Daisy Ridley als Ophelia | |
Naomi Watts als Queen Gertrude / Mechtild | |
Clive Owen als Claudius | |
George MacKay als Hamlet | |
Tom Felton als Laertes | |
Devon Terrell als Horatio | |
Nathaniel Parker als King Hamlet | |
Dominic Mafham als Polonius | |
Daisy Head als Cristiana | |
Sebastian de Souza als Edmund | |
Mia Quiney als Young Ophelia | |
Calum O'Rourke als Young Laertes | |
Rupesh Tillu als Yorick | |
Jack Cunningham-Nuttall als Young Hamlet | |
Lenka Olšanová als Lady in Waiting | |
Daniela Hirsh als Lady in Waiting | |
Veronika Strapková als Lady in Waiting | |
Issy Stewart als Lady in Waiting | |
Adriana Hercigonja als Lady in Waiting | |
Nhung Hong Dang als Lady in Waiting | |
Angela Nwagbo als Viola | |
Noël Czuczor als Rosencrantz | |
Martin Angerbauer als Guildenstern | |
William Ray Roberts als Weaver | |
Josephine Oniyama als Masked Ball Singer | |
Brian Stewart als Sentinel | |
Anna Rust als Young Mechtild | |
Booda als Village Priest | |
Petr Hynek als Guard | |
Ivo Hanel als King Fortinbras | |
Talia Brizman als Ophelia's Daughter |
Claire McCarthy | Director |
Ehren Kruger | Producer |
Lisa Klein | Novel |
Anton Lessine | Executive Producer |
Alastair Burlingham | Executive Producer |
Bert Marcus | Executive Producer |
Nancy Bishop | Casting |
David Warren | Production Design |
Luke Dunkley | Editor |
Massimo Cantini Parrini | Costume Design |
Daniel Bobker | Producer |
Sasha Shapiro | Executive Producer |
Paul Hanson | Producer |
Elissa Friedman | Executive Producer |
David Minkowski | Co-Producer |
Ute Bergk | Set Decoration |
Semi Chellas | Screenplay |
Sarah Curtis | Producer |
Mathew Hart | Executive Producer |
Matthew Stillman | Co-Producer |
Alessandro Bertolazzi | Makeup Designer |
Mark Taylor | First Assistant Director |
Steven Price | Original Music Composer |
Denson Baker | Director of Photography |
Kirsten Lane | Music Supervisor |
Morgan Muse | Sound Effects Editor |
Magdalena Šittová | Stunt Double |
Michaela Dvorska | Stunts |
Flora Moody | Makeup & Hair |
Wayne Marc Godfrey | Executive Producer |
Semi Chellas | Co-Producer |
Silvie Janculová | Unit Production Manager |
Martina Götthansova | Second Assistant Director |
Hana Slacalkova | Choreographer |
Pavel Cajzl | Stunt Coordinator |
Lisa Klein | Co-Producer |
Cassandra Hamar | Co-Producer |
Martin Vačkář | Art Direction |
David Vondrasek | Assistant Art Director |
Petr Bouska | Assistant Art Director |
Cloud Razali | Standby Art Director |
Petra Vencelidesová | Assistant Set Decoration |
Marie Strnadová | Set Designer |
Magdalena Novakova | Set Designer |
Karel Kubis | Second Assistant Director |
Martina Frimelova | Second Second Assistant Director |
Kelvin R. Trahan | Hairstylist |
Ivana Skalová | Makeup Supervisor |
Ivana Skalová | Hair Supervisor |
Matylda Smolikova | Makeup Artist |
Hana Chýlová | Makeup Artist |
Sylva Kucerova | Makeup Artist |
Adéla Robová | Makeup Artist |
Martina Mrazova | Makeup Artist |
Radek Petr | Makeup Artist |
Michal Holubec | Production Sound Mixer |
Serena Fiumi | Costume Supervisor |
Jessica Zambelli | Assistant Costume Designer |
Concetta Iannelli | Assistant Costume Designer |
Flora Brancatella | Assistant Costume Designer |
Valentina Fucci | Assistant Costume Designer |
Vera Homolacova | Script Supervisor |
Paul Davies | Supervising Sound Editor |
Jay Price | Sound Designer |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Johnathan Rush | Sound Re-Recording Mixer |
Sebastian Barker | Visual Effects Supervisor |
Jennifer Thompson | Visual Effects Producer |
Michael Reuter | Visual Effects Producer |
William Shakespeare | Characters |