Hugh Jackman als Keller Dover | |
Jake Gyllenhaal als Detective Loki | |
Terrence Howard als Franklin Birch | |
Viola Davis als Nancy Birch | |
Maria Bello als Grace Dover | |
Paul Dano als Alex Jones | |
Melissa Leo als Holly Jones | |
David Dastmalchian als Bob Taylor | |
Dylan Minnette als Ralph Dover | |
Kyla-Drew als Joy Birch | |
Erin Gerasimovich als Anna Dover | |
Zoë Soul als Eliza Birch | |
Wayne Duvall als Captain Richard O'Malley | |
Len Cariou als Father Patrick Dunn | |
Anthony Reynolds als Officer Wedge | |
Brad James als Officer Carter | |
Victoria Staley als Check Out Girl | |
Robert C. Treveiler als Forensics Guy | |
Sandra Ellis Lafferty als Mrs. Milland | |
Todd Truley als Detective Chemelinski | |
Brian Daye als Desk Sergeant | |
Alisa Harris als Police Clerk | |
Robert Mello als Roger | |
Jeff Pope als Sex Offender | |
Rodrick Goins als Sex Offender | |
Mark Drum als Sex Offender | |
Lana Yoo als Chinese Waitress | |
Pam Smith als Police Station Reporter | |
Gloria Webber als Police Station Reporter | |
Michelle Keller als Woman at Vigil | |
John Atwood als Newscaster | |
Stacy Melich als Woman Motorist | |
J. Omar Castro als Cop in Hospital | |
Jane McNeill als Nurse | |
Dennis Christopher als Mr. Jones (uncredited) | |
Takara Clark als Captain O'Malley's Secretary (uncredited) | |
Jason Davis als Paul Brewer (uncredited) | |
Katrina Despain als Kim Milland (uncredited) | |
Brody Rose als Bill Brewer (uncredited) |
Denis Villeneuve | Director |
Aaron Guzikowski | Writer |
Kira Davis | Producer |
Broderick Johnson | Producer |
Adam Kolbrenner | Producer |
Andrew A. Kosove | Producer |
Jóhann Jóhannsson | Original Music Composer |
Joel Cox | Editor |
Gary D. Roach | Editor |
Paul D. Kelly | Art Direction |
Renée April | Costume Design |
Roger Deakins | Director of Photography |
Kerry Barden | Casting |
Paul Schnee | Casting |
Donald Mowat | Makeup Department Head |
Taylor Knight | Key Hair Stylist |
Gail Hunter | Script Supervisor |
Wilson Webb | Still Photographer |
Frank Galline | Set Decoration |
Mary H. Ellis | Sound mixer |
Alan Robert Murray | Supervising Sound Editor |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Ozanich | Sound Designer |
Bub Asman | Sound Effects Editor |
Jason King | Sound Effects Editor |
Mark Larry | Sound Effects Editor |
Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Chris Napolitano | Gaffer |
Kevin J. Lang | Rigging Gaffer |
Roger Deakins | Camera Operator |
Bela Trutz | Steadicam Operator |
Mirela Rupic | Assistant Costume Designer |
Karen Davis | Second Assistant Director |
Donald Sparks | First Assistant Director |
Jaclyn Behringer | Art Department Coordinator |
Steven Tolbert | Art Department Production Assistant |
Justin O'Neal Miller | Assistant Art Director |
Eliot Levin | Assistant Property Master |
Beth Morris | Assistant Property Master |
Nichola Lafferty | Construction Buyer |
Curtis Crowe | Construction Coordinator |
Steven J. Vana | Construction Foreman |
Derrick Kardos | Graphic Designer |
Larry Scott | Greensman |
Dan Post | Leadman |
Michael C. Brown | Painter |
Jeremy Frick | Painter |
Shawn M. Gray | Property Master |
Rick Fields | Propmaker |
Julia Hill | Propmaker |
James McMillion | Propmaker |
Dan Mott | Propmaker |
Pat Patterson | Propmaker |
Jeffrey Harris | Propmaker |
Christopher Seth Roesch | Propmaker |
Mayumi Konishi-Valentine | Set Designer |
E. Aaron Linker | Set Designer |
Blake Myers | Set Dresser |
Deborah Croswell | Set Dresser |
Ky Hoang Nguyen | Set Dresser |
Peter Tothpal | Hair Department Head |
Vincent Gideon | Key Hair Stylist |
Elizabeth Robinson | Key Hair Stylist |
Amber Crowe | Key Makeup Artist |
Pamela S. Westmore | Makeup Artist |
Greg Morse | 24 Frame Playback |
Mike Tyson | Electrician |
Paul Candrilli | Best Boy Grip |
Ryan Abrams | Camera Loader |
Joshua Gollish | Digital Imaging Technician |
Bruce Hamme | Dolly Grip |
Darryl Humber | Dolly Grip |
Dirk Jenkins | Electrician |
Shane McGeehin | Electrician |
Steve Sudge | Electrician |
Catherine Cravens | Electrician |
Tom Burke | Electrician |
Andy Harris | First Assistant "A" Camera |
Lee Blasingame | First Assistant "B" Camera |
Reid Andrews | Generator Operator |
Sunny Lee | Grip |
Jimmy Hendrix | Grip |
Patrick D. Fields | Grip |
Mitchell Andrew Lillian | Key Grip |
Jeff Kluttz | Key Rigging Grip |
Michael Howell | Libra Head Technician |
Chris Lumpkin | Rigging Grip |
Craig R. Owens | Rigging Grip |
Zachary Saville | Rigging Grip |
Justyn Plath | Rigging Grip |
Hugh Braselton | Second Assistant "A" Camera |
Margaret Robbs | Assistant Costume Designer |
Joulles Wright | Costume Supervisor |
Dustin Angus | Costumer |
Raiyonda Vereen | Costumer |
Anna Bourne | Costumer |
Barnaby Smith | Costumer |
Melanie Mascioli | Key Costumer |
Cylinda Nesmith Davison | Seamstress |
Diane J. Harriday | Seamstress |
Esther Marquis | Textile Artist |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Adam Richards | Casting Assistant |
Edie Allen | Casting Assistant |
Kendra Holloway | Casting Assistant |
Rich Delia | Casting Associate |
Allison Estrin | Casting Associate |
Taylor Mosbey | Extras Casting Assistant |
Alexandre Cancado | 2D Supervisor |
Pimentel A. Raphael | Animation Supervisor |
Elaine Wu | Animation |
Marcos Romero | Animation |
Oliver Arnold | CG Supervisor |
Pavel Pranevsky | CG Supervisor |
Timothy Fleur | Compositor |
Chris Fung | Compositor |
Jennifer Gutierrez | Compositor |
Satoshi Harada | Compositor |
Alex Khan | Compositor |
Joey Sila | Compositor |
James Waterson | Compositor |
Sonia Yu | Compositor |
Roy Chang | Compositor |
Tom Lamb | Compositor |
Loic Zimmermann | Concept Artist |
Katryna Shattuck | Digital Compositor |
H Haden Hammond | Sequence Supervisor |
Nathan Godley | Visual Effects Editor |
Tony Meagher | Visual Effects Producer |
Darin McCormick-Millett | Visual Effects Producer |
Phillip Feiner | Visual Effects Supervisor |
David Fletcher | Special Effects Coordinator |
George Chavez | Color Timer |
Mitch Paulson | Digital Colorist |
Lesley Hull Nicolucci | Digital Intermediate |
Lisa Tutunjian | Digital Intermediate Editor |
Loan Phan | Digital Intermediate Producer |
Daniel Guerrero | Editorial Production Assistant |
Lily Sassone | Editorial Production Assistant |
Nathan Godley | First Assistant Editor |
Dodd Vickers | Assistant Location Manager |
David Latham | Assistant Location Manager |
Mary Louise Freeman | Location Assistant |
David Luse | Location Assistant |
Haley Billue | Location Coordinator |
Maida N. Morgan | Location Manager |
Greg Tresan | Animal Wrangler |
Derrick Vener | Armorer |
Stephanie Beman | Craft Service |
Jess Platt | Dialect Coach |
Jim Dunlap | First Assistant Accountant |
Chad Clark | Post Production Accountant |
Christina Kremer | Post Production Coordinator |
Anne Wilson | Production Accountant |
Michael James 'Scotty' Scott | Production Controller |
Stephanie Fraser | Production Secretary |
John Weber | Second Assistant Accountant |
Stan Swofford | Set Medic |
Angel Cook | Set Production Assistant |
Brandon Folsom | Set Production Assistant |
Freddy Turner | Set Production Assistant |
Jacob D. Garrison | Set Production Assistant |
Jason J. Scott | Set Production Assistant |
Stephanie Fowler Adams | Studio Teacher |
Kelli Parsons | Travel Coordinator |
David Linck | Unit Publicist |
Sam Hudecki | Storyboard Artist |
Katy Wood | Dialogue Editor |
Paul Apted | Dialogue Editor |
Hugo Weng | Dialogue Editor |
Stephen Levinson | Executive Producer |
Edward McDonnell | Executive Producer |
Robyn Meisinger | Executive Producer |
John H. Starke | Executive Producer |
Mark Wahlberg | Executive Producer |
Steven P. Wegner | Co-Producer |
Gus Williams | Stunt Driver |
Patrice Vermette | Production Design |
Keith Hudson | Textile Artist |
Deva Anderson | Music Supervisor |
Gregor Wilson | Unit Production Manager |
John H. Starke | Unit Production Manager |
Erik Schultz | Stunt Double |
Justin T. Woods | Stunt Double |
JoAnn Bernat | Stunt Double |
Andy Dylan | Stunt Double |
Raven-Danielle Baker | Stunts |
Bob Fisher | Stunts |
Christian J. Fletcher | Stunts |
Jermaine Holt | Stunts |
Elizabeth Davidovich | Stunt Double |
Kurt Hockenberry | Stunt Double |
Allan Padelford | Stunt Driver |
Tim Bell | Stunt Driver |
Jay Amor | Stunt Driver |
Brent Bernhard | Stunt Driver |
Jwaundace Candece | Stunt Driver |
Lex D. Geddings | Stunt Driver |
Robert Nagle | Stunt Driver |
David M. Morizot | Stunt Driver |
Ian Quinn | Stunt Driver |
Max Calder | Stunt Driver |
Trent Brya | Stunt Driver |
Ashley Rae Trisler | Stunt Driver |
Sarah Reagin | Stunt Driver |
Thirl Haston | Stunt Driver |
James Peterson | Boom Operator |
Keith N. Collis | Transportation Coordinator |
Michael Saunders | Second Second Assistant Director |
Christopher Flick | Foley Editor |
Kevin Murray | Assistant Sound Editor |
Ryan Murphy | Sound Mix Technician |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Ryan Young | ADR Recordist |
John T. Cucci | Foley Artist |
Dan O'Connell | Foley Artist |
James Ashwill | Foley Mixer |
Richard Duarte | Foley Mixer |
John Guentner | Foley Mixer |
Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
Charlie Picerni | Stunt Driver |
Eric Chambers | Stunt Driver |