Charlie Sheen als Chris Taylor | |
Willem Dafoe als Sergeant Elias Gordon | |
Tom Berenger als Sergeant Robert "Bob" Barnes | |
Kevin Dillon als Bunny | |
Forest Whitaker als Big Harold | |
Mark Moses als Lieutenant Wolfe | |
Keith David als King | |
Richard Edson als Sal | |
Francesco Quinn als Rhah | |
John C. McGinley als Sergeant O'Neill | |
Johnny Depp als Gator Lerner | |
Reggie Johnson als Junior | |
David Neidorf als Tex | |
Chris Pedersen als Crawford | |
Tony Todd als Warren | |
Corkey Ford als Manny | |
Corey Glover als Francis | |
Bob Orwig als Gardner | |
Kevin Eshelman als Morehouse | |
James Terry McIlvain als Ace | |
J. Adam Glover als Sanderson | |
Ivan Kane als Tony | |
Paul Sanchez als Doc | |
Dale Dye als Captain Harris | |
Peter Hicks als Parker | |
Basile Achara als Flash | |
Steve Barredo als Fu Sheng | |
Chris Castillejo als Rodriguez | |
Andrew B. Clark als Tubbs | |
Bernardo Manalili als Village Chief | |
Than Rogers als Village Chief's Wife | |
Li Thi Van als Village Chief's Daughter | |
Clarisa Ortacio als Old Woman | |
Romy Sevilla als One-Legged Man | |
Matthew Westfall als Terrified Soldier | |
Nick Nicholson als Mechanized Soldier #1 | |
Warren McLean als Mechanized Soldier #2 | |
Li Mai Thao als Rape Victim | |
Ron Barracks als Medic | |
H. Gordon Boos als Soldier with Mohawk Haircut (uncredited) | |
Robert 'Rock' Galotti als Huffmeister (uncredited) | |
Oliver Stone als Alpha Company Major in Bunker (uncredited) | |
Brad Cassini als Soldier (uncredited) | |
Mark Ebenhoch als Ebenhoch (uncredited) |
Robert Richardson | Director of Photography |
Oliver Stone | Screenplay |
Oliver Stone | Director |
A. Kitman Ho | Co-Producer |
Derek Gibson | Executive Producer |
John Daly | Executive Producer |
Charles Grenzbach | Sound Re-Recording Mixer |
Georges Delerue | Original Music Composer |
Georges Delerue | Conductor |
Greg Dillon | Sound Editor |
Bruno Rubeo | Production Design |
David Brenner | First Assistant Editor |
Pat Golden | Casting |
Arnold Kopelson | Producer |
Claire Simpson | Editor |
Warren McLean | Casting |
Bob Morones | Casting |
Rodell Cruz | Art Direction |
Michael Cimino | Thanks |
Pierre David | Production Executive |
Mary Colquhoun | Thanks |
Simon Kaye | Sound Mixer |
Kathryn Morrison | Set Costumer |
Tom Finan | Associate Editor |
Julie Monroe | Assistant Editor |
Sherman Williams | Art Direction |
Graham Henderson | Executive In Charge Of Production |
Budd Carr | Music Supervisor |
Gerry Toomey | Assistant Director |
Vanessa Theme Ament | Foley Artist |
Nick Nicholson | Production Assistant |
H. Gordon Boos | First Assistant Director |
Gil Arceo | Stunt Coordinator |
Tim Minear | Assistant Director |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Chris Lombardi | First Assistant Camera |
Richard Stone | Supervising Music Editor |
Dwight Gaston | Assistant Set Dresser |
Pepito Diaz | Second Assistant Director |
David Campling | Sound Editor |
Cecille Baun | Prosthetic Supervisor |
Jonathan Sheinberg | Head of Production |
James J. Klinger | Sound Editor |
Alex Cabodil | Stunts |
Jerry O'Hara | Location Manager |
Gordon Daniel | Supervising Sound Editor |
Yves De Bono | Special Effects Supervisor |
Richard D. Rogers | Sound Re-Recording Mixer |
Susan Malerstein | Script Supervisor |
John Kerr | Key Production Assistant |
Ricky Francisco | Still Photographer |
Ooty Moorehead | Production Supervisor |
Gordon J. Smith | Makeup Effects |
Anthony Palk | Sound Editor |
Dan Perri | Title Designer |
Andy Birmingham | Production Accountant |
John Wilkinson | Sound Re-Recording Mixer |
Mary Nelson-Duerrstein | Negative Cutter |
Dianne E. Collins | Publicist |
Steve Bartlett | Sound Designer |
Ron Wengler | Color Timer |
James Finnerty | Grip |
James Fitzpatrick | Gaffer |
Taffy Haines | Sound Mixer |
David Delina | Property Master |
Venancio Goltiano | Cableman |
Bobby Buensalida | Craft Service |
David Lowe | Legal Services |
Frank Fleming | Loader |
Orlando Nui | Security |
Primo Guina | Transportation Captain |
Celebrando Raymundo | Best Boy Electric |
Angelica De Leon | Production Coordinator |
Joe Constantino | Production Manager |
Cenón González | Unit Manager |
Donald Santos | Boom Operator |
Dale A. Dye | Technical Advisor |
Jim Elyea | Additional Wardrobe Assistant |
Maria Cecina | Tailor |
Romulo Bernales | Assistant Property Master |
Rudy Candaza | Special Effects Assistant |
Andrew Wilson | Special Effects Technician |
Ernesto Enríquez | Assistant Electrician |
Rufo Ballos Balicas | Best Boy Grip |
Victor Cecogo | Clapper Loader |
Rene Balicas | Dolly Grip |
Mike Ambrosio | Wardrobe Assistant |
Wynn Arenas | Wardrobe Supervisor |
Joanne Weiss | Music Coordinator |
Yvonne Eastmond | Assistant Accountant |
Charlie Rebolledo | Generator Operator |
Anne G. Garcia | Production Secretary |