Adam Sandler als Nick Spitz | |
Jennifer Aniston als Audrey Spitz | |
Mark Strong als Miller | |
Mélanie Laurent als Claudette | |
Jodie Turner-Smith als Countess Sekou | |
John Kani als Colonel Ulenga | |
Kuhoo Verma als Saira | |
Dany Boon als Inspector Delacroix | |
Adeel Akhtar als The Maharajah | |
Enrique Arce als Francisco | |
Zurin Villanueva als Imani | |
Sadiqua Bynum als Miller Tech | |
Jillian Bell als Susan | |
Tony Goldwyn als Mr. Silverfox | |
Annie Mumolo als Mrs. Silverfox | |
Myo Leong als Mr. Lou | |
Carlos Ponce als Shitz Helicopter Pilot | |
Julien Briau als Creepy Mask Guy #1 | |
Matthew R. Anderson als Creepy Mask Guy #2 | |
Joe Ordaz als Creepy Mask Driver Guy | |
Ray Chase als Narrator (voice) | |
Matthew Wolf als Kidnapper (voice) |
James Vanderbilt | Writer |
Adam Sandler | Producer |
Jeremy Garelick | Director |
Jennifer Aniston | Producer |
Allen Covert | Producer |
Tripp Vinson | Producer |
James D. Stern | Producer |
James Vanderbilt | Producer |
Barry Bernardi | Executive Producer |
Kevin Grady | Executive Producer |
Kyle Newacheck | Executive Producer |
Tim Herlihy | Executive Producer |
Beau Flynn | Executive Producer |
Julie Goldstein | Executive Producer |
Lucas Smith | Executive Producer |
Bojan Bazelli | Director of Photography |
Patricia Prevot | Makeup Artist |
Karen Iboshi Preiser | Makeup Artist |
Ann Pala | Makeup Department Head |
Angela Levin | Makeup Artist |
Daphné Hesnard | Makeup Artist |
Axelle Dersin | Makeup Artist |
Avril Carpentier | Makeup Department Head |
Roxane Bruneton | Makeup Artist |
Susan Zaguirre | Set Costumer |
Aurélie Rogemond | Set Costumer |
Julian Moeglin | Set Costumer |
Joseph T. Mastrolia | Costume Supervisor |
Charlotte Laidet | Set Costumer |
Elmo Weber | Supervising Sound Editor |
Russell Topal | Sound Effects Editor |
Tony Solis | Sound Re-Recording Mixer |
Jeff King | Sound Re-Recording Mixer |
Catherine Harper | ADR Supervisor |
Marc Glassman | Sound Effects Editor |
Simon Witte | Assistant Art Director |
Julie Vash | Set Designer |
Elisa Tulli | Set Designer |
Rebecca Runyon | Assistant Art Director |
Etienne Olchewsky | Standby Art Director |
Krystell Morantin | Assistant Art Director |
Michael Scott Manne | Assistant Art Director |
Eliane Lorthiois | Set Decoration Buyer |
Craig K. Lewis | Set Decoration Buyer |
Virginie Irdel | Assistant Art Director |
Michelle Fowler | Set Decoration Buyer |
Carine Demongueres | Set Designer |
Anne-Sophie Delaunay | Set Designer |
Caroline Claro | Set Decoration Buyer |
Ambroise Cheneau | Set Designer |
Jeanette Scott | Set Decoration |
Niamh Coulter | Set Decoration |
Thierry Zemmour | Supervising Art Director |
Lorenz Plassmann | Art Direction |
Dominique Moisan | Art Direction |
Luke Freeborn | Supervising Art Director |
Bryan Felty | Art Direction |
Robert Cowper | Supervising Art Director |
Perry Andelin Blake | Production Design |
Rupert Gregson-Williams | Original Music Composer |
Tom Costain | Editor |
Brian M. Robinson | Editor |
Charlize Theron | Executive Producer |
Jennie Shea | ADR Recordist |
Ronit Ravich-Boss | Script Supervisor |
Steffen Thum | Additional Music |
Tony Clarke | Additional Music |
Judit Maull | Co-Producer |
Jonathan Loughran | Co-Producer |
Joseph Vecsey | Co-Producer |
A.J. Dix | Producer |
Beth Kono | Executive Producer |
Matt Philip Whelan | Visual Effects Supervisor |
Laura Rosenthal | Casting |
Maribeth Fox | Casting |
Raphaël Benoliel | Co-Producer |
Genevieve Hofmeyr | Co-Producer |
David M. Bernstein | Co-Producer |
Tracy L. Kettler | Associate Producer |
Sarah McKaig | Associate Producer |
Scott Yamano | Still Photographer |
Jean-Marie Blondel | Production Sound Mixer |
Dominique Eyraud | Boom Operator |
James Vanderbilt | Characters |
Pud Cusack | Production Sound Mixer |
Alex Burstein | Boom Operator |
David Kern | Additional Editor |
Elmo Weber | Sound Designer |
Ulrika Akander | Dialogue Editor |
Joe Lemola | Sound Effects Editor |
Rick Owens | Foley Artist |
Catherine Harper | Foley Artist |
John Sanacore | Foley Mixer |
Joshua Pacey | Additional Music |
Stuart Grusin | Music Editor |
Mark Jan Wlodarkiewicz | Music Editor |
J.J. Perry | Second Unit Director |
Spiro Razatos | Second Unit Director |
Jack Gill | Stunt Coordinator |
Jack Gill | Second Unit Director |
Jimmy N. Roberts | Stunt Driver |
Chuck Borden | Stunts |
Maria Gnecchi | Stunts |
Steve Kelso | Stunt Driver |
Peter Epstein | Stunt Double |
Remi Bakkar | Stunt Double |
Vincent Bouillon | Stunt Double |
Bridgette Michelle Bentley | Stunt Double |
Sybille Blouin | Stunt Double |
Guillemette Buffet | Stunt Double |
Francesca Cozier | Stunt Double |
Andre Da Silva | Stunt Double |
Julien Duverger | Stunt Double |
Laurent Demianoff | Fight Choreographer |
Penande Estime | Stunt Double |
Paul Eliopoulos | Stunt Double |
E. J. Foerster | Stunt Coordinator |
Martin Ivanov | Stunt Driver |
Benoit Lavelatte | Stunt Double |
John Medalin | Stunt Double |
Kelly Phelan | Stunt Double |
Allan Padelford | Stunt Driver |
Jill Serra | Stunts |
Dan Skene | Stunt Coordinator |
Anastajah Stearns | Stunts |
Justin Yu | Stunt Coordinator |
Tavita Woodard | Stunts |
Anthony Pho | Stunt Double |
Navathipan Rajakumar | Stunt Double |
Jalil Jay Lynch | Stunt Driver |
Sébastien Fouassier | Stunt Coordinator |
Dominique Fouassier | Stunt Coordinator |
Marc David | Stunts |
Melodie Raymond Dejoie | Stunts |
Sarah Bovy | Stunts |
Andy Deschamps | Stunts |
Tanguy Baudrier | Stunts |
Florian Beaumont | Stunts |
Tony Augé | Stunts |
Ashlen Aquila | Stunts |
Guillaume Fournier | Art Department Coordinator |
Debra McGuire | Costume Designer |
Tara Farney | Co-Producer |