Kurt Russell als Robert Ramsey | |
Richard Dreyfuss als Richard Nelson | |
Josh Lucas als Dylan Johns | |
Jacinda Barrett als Maggie James | |
Emmy Rossum als Jennifer Ramsey | |
Mike Vogel als Christian | |
Mía Maestro als Elena | |
Jimmy Bennett als Conor James | |
Andre Braugher als Captain Bradford | |
Freddy Rodríguez als Valentin | |
Kevin Dillon als Lucky Larry | |
Kirk B.R. Woller als Chief Officer Reynolds | |
Fergie als Gloria | |
Gabriel Jarret als 1st Officer Chapman | |
Adam Jones als Bearded Businessman (uncredited) | |
Kelly McNair als Emily | |
Caroline Lagerfelt als Mary | |
Jesse Henecke als Security Officer | |
Kimberly Patterson als Poker Dealer | |
Andy Deal als Wine Steward | |
Valerie Azlynn als Passenger #1 | |
Jenae Altschwager als Crying Girl | |
Aliane Baquerot als Ballroom Dancer | |
Ali Chen als Champagne Waitress | |
Abra Chouinard als Waitress | |
Kate Clarke als Doctor Anderson | |
Anna De Castro als Club Dancer | |
Menina Fortunato als Ballroom Dancer | |
Kyra Kiener als Dying Woman | |
Jennifer Sciole als Passenger #5 | |
Abbey Skinner als Ballroom Dancer |
Wolfgang Petersen | Director |
Sheila Allen | Executive Producer |
Jane Jenkins | Casting |
Peter Honess | Editor |
Mark Protosevich | Screenplay |
Ben Waisbren | Executive Producer |
Kevin Burns | Executive Producer |
John Seale | Director of Photography |
Janet Hirshenson | Casting |
Mike Mansbridge | Art Direction |
Michael K. Bauer | Music Editor |
Paul Gallico | Novel |
Akiva Goldsman | Producer |
Robert Gould | Set Decoration |
Michelle Lewitt | Casting |
Klaus Badelt | Original Music Composer |
William Sandell | Production Design |
Erica Edell Phillips | Costume Design |
Wolfgang Petersen | Producer |
Mike Fleiss | Producer |
Duncan Henderson | Producer |
Dick Bernstein | Music Editor |
Karin Silvestri | Stunts |
Zoë Bell | Stunts |
Steve Hart | Stunts |
Brad Ricker | Art Direction |
Boyd Shermis | Visual Effects Supervisor |
John Frazier | Visual Effects Supervisor |
Kim Libreri | Visual Effects Supervisor |
Chas Jarrett | Visual Effects Supervisor |
Todd Arnow | Co-Producer |
Mark W. Mansbridge | Supervising Art Director |
Chris Briggs | Co-Producer |
Jon Jashni | Executive Producer |
Kimberly Miller | Co-Producer |
Barbara Huber | Associate Producer |
Kevin Ishioka | Co-Art Director |
Dori Arazi | Animation Supervisor |
Claudette Barius | Still Photographer |
Chris Jargo | ADR Editor |
Tim Hillman | Location Manager |
Mark Scoon | Executive In Charge Of Production |
Adrian Gorton | Set Designer |
David Dunn | Set Dresser |
Paul Flinchbaugh | Assistant Sound Designer |
Chris Jaeger | Foley Editor |
David E. Hall | Post Production Supervisor |
Harry K. Garvin | Steadicam Operator |
Phil Scalisi | Craft Service |
Richard Schwalm | Special Effects |
Lisa A. Doyle | Key Costumer |
Giovanni Bianchini | On Set Dresser |
Drew Pierce | Set Painter |
Paul Schmidt | Best Boy Grip |
Luke Bird Stern | Second Assistant Camera |
David Zbriger | I/O Supervisor |
Debbie Cornett | Payroll Accountant |
Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Curtis Corbitt | Property Master |
Brett Carroll | First Assistant Editor |
Robert Elhai | Orchestrator |
John Ashker | Stunts |
Brad Sherman | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Brad Peterman | First Assistant "A" Camera |
Marci Graber | Assistant Accountant |
Roy L. Downey | Pyrotechnician |
