Carlo DeFilippi als Pino Pelosi | |
Nicoletta Braschi als Graziella Chiarcossi | |
Toni Bertorelli als Pigna | |
Andrea Occhipinti als Furio Colombo | |
Victor Cavallo als Antonio Pelosi | |
Rosa Pianeta als Maria Pelosi | |
Giulio Scarpati als Nino Marazzita | |
Francesco Siciliano als Journalist intern | |
Biagio Pelligra als Questura officer | |
Umberto Orsini als High judge | |
Krum De Nicola als Adolfo De Stefanis | |
Claudio Amendola als "Trepalle" | |
Enzo Marcelli als "Braciola" | |
Antonio Petrocelli als Tommaso Spaltro | |
Ivano Marescotti als Spaltro's client | |
Claudio Bigagli als Guido Calvi | |
Antonello Fassari als Rocco Mangia | |
Massimo De Francovich als Faustino Durante | |
Ennio Coltorti als Minors' judge | |
Adriana Asti als Casal del Marmo teacher | |
Paolo Graziosi als Luigi Canerini | |
Giacomo Piperno als Alfredo Carlo Moro | |
Maurizio Di Carmine als Giuseppe Salmè | |
Claudia Pozzi als Journalist | |
Lello Serao als Officer Curzupè | |
Eduardo Cuomo als Carabiniere Guglielmi | |
Mimmo Mignemi als Brigadiere | |
Giorgio Crisafi als Carabinieri officer | |
Alessandro Carlone als Cellmate | |
Maria Gradi als Maria Teresa Lollobrigida | |
Romano Iannelli als Ennio Salvitti | |
Renato Campese als Judge Tranfo | |
Vanni Fois als Carabinieri colonel | |
Gaetano Sersale als Journalist | |
Emilia Marra als Journalist | |
Simona Ferraro als Journalist | |
Dino Gentili als Journalist | |
Paolo Bonanni als Journalist | |
Marco Caporali als Journalist | |
Claudio Alfonsi als TG1 reporter | |
Claudio Parise als TG2 reporter | |
Walter Da Pozzo als Città Futura Radio reporter | |
Elisa Lancione als Susanna Pasolini | |
Franco Mescolini als Agency director | |
Walter Piretti als Agency editor | |
Massimiliano Petrucci als Salvatore Deidda | |
Giovanni Marsala als Claudio Seminara | |
Riccardo Calvani als Barman | |
Augusto Vacca als "Riccio" | |
Fabrizio Vitale als "Stecco" | |
Daniele Taffone als "Farfalla" | |
Simone Melis als "Bracioletta" | |
Franca Scagnetti als Woman at Idroscalo | |
Vito Passeri als Tall man at Idroscalo | |
Valentino Simeoni als Short man at Idroscalo | |
Vittorio De Bisogno als Vincenzo Spaltro | |
Mattia Osti als Durante's assistant | |
Antonio Ferrante als Questore | |
Costantino Meloni als Minor at Casal del Marmo | |
Paolo De Giorgio als "Pugliese" | |
Roberto Accornero als Minors' judge | |
Clarizio Di Ciaula als Court clerk | |
Maurizio Greco als Prosecutor | |
Giorgio Colangeli als Judge Matteo Guarino | |
Alessandra Vanzi als Judge Maria Grazia Milone | |
Antonio Falvo als Court usher | |
Roberto Della Casa als Mugshots Photographer (uncredited) | |
Settimio Scacco als Man at Murder Scene (uncredited) | |
Antonio Milo als Photographer (uncredited) | |
Daniele Miglio als Policeman at Police Station (uncredited) | |
Walter Midolo als (uncredited) |
Marco Tullio Giordana | Director |
Marco Tullio Giordana | Screenplay |
Sandro Petraglia | Screenplay |
Stefano Rulli | Screenplay |
Enzo Siciliano | Novel |
Sandro Petraglia | Story |
Stefano Rulli | Story |
Marco Tullio Giordana | Story |
Franco Lecca | Director of Photography |
Gianni Silvestri | Production Design |
Gianni Zampagni | Sound |
Cecilia Zanuso | Editor |
Vittorio Cecchi Gori | Producer |
Rita Rusić | Producer |
Claudio Bonivento | Producer |
Elisabetta Montaldo | Costume Design |
Lorenzo D'Ambrosio | Set Decoration |
Massimo Martino | Line Producer |
Ennio Morricone | Original Music Composer |
Barbara Melega | First Assistant Director |
Giorgio Innocenti | Unit Manager |
Mauro De Salve | Unit Manager |
Roberto Onorati | Production Assistant |
Vincenzo Carpineta | Camera Operator |
Stefano Forcina | First Assistant Camera |
Daniele Dionisi | Second Assistant Camera |
Sergio Proietti | Second Assistant Camera |
Marco Pieroni | Steadicam Operator |
Roberto Calabró | Still Photographer |
Eleonora Pallottini | Script Supervisor |
Ilaria Cirino Pomicino | Second Assistant Director |
Stefano Amatucci | Second Assistant Director |
Barbara Genio | Second Assistant Director |
Federico Ferrario | Second Assistant Director |
Decio Trani | Boom Operator |
Roberto Martucci | Assistant Editor |
Carlo Simeoni | Assistant Editor |
Vincenzo Santangelo | Production Secretary |
Costantino Valente | Production Secretary |
Carlo Ciocchetti | Production Secretary |
Nello Giorgetti | Set Decoration |
Maurizio di Clemente | Assistant Production Design |
Roberto Biagioni | Assistant Production Design |
Luciano Magagnini | Property Master |
Claudio Di Gregorio | Property Master |
Anna Pesaresi | Administration |
Anastasia Santarelli | Accountant |
Sal Borgese | Master at Arms |
Rosario Prestopino | Makeup Artist |
Luigi Ciminelli | Assistant Makeup Artist |
Fiorella Sensoli | Hairstylist |
Elisabetta Antico | Assistant Costume Designer |
Alberta Favale | Seamstress |
Mauro Pezzotti | Key Grip |
Gianfranco De Cinti | Gaffer |
Filippo Bussi | Sound Editor |
Danilo Moroni | Sound Mixer |
Giovanni Corridori | Special Effects |
Giancarlo Barbieri | Colorist |