Johnny Depp als John Dillinger | |
Christian Bale als Melvin Purvis | |
Marion Cotillard als Billie Frechette | |
Jason Clarke als John 'Red' Hamilton | |
Rory Cochrane als Agent Carter Baum | |
Billy Crudup als J. Edgar Hoover | |
Stephen Dorff als Homer Van Meter | |
Stephen Lang als Charles Winstead | |
John Ortiz als Phil D'Andrea | |
Giovanni Ribisi als Alvin Karpis | |
David Wenham als Harry 'Pete' Pierpont | |
John Michael Bolger als Martin Zarkovich | |
Bill Camp als Frank Nitti | |
Matt Craven als Gerry Campbell | |
Don Frye als Clarence Hurt | |
Spencer Garrett als Tommy Carroll | |
Peter Gerety als Louis Piquett | |
Shawn Hatosy als Agent John Madala | |
Stephen Graham als 'Baby Face Nelson' | |
John Hoogenakker als Agent Hugh Clegg | |
Branka Katić als Anna Sage | |
Domenick Lombardozzi als Gilbert Catena | |
Emilie de Ravin als Anna Patzke | |
Leelee Sobieski als Polly Hamilton | |
David Warshofsky als Warden Baker | |
Rebecca Spence als Doris Rogers | |
Michael Bentt als Herbert Youngblood | |
Channing Tatum als 'Pretty Boy Floyd' | |
Carey Mulligan als Carol Slayman | |
Christian Stolte als Charles Makley | |
Adam Mucci als Agent Harold Reinecke | |
John Judd als Turnkey | |
James Russo als Walter Dietrich | |
Michael Vieau als Ed Shouse | |
John Kishline als Guard Dainard | |
Wesley Walker als Jim Leslie | |
John Scherp als Earl Adams | |
Elena Kenney als Viola Norris | |
William Nero Jr. als Toddler on Farm | |
Michael Sassone als Farmer | |
Madison Dirks als Agent Warren Barton | |
Casey Siemaszko als Harry Berman | |
Peter DeFaria als Grover Weyland | |
Jonathan Macchi als Tellers | |
Jeff Shannon als Angry Cop | |
Robyn LeAnn Scott als Ella Natasky | |
Richard Short als Agent Sam Cowley | |
Randy Ryan als Agent Julius Rice | |
Kurt Naebig als Agent William Rorer | |
Diana Krall als Torch Singer | |
Shanyn Leigh als Helen Gillis | |
Chandler Williams als Clyde Tolson | |
Lili Taylor als Sheriff Lillian Holley | |
Stephen Spencer als Emil Wanatka | |
Rick Uecker als Edward Saager | |
Joel Thingvall als FBI Agent (uncredited) | |
Jordan Lawson als Prisoner (uncredited) | |
Angelina Lyubomirova als Coat Check Girl (uncredited) |
Bryan Burrough | Novel |
Ronan Bennett | Screenplay |
G. Mac Brown | Executive Producer |
Nathan Crowley | Production Design |
Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Michael Mann | Director |
Michael Mann | Screenplay |
Robert De Niro | Executive Producer |
Kevin Misher | Producer |
Jane Rosenthal | Executive Producer |
Ann Biderman | Screenplay |
Colleen Atwood | Costume Design |
Michael Mann | Producer |
Avy Kaufman | Casting |
Bonnie Timmermann | Casting |
William Ladd Skinner | Art Direction |
Jeffrey Ford | Editor |
Elliot Goldenthal | Original Music Composer |
Paul Rubell | Editor |
Jane Galli | Makeup Department Head |
Christine L. Cantella | Assistant Costume Designer |
Chris Cuevas | First Assistant Camera |
Tom Lalley | Sound Re-Recording Mixer |
Amber Jordyn | Set Costumer |
Amanda McLaughlin | Set Costumer |
Terry Atchison | Armorer |
John Grillo | Camera Operator |
Roberto De Angelis | Steadicam Operator |
Robert Stadd | Visual Effects Supervisor |
John Roesch | Foley |
Sandy Berman | Sound Effects Editor |
James Morioka | Sound Effects Editor |
Brian Scott Olds | First Assistant Editor |
Drew Rosas | Art Department Coordinator |
Cheryl Beasley Blackwell | Costume Supervisor |
Bill Taylor | Visual Effects Supervisor |
Laura Kaminski | Set Costumer |
Howard Fannon | Armorer |
Peter Mountain | Still Photographer |
Fatima Robinson | Choreographer |
James W. Apted | First Assistant Camera |
Jeremy Bradley | Visual Effects Editor |
Jeremy Peirson | Supervising Sound Editor |
Agnes M. Gibicar | Key Hair Stylist |
Lois J. Drabkin | Casting Associate |
Jeannie Vanko | Set Costumer |
Łukasz Bielan | Camera Operator |
Dick Edwards | Visual Effects Supervisor |
Mike Chiado | Digital Intermediate |
Don Parsons | Special Effects Coordinator |
Bob E. Krattiger | Gaffer |
Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Leslie Webb | First Assistant Editor |
Jackson Yu | First Assistant Editor |
Michael Diersing | Construction Coordinator |
Dante Spinotti | Director of Photography |
Rebekah Burgess | Researcher |
John Joseph Thomas | Sound Effects Editor |
Karen McDonald | Makeup Artist |
Bob Kretschmer | Wigmaker |
Mark Blecha | Script Coordinator |
Brandon Walston | Researcher |
Catherine Sudolcan | Visual Effects Producer |
Syd Dutton | Visual Effects Supervisor |
Daniel Chuba | Visual Effects Producer |
Alyson Dee Moore | Foley |
Bryan O. Watkins | Sound Effects Editor |
Patty York | Makeup Artist |
Jenne Lee | Art Department Coordinator |
Bruno Van Zeebroeck | Special Effects Supervisor |
Bill Guiette | Armorer |
Alicia Accardo | Script Supervisor |
Robert Krzeminski | Rigging Grip |
Ken Blackwell | Visual Effects Editor |
Emanuel Millar | Hair Department Head |
Conor Dooley | Casting Associate |
Jennifer Jobst | Costume Supervisor |
John P. Friday | Rigging Gaffer |
Leeba Zakharov | Casting Associate |
Dominic Napolitano | First Assistant Camera |
Claire Hedlund | Set Costumer |
Kim Lee | Visual Effects Producer |
Laurent Kossayan | Supervising Sound Editor |
Jay Cheng | Set Costumer |
Donna O'Neal | Set Costumer |
Charles Jimenez | Rigging Grip |
Lauren Ritchie | Visual Effects Producer |
Nick Monton | Digital Intermediate |
Steven Rosenblum | Additional Editing |
Patrick Lumb | Supervising Art Director |
Nancy McCrumb | Stunts |
Harry Lu | Armorer |
Russell Farmarco | ADR Editor |
Cameron Steenhagen | ADR Editor |
Thomas Jones | Dialogue Editor |
Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Thomas Jones | ADR Editor |
Cameron Steenhagen | Dialogue Editor |
David Bach | Dialogue Editor |
Kris Peck | Property Master |
Will Ralston | ADR Editor |
Mike Hopkins | Dialogue Editor |
Gary Jay | Second Unit Director of Photography |
David Bach | ADR Editor |
Mike Hopkins | ADR Editor |
Will Ralston | Dialogue Editor |
Hugh Waddell | ADR Supervisor |
Matthias Gohl | Music Producer |
Matthias Gohl | Orchestrator |
Vicki L. Fischer | Makeup Artist |
James Logan | Stunts |
Chuck Adamson | In Memory Of |
Darren Wiczek | Stunt Driver |
Tracey Ruggiero | Stunts |
Suzanne Prescott | Stunts |
Darrin Prescott | Stunt Coordinator |
James Palmer | Stunts |
Dailyn Matthews | Stunts |
Tom Lowell | Stunts |
Rick LeFevour | Stunts |
Theo Kypri | Stunt Double |
Jason Lee Huett | Stunts |
Jimmy Hart | Stunts |
Jeremy Fry | Stunts |
Brian Duffy | Stunts |
Max Daniels | Stunts |
Jennifer Badger | Stunts |
Hank Amos | Stunts |
Wade Allen | Stunts |
David John Adamson | Stunts |
Allen Kupetsky | Second Assistant Director |
Maria Norman | Associate Producer |
Linda Perlin | Utility Stunts |
Natalie M. Meyer | Utility Stunts |