Stunts |
Jeff Ward | Stunt Double |
Chuck Zito | Stunts |
Dick Ziker | Stunts |
Andree Gibbs | Stunts |
Linda Fetters Howard | Stunts |
Mike Justus | Stunts |
Shelby Swatek | Stunts |
Keith Woulard | Stunts |
Jeffrey J. Dashnaw | Stunts |