Robert Carradine als Lewis Skolnick | |
Larry B. Scott als Lamar Latrelle | |
Timothy Busfield als Arnold Poindexter | |
Courtney Thorne-Smith als Sunny Carstairs | |
Anthony Edwards als Gilbert Lowell | |
Curtis Armstrong als Dudley Booger Dawson | |
Andrew Cassese als Harold Wormser | |
Donald Gibb als Ogre | |
Bradley Whitford als Roger | |
Ed Lauter als Buzz Mussinger | |
Barry Sobel als Stewart | |
Tom Hodges als Tiny | |
Jack Gilpin als Mr. Comstock | |
James Cromwell als Mr. Skolnick | |
James Hong als Snotty | |
Priscilla Lopez als Aldonza | |
Jason Julien als Winston | |
Marilyn Caskey als Mrs. Comstock | |
Richard Joseph Paul als Gundy | |
Rhonda Waymire als Indian Maiden | |
Donna Rosae als Lori | |
Susan Vanech als Michelle | |
Robert Goodman als Jerry | |
Michael Fitzgerald als Pot Roast | |
Huey Laborde als Guard | |
Raymond Forchion als Policeman | |
Carmen Thomas als Cute Coed | |
Miles Greadington als Tri Lambda | |
Victor Morris als Tri Lambda | |
Ed Knott Jr. als Liquor Store Owner | |
Tom Boykin als Van Driver | |
Ruben Rabasa als Maintenance Man |
Joe Roth | Director |
Dan Perri | Title Designer |
Pam Dixon | Casting |
Lucy Coldsnow-Smith | Foley Editor |
Anne Grodzicki | Assistant Sound Editor |
Steve Marshall | Writer |
Jeffrey C. Simon | Additional Camera |
Albert Coleman | Assistant Editor |
Beth Bergeron | Supervising ADR Editor |
Kevin F. Cleary | Sound Re-Recording Mixer |
Rhiley Fuller | Art Department Assistant |
Harold Collins | Construction Coordinator |
Mary Lou Byrd | Wardrobe Supervisor |
Charles Correll | Director of Photography |
Dennis Drummond | Supervising Sound Editor |
Sukey Fontelieu | ADR Editor |
Mark Mothersbaugh | Original Music Composer |
Steve Zacharias | Characters |
Curt Schulkey | Additional Editor |
James Robinson II | Assistant Property Master |
Kristen McCray | Assistant Editor |
Gaston Santiso | Assistant Editor |
Jerelyn J. Harding | ADR Editor |
Frank Smathers | Dialogue Editor |
Kevin E. Carpenter | ADR Mixer |
Jeff Buhai | Characters |
Nicholas J. Romanac | Property Master |
Eric Whitfield | Assistant Editor |
Jacqueline Cristianini | Dialogue Editor |
Robert Musco | Wardrobe Supervisor |
Ted Field | Producer |
Ellen H. Schwartz | Second Assistant Director |
Scott Warren | Boom Operator |
Bert Bertolami | Leadman |
Mary Ann Valdes | Hairstylist |
Carol A. O'Connell | Hairstylist |
Wayne Beauchamp | Special Effects Supervisor |
Bruce Hanover | Special Effects |
Dan Guntzelman | Writer |
Paul Schiff | Associate Producer |
John Winner | Additional Camera |
John Murray | Foley Editor |
Marie Del Russo | Makeup Artist |
Elizabeth Lambert | Makeup Artist |
Marc Banich | Special Effects |
Peter Bart | Producer |
Art Seidel | Unit Production Manager |
Jim Chory | First Assistant Director |
Victoria Rose Sampson | ADR Editor |
Carlton Kaller | Music Editor |
Richard Whitfield | Supervising Music Editor |
Richard Chew | Editor |
Robin Gerber | Assistant Sound Editor |
Carol A. Ellison Fleming | Assistant Sound Editor |
Richard Overton | Sound Re-Recording Mixer |
Jack Dalton | Sound Mixer |
Richard Chew | Associate Producer |
Don K. Ivey | Set Decoration |
Jack Lee Gary | First Assistant Camera |
Linda Whittlesey | Sound Effects Editor |
Kevin Barlia | Assistant Sound Editor |
Christy Richmond | Assistant Sound Editor |
Kevin Harris | Special Effects |
Barbara Crasper | Seamstress |
Jerry G. Callaway | Camera Operator |
William Smaling | Additional Camera |
Jeffrey Kurland | Costume Design |
Robert Ulland | Steadicam Operator |
Don J. Bassman | Sound Re-Recording Mixer |
Susan Salzano | Seamstress |
Trevor Williams | Production Design |
Miguel Tejada-Flores | Characters |
Tim Metcalfe | Characters |
Robert W. Cort | Producer |
Egon Stephan Jr. | Second Assistant Camera |
Susana Preston | Script Supervisor |
Caryn Wolf | Storyboard Artist |
Glenn R. Wilder | Stunt Coordinator |
Gerald V. Casale | Original Music Composer |
Joe Roth | Executive Producer |
Larry McConkey | Steadicam Operator |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Pierre Roseman | Gaffer |
Thomas Smaling | Grip |
Celia Randolph | Production Office Coordinator |
Casey Osborne | Grip |
Huey Laborde | Transportation Co-Captain |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Dee Miller | Local Casting |
Carol Green | Unit Publicist |
Stephen P. Durante | Grip |
Carol Lefko | Casting Associate |
James Klein | Grip |
Ed Knott Jr. | Best Boy Grip |
Zade Rosenthal | Still Photographer |
Sam Tedesco | Assistant Location Manager |
Billy Foster | Transportation Captain |
William Smaling | Grip |
Sherry Thorup | Location Manager |
Gary Weddington | Production Accountant |
Edward Knott III | Key Grip |
Jerry Bertolami | Dolly Grip |
Kevin Knott | Grip |
Scott Wilder | Stunts |
Chick Bernhard | Stunts |