Tom Hanks als Michael Sullivan | |
Tyler Hoechlin als Michael Sullivan, Jr. | |
Paul Newman als John Rooney | |
Jude Law als Harlen Maguire | |
Daniel Craig als Connor Rooney | |
Stanley Tucci als Frank Nitti | |
Jennifer Jason Leigh als Annie Sullivan | |
Liam Aiken als Peter Sullivan | |
Dylan Baker als Alexander Rance | |
Ciarán Hinds als Finn McGovern | |
David Darlow als Jack Kelly | |
Kevin Chamberlin als Frank the Bouncer | |
Doug Spinuzza