Greg Funk | Key Makeup Artist |
Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
John McElroy | Props |
Peter Roderick | Construction Buyer |
Jeff Heusser | Digital Compositor |
Don Selsor | Key Rigging Grip |
Yolanda Toussieng | Hair Department Head |
Ketty Gonzalez | Hairstylist |
Megan L. Diaz | Art Department Assistant |
Chris Zimmerman | Standby Painter |
Guy Botham | Executive Visual Effects Producer |
Bob E. Krattiger | Gaffer |
Russell McEntyre | Transportation Coordinator |
Luke Freeborn | Assistant Art Director |
Todd Arnow | Unit Production Manager |
Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Steven A. Guerrero | Marine Coordinator |
Todd Hacker | Stand In |
Ryan Murphy | Sound Mix Technician |
Daniel C. Gold | "A" Camera Operator |
Rick Fleishman | Music Coordinator |
Jim Schwalm | Special Effects Coordinator |
John R. Woodward | First Assistant Director |
Eric M. Davis | Lighting Technician |
Dan Addelson | Set Production Assistant |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Michael Anderson | Key Grip |
Rhonda C. Gunner | Visual Effects Producer |
Duff Miller | Assistant Property Master |
Ryan Wiederkehr | Visual Effects Production Assistant |
Gregory W. Smith | "B" Camera Operator |
Justin Healy | Assistant Location Manager |
Michael Van Eps | Roto Supervisor |
Edouard F. Henriques | Makeup Department Head |
Kim Santantonio | Key Hair Stylist |
Susan Dukow | Production Coordinator |
Terrence Martin | Production Office Coordinator |
Peter Staubli | Sound Effects Editor |
Pablo Borges | Costumer |
Audie Aragon | Dolly Grip |
John Garrett | Second Assistant "D" Camera |
James Durante | Assistant Editor |
Diana Miao | Lighting Supervisor |
Larry Bellantoni | Construction Foreman |
Andrew Shulman | Musician |
Brendalyn Richard | Additional Second Assistant Director |
Matt Kennedy | Second Assistant "B" Camera |
Randee Price | Casting Assistant |
Lonnie S. Gatlin | Assistant Chief Lighting Technician |
Jerome Zelle | Assistant Craft Service |
Michael Steinbach | Assistant Production Coordinator |
Randolph Bookman | Production Assistant |
Dewaldt Hicks | Sculptor |
Joakim Arnesson | CG Supervisor |
Hugh Waddell | ADR Supervisor |
David Basalla | Lighting Artist |
Maureen Crowe | Music Supervisor |
Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Tony Whitmore | Set Medic |
Jan Dennehy | Production Accountant |
Rob Harris | Publicist |
Mike Schmitt | Visual Effects Supervisor |
Bob Morgan | Costume Supervisor |
Julia Neighly | Visual Effects Production Manager |
Haydn Pazanti | Camera Loader |
Kenneth LaFayette | First Assistant Accountant |
Robert Grbavac | Painter |
Timothy P. Salmon | Boom Operator |
Clair Marlo | Songs |
Pat Conran | Digital Effects Supervisor |
Alix Bannon | Costume Assistant |
Lee Blasingame | First Assistant Camera |
Cassandra Conners | Set Costumer |
Daphne Dentz | Digital Intermediate Producer |
Knut Kielpinski | Production Driver |
Anthony Erlandson | Grip |
Brian Bishop | Rigging Grip |
Wayne Stone | Transportation Captain |
Peter Michael Sullivan | Sound Designer |
Harry Cohen | Sound Effects Designer |
Oliver Bailey | Stunt Double |
Wolfram de Marco | Music Arranger |
Mark Sonoda | Production Executive |
Stephen Sturm | Carpenter |
Wilson Tang | Visual Effects Art Director |
Lena Baran | Utility Stunts |
Lisha Hocking | Art Department Coordinator |
Danielle Baker | Ager/Dyer |
Ashley Beck | Motion Capture Artist |
Robert Minsk | Software Engineer |
Judith M. Brown | Studio Teacher |
Janet L. Earl | Visual Effects Coordinator |
Jeff Bilger | Second Second Assistant Director |
Doug Coleman | Second Unit Director |
Tim Bantien | Electrician |
Gabriela Ramírez | Set Dressing Buyer |
Michael S. Endler | Assistant Camera |
Scott Barnes | Lighting Programmer |
Scott McGowan | Special Effects Supervisor |
Thomas J. Cabela | Post Production Assistant |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Darrin Denlinger | Storyboard Artist |
Zachary Fannin | Graphic Designer |
H. Barclay Aaris | Special Effects Technician |
Andrew Baggarley | Data Wrangler |
Jason Porter | Compositing Supervisor |
Mariann H.W. Lee | Extras Casting |
Chad Wiebe | Pre-Visualization Supervisor |
Dominique Derrenger | Second Assistant Accountant |
Lisa Penaranda | Set Decoration Buyer |
Gary Deaton | Construction Coordinator |
Joseph Auger | Driver |
David Kelson | Production Sound Mixer |
Casey Hotchkiss | Camera Operator |
Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Jan Yarbrough | Digital Intermediate Colorist |
Alp Altiner | Matte Painter |
Stacy Solomon | Production Secretary |
Ray Maxwell | Propmaker |
Armen Ksajikian | Musician |
Heidi Moneymaker | Stunts |
Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Jeannie Epper | Stunts |
Eurlyne Epper | Stunts |
Sophia M. Crawford | Utility Stunts |
Jennifer Caputo | Stunts |
Annie Ellis | Stunts |
Meegan E. Godfrey | Stunts |
Katie Rowe | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Regina Bailey | Stunt Double |
Rick Avery | Stunt Coordinator |
Brian Avery | Stunts |
Joni Avery | Stunts |
Jane Austin | Stunts |
Helena Barrett | Stunts |
James M. Churchman | Stunts |
Eliza Coleman | Stunts |
Jeff Brockton | Stunts |
Jodi Lyn Brockton | Stunts |
Chino Binamo | Stunts |
Matt Baker | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Kofi Elam | Stunts |
Danny Downey | Stunts |
Leigh Hennessy | Stunts |
Nicola C. Hindshaw | Stunts |
Al Goto | Stunts |
Tad Griffith | Stunts |
Sonia Izzolena | Stunts |
Terry Jackson | Stunt Double |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Michael Hugghins | Stunt Double |
Theo Kypri | Stunts |
Oakley Lehman | Stunt Double |
Cheryl Lawson | Stunts |
Kurt D. Lott | Stunts |
Diana R. Lupo | Stunts |
Deborah L. Mazor | Stunt Double |
Rick Miller | Stunts |
Buck McDancer | Stunts |
Dana Reed | Stunts |
Chris Palermo | Stunts |
Kerry Rossall | Stunts |
Gilbert Rosales | Stunts |
Lori Seaman | Stunts |
Matthew Taylor | Stunt Double |
Bob Yerkes | Stunts |
Michele Waitman | Stunt Double |
Merritt Yohnka | Stunts |
Steve Upton | Stunts |
Nicole Surels | Stunts |
Darlene Ava Williams | Stunts |
Richard Lee Warren | Stunts |
Bridgett Riley | Stunts |
Richard Epper | Utility Stunts |
Jane Oshita | Stunts |
Davey Thompson | Stunt Double |
Gina Mari | Stunt Double |
Caryn Mower | Utility Stunts |
Nicole Randall | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Heidi Pascoe | Utility Stunts |
Bonnie Morgan | Stunts |
Joanna Shelmidine | Stunts |
Bevin Kaye | Utility Stunts |
Zack Duhame | Stunts |
Keith Campbell | Stunts |
Gloria O'Brien | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |
Jeremy Fry | Stunts |
Chris Howell | Stunts |
Eric Frazier | Stunts |
Joakim Arnesson | Visual Effects Supervisor |
Miranda Garrison | Choreographer |
Mickey Giacomazzi | Stunts |