Stephen Dorff als Det. David 'Cal' Callahan | |
AnnaLynne McCord als Zhanna Dronov | |
David Boreanaz als Det. Les Scanlon | |
Stephen Lang als Lieutenant Jake 'Lieu' LaRussa | |
Dominic Purcell als Royce Walker | |
Walton Goggins als The Angel / Det. Logue | |
James Woods als Captain Verona | |
Elisabeth Röhm als Alexandra Callahan | |
Bree Michael Warner als Brogan | |
Tommy Flanagan als Father Reddy | |
Bea Miller als Lanie Callahan | |
Johnny Messner als McAlister | |
Soulja Boy als Rudy | |
Oleg Taktarov als Oleg Emelyanenko | |
Laura Harris als Ellen Logue | |
Kamaliya als Katya (uncredited) | |
Zoran Radanovich als Sergei Dronov | |
Jas Anderson als Ellis Dracut |
Danny Saphire | Editor |
Jeff Most | Producer |
Shannon Makhanian | Casting |
Nick Everhart | Production Manager |
Jerome Dillon | Music |
Jason Yanuzzi | Colorist |
Bob Mori | Editor |
John W. Frost | Sound Re-Recording Mixer |
Phil Vo | Sound Editor |
Ryan Samul | Director of Photography |
Emma Potter | Costume Design |
Matthew Stratton | Armorer |
Jeff Rice | Producer |
Brian A. Miller | Director |
Russell M. Jaeger | Production Design |
David Gere | Stunts |
David Gere | Co-Producer |
Corey Gegner | First Assistant Camera |
Juan Nunez | Sound Mixer |
John Chase | Writer |
Jeff Bozz | Producer |
Mohammad Zahoor | Producer |
Krystal Phillips | Makeup Department Head |
King Orba | Property Master |
Charlie Anderson | Digital Imaging Technician |
Jordan Bell | Electrician |
Sara Krueger | Art Department Coordinator |
Ryan McCabe | Sound Editor |
Anthony Bozanich | Assistant Editor |
Hanna Shea | Wardrobe Assistant |
Beauxregard Neylon | ADR Mixer |
Steve Sterling | Key Grip |
Rachel Konstantin | Extras Casting |
Daniel April | Grip |
Eric J. Stolz | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Mollan | Production Coordinator |
Kristen Graham | Key Hair Stylist |
Russell Gorsky | Sound Editor |
Grant DeSimone | Location Manager |
Dan Gartner | Gaffer |
Mykl Rogers | Sound Editor |
Bobby Boothe | Camera Operator |
Michael Sevilla | Sound Editor |
Joseph Battelli | Boom Operator |
Jeff Most | Music Supervisor |
Bob Blankemeier | Grip |
Ian Woolston-Smith | Steadicam Operator |
Neil Hillman | ADR Recordist |
Trevor Fields | Best Boy Electric |
Susan Barrett | Set Decoration |
Arnee Dodd | Assistant Makeup Artist |
Jennifer Provost | Assistant Makeup Artist |
Kristina Kasmin | Assistant Property Master |
Katy Most | Camera Operator |
Justin Amorusi | Electrician |
Regina Amato | Wardrobe Supervisor |
Olivia Dahan | Production Assistant |
Wesley Ortiz | Set Production Assistant |
Rabb Whitehead | ADR Recordist |
Kevin E. Young | Art Direction |
Kate Fiore | Makeup Artist |
Lucas Field | Leadman |
Andrew Espinal | Set Dresser |
Ian Marques | Set Dresser |
Douglas K. Horton | Digital Imaging Technician |
Keith Hueffmeier | First Assistant Camera |
Kay Hung | Second Assistant Camera |
Kevin F. Jacobsen | Second Assistant Camera |
Jake Magee | Second Assistant Camera |
Drew Amato | Still Photographer |
Cherin Perelman | Casting |
Phil John | Casting Assistant |
Nick Makedon | Casting Assistant |
Madolyn Rose | Casting Assistant |
Daniel Rozsa Smith | Casting Assistant |
Natacha Perez | Assistant Costume Designer |
Julia Cairo | Set Costumer |
Amanda Szot | Post Production Assistant |
Danny Johnston | Production Accountant |
Greg Black | Production Assistant |
Rony Cohen | Production Assistant |
Peter Farnsworth | Set Production Assistant |
Travis Somerville | Set Production Assistant |
Linda Peckel | Assistant Location Manager |
Trevor S. Lindborg | First Assistant Editor |
Jack Rametta | ADR Mixer |
Sam Vargas | Sound Editor |