Frank Grillo als Jacob | |
Bruce Willis als James | |
Johnathon Schaech als Gabriel | |
Olivia Culpo als Christina | |
Natali Yura als Maribel | |
Tyler Jon Olson als Casey | |
Wass Stevens als Fredericks | |
Colin Egglesfield als FBI Agent Fields | |
Shea Buckner als Mitchell | |
Christopher Rob Bowen als Detective Roberts | |
Ken Strunk als Frank | |
Tamara Belous als Marcie | |
Cameron Brexler als Pete | |
Geoff Reeves als Porter | |
John Dauer als Jack | |
Nicolas Petron als Robert | |
Uncle Murda als Barney | |
Natalia Sophie Butler als Sophia | |
Jesse Pruett als Hospital Admin | |
Rachele Richey als Amanda | |
Sergio Rizzuto als Michael | |
Jennifer Titus als Mary | |
Joy Corrigan als Katy | |
Corey Mills als Brad | |
Martin Blencowe als Kyle | |
David Yuzuk als Sgt. Danello | |
Lauren Rhoden als Rachel's Mom | |
Sarah Fultz als Becky | |
Brian D. Wolfe als Paramedic #1 | |
Shepard "Shep" Rose als Paramedic #2 | |
Brian Schaeffer als Paramedic #3 | |
Chick Bernhard als Officer #1 | |
Carl Anthony Nespoli als Officer #2 | |
Chip Fumicello als Officer #3 | |
Jeff Galpin als Officer #4 | |
Craig Conover als Officer Smith | |
Zach Kaltenbach als School Employee | |
Rajiim A. Gross als Federal Agent | |
Myles Jeffrey als Jake | |
Francesca Siena Tyberg als Stacy | |
Indira Rubio Germain als Stevie | |
Laurel Fedor als Nurse Freddie | |
John E. Brownlee als Police Officer (uncredited) |
Brian A. Miller | Director |
Bryce Hammons | Writer |
Sonya Belousova | Original Music Composer |
Giona Ostinelli | Original Music Composer |
Peter A. Holland | Director of Photography |
Ryan Dufrene | Editor |
Brandon Henry Rodriguez | Casting |
Nate Jones | Production Design |
Loren Tripp | Art Direction |
Andrew W. Bofinger | Set Decoration |
Rachel Stringfellow | Costume Design |
Jodi Byrne | Makeup Artist |
Erica Stewart | Key Makeup Artist |
Anna Maria Reyer | Key Hair Stylist |
Doug Fairall | Makeup Department Head |
Scott H. Reeder | Hair Department Head |
Randall Emmett | Producer |
George Furla | Producer |
Mark Stewart | Producer |
Timothy C. Sullivan | Co-Producer |
Alana Crow | Co-Producer |
Alexander Eckert | Co-Producer |
William B. Steakley | Line Producer |
Babak Eftekhari | Associate Producer |
Michael J. Urann | Associate Producer |
Noel Ashman | Executive Producer |
Barry Brooker | Executive Producer |
Stephen J. Eads | Executive Producer |
Ted Fox | Executive Producer |
Wayne Marc Godfrey | Executive Producer |
Robert Jones | Executive Producer |
Vance Owen | Executive Producer |
Stan Wertlieb | Executive Producer |
Dylan Coates | Best Boy Electric |
Mike Dittiacur | Best Boy Grip |
Eric Ransbottom | Digital Imaging Technician |
Dylan Algie | Electrician |
Thomas William Vincent | Electrician |
Brian Whitlock | Electrician |
Kyle D. Hutson | Gaffer |
Tori Roloson | Grip |
Michael Salamone | Grip |
John Zanardelli | Grip |
Chris Salamone | Key Grip |
Joe Bou | Second Assistant Camera |
Dale Vance Jr. | Steadicam Operator |
Brian Douglas | Still Photographer |
Christopher Walters | Leadman |
Shelby Hamet | On Set Dresser |
Brock Komon | Set Dresser |
Jennifer Puckett | Set Dresser |
Ryan Tudor | Set Dresser |
Mathew Kent Lee | Assistant Costume Designer |
Holly Dowell | Wardrobe Assistant |
Scott Salter | Extras Casting |
Sophie Dick | Additional Editor |
Sebastian Perez-Burchard | Colorist |
Juan Ignacio Cabrera | Colorist |
Ryan Livingston | Assistant Location Manager |
Nicholas Deroo | Location Manager |
Ashley Waldron | Music Consultant |
Mike Burns | Music Supervisor |
Brandon Tylka | Transportation Coordinator |
Craig Metzger | Transportation Captain |
Jennifer Wilbert | Assistant Production Coordinator |
Alana Crow | Legal Services |
Gary J. Sims | Payroll Accountant |
Jerry Lambert | Post Production Accountant |
Tamara Henderson | Production Accountant |
Dylan Bartolovich | Production Assistant |
L. Crawford Norman III | Production Assistant |
Max Eberle | Production Coordinator |
Katie Dwertman | Production Secretary |
Meghan Russell | Second Assistant Accountant |
Federica Arevalo | Script Supervisor |
Bryan Kruse | Stand In |
Theresa Sutera | Stand In |
Hilda Somarriba | Unit Publicist |
Don Abbatiello | Stunt Coordinator |
Chris Haney | CG Supervisor |
Marco Nella | Compositor |
Michele Zelioli | Compositor |
Franco Valenziano | Visual Effects Producer |
James Carter | Special Effects Coordinator |
Ken Gorrell | Special Effects Supervisor |
David Barbee | Sound Effects Editor |
Sean Gray | Sound Effects Editor |
David Barber | Sound Re-Recording Mixer |
David Barber | Supervising Sound Editor |
Andrea Vieth | Makeup Artist |
Craig Borden | Production Supervisor |
Stephen R. Campanella | Unit Production Manager |
Garry Smith | Production Manager |
Jake Heineke | Second Assistant Director |
Victoria McDevitt | Second Second Assistant Director |
Aaron Walters | First Assistant Director |
Jamie Maheu | Property Master |
David Kitchens | Sound Supervisor |
Stuart F. Wilson | Stunt Double |
Wendell Adkins | Drone Pilot |
Rosie Bernhard | Utility Stunts |
Chick Bernhard | Stunt Driver |