Sean Faris als Nick | |
Forest Whitaker als Will | |
Nikki Reed als Amanda | |
Ray Liotta als Man in the Suit | |
Michael Chiklis als Derrick | |
Jonathan Bennett als Aaron | |
Stephen Lang als Charlie | |
Marton Csokas als Lieutenant Barnes | |
Common als Jeff Porter | |
Jessica Szohr als Bonnie | |
Rachel Konstantin als Hostage | |
Max Beesley als Billy | |
Gabriel Jarret als SWAT Team Captain | |
Jordan Belfi als Patrick | |
Deborah Twiss als Mrs. Davenport | |
Ronald Guttman als Yuri | |
Stephen Crain als Sgt. Matthews |
David A. Armstrong | Director |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Michael Chiklis | Producer |
Jeff Most | Producer |
Shannon Makhanian | Casting |
Brad Luff | Producer |
Nick Everhart | Post Production Accountant |
Jason Yanuzzi | Colorist |
Matthew Stratton | Armorer |
Keith Dunkerley | Director of Photography |
Mike Rossetti | Camera Operator |
Russell M. Jaeger | Production Design |
Tony Snegoff | Stunt Coordinator |
Re'Shaun Frear | Casting |
Jay Anthony White | Writer |
Ryland Jones | Digital Imaging Technician |
Juan Nunez | Sound Mixer |
Jacob Yoffee | Music Editor |
Jacob Yoffee | Music |
Jacob Yoffee | Music Programmer |
Tiffany Welt | Costume Design |
Krystal Phillips | Makeup Department Head |
Jonathan Buchanan | Property Master |
Tristan Warren | Sound Editor |
Yousheng Tang | Steadicam Operator |
Arthur Dix | Script Supervisor |
Anthony Bozanich | Assistant Editor |
Hanna Shea | Set Costumer |
Phil Gauvin | Special Effects Technician |
Sarah Hindsgaul | Hair Department Head |
Mark Behar | Production Assistant |
Paul Stewart | Music Supervisor |
Lashawn Garnes | Script Supervisor |
James Madrid | First Assistant Camera |
Kristen Graham | Hairstylist |
Cherokee Hall | Production Assistant |
Allen Liu | Key Grip |
James Davis | First Assistant Camera |
Nick Perron-Siegel | Electrician |
Stephen Troy | Electrician |
Grant DeSimone | Location Manager |
Tom Ceglia | Special Effects Coordinator |
Travis LaBella | Electrician |
Michael Sevilla | Sound Editor |
Sean C. Li | Production Assistant |
Michael Becker | Producer |
Matt Garland | Grip |
Will Gottlieb | Best Boy Grip |
Joseph Battelli | Boom Operator |
Bob Blankemeier | Grip |
Brett Ainslie | Craft Service |
Joshua A.C. Johnson | Assistant Editor |
Jordan Goldman | Editor |
E. Carl Hoagland IV | Art Direction |
Susan Barrett | Set Decoration |
Arnee Dodd | Assistant Makeup Artist |
Jennifer Provost | Assistant Makeup Artist |
Kristina Kasmin | Assistant Property Master |
Julian Dorsett | Leadman |
Michael Mangiulli | Set Dresser |
Mihir Patel | Set Dresser |
Richard Amador | Assistant Camera |
Joshua Bacon | Assistant Camera |
Ari Davidson | Assistant Camera |
Katy Most | Camera Operator |
Juan Crouch | Dolly Grip |
Justin Rhoads | First Assistant Camera |
Justin Amorusi | Grip |
Alex Lee | Grip |
Stratton Bailey | Key Grip |
Erika Houle | Second Assistant Camera |
Josh Therriault | Second Assistant Camera |
Mark Golembeski | Still Photographer |
Regina Amato | Costume Supervisor |
Kristen Koenig | Key Costumer |
Mandy Buckley | Set Costumer |
Max Marian | Assistant Location Manager |
Meredith Margolis | Location Coordinator |
Brian K. Lee | Location Manager |
Steven Baksa | Production Assistant |
Cody Barbato | Production Assistant |
John Carney | Production Assistant |
Olivia Dahan | Production Assistant |
Ray Davis | Production Assistant |
Luke Driscoll | Production Assistant |
James O'Connor | Production Assistant |
Wesley Ortiz | Production Assistant |
Elizabeth H. Ross | Production Assistant |
Matt Ashe | Production Coordinator |
Kristen Egan O'Hare | Production Coordinator |
John Kozak Sr. | Special Effects Assistant |
Laura J. Hill | Visual Effects |