Jason Isaacs als Captain Hook / Mr Darling | |
Jeremy Sumpter als Peter Pan | |
Rachel Hurd-Wood als Wendy Darling | |
Lynn Redgrave als Aunt Millicent | |
Richard Briers als Smee | |
Olivia Williams als Mrs. Darling | |
Geoffrey Palmer als Sir Edward Quiller Couch | |
Harry Newell als John Darling | |
Freddie Popplewell als Michael Darling | |
Ludivine Sagnier als Tinker Bell | |
Mathew Waters als Messenger Boy | |
George MacKay als Curly | |
Harry Eden als Nibs | |
Patrick Hurd-Wood als Sleeping Children | |
Bill Kerr als Fairy Guide | |
Saffron Burrows als Story Narrator (voice) | |
Alan Cinis als Skylights | |
Frank Whitten als Starkey | |
Bruce Spence als Cookson | |
Dan Wyllie als Alf Mason | |
Brian Carbee als Albino | |
Don Battee als Giant Pirate | |
Frank Gallacher als Alsation Fogarty | |
Septimus Caton als Noodler | |
Jacob Tomuri als Bill Jukes | |
Venant Wong als Quang Lee | |
Phil Meacham als Bollard | |
Darren Mitchell als Mullins | |
Mick Roughan als Cecco | |
Janet Strauss als Medicine Woman | |
Rupert Simonian als Tootles | |
Carsen Gray als Tiger Lily | |
Patrick Gooch als Twin | |
Theodore Chester als Slightly | |
Maya Barnaby als Mermaid | |
Tory Mussett als Mermaid | |
Ursula Mills als Mermaid | |
Nadia Pirini als Mermaid | |
Vij Kaewsanan als Mermaid |
J.M. Barrie | Theatre Play |
Michael Goldenberg | Screenplay |
Mohamed Al-Fayed | Executive Producer |
Lucy Fisher | Producer |
Gail Lyon | Executive Producer |
Patrick McCormick | Producer |
Jocelyn Moorhouse | Executive Producer |
Douglas Wick | Producer |
Donald McAlpine | Director of Photography |
Garth Craven | Editor |
Michael Kahn | Editor |
Paul Rubell | Editor |
P.J. Hogan | Director |
Kenneth Nakada | VFX Supervisor |
Julie D'Antoni | Visual Effects Producer |
Jay Jackson | Animation |
Antoinette Boulat | Casting |
Deborah Maxwell Dion | Casting |
Roger Ford | Production Design |
Alicia Maccarone | Art Direction |
Michelle McGahey | Art Direction |
Kerrie Brown | Set Decoration |
Richard Hobbs | Supervising Art Director |
Kerry Barden | Casting |
Billy Hopkins | Casting |
Suzanne Smith Crowley | Casting |
Janet Patterson | Costume Design |
Nikki Gooley | Hair Designer |
Tim Lyall | Art Department Coordinator |
Bruce Bright | Special Effects Coordinator |
Karen Bull | Special Effects Coordinator |
Peter Daulton | Animation Supervisor |
Pepe Valencia | Animation Supervisor |
Alexander Laurant | Visual Effects Art Director |
Jenn Emberly | Animation Director |
Amanda Enders | Set Costumer |
Samantha Walker | Set Costumer |
Lou Grant | Script Supervisor |
James Newton Howard | Original Music Composer |
Steve Braggs | CG Supervisor |
Bradley Parker | CG Supervisor |
Tory Belleci | Modeling |
Gary Rydstrom | Sound Designer |
Chris Scarabosio | Sound Designer |
Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
David C. Hughes | Sound Effects Editor |
Kyrsten Mate | Sound Effects Editor |
Fiona McMaster | Extras Casting |
Armen Ksajikian | Musician |
P.J. Hogan | Screenplay |
Basti Van Der Woude | Second Assistant Director |
Patricia Rodríguez | Loop Group Coordinator |
Conrad E. Palmisano | Stunt Coordinator |
Conrad E. Palmisano | Second Unit Director |
Robert James Ashe | Visual Effects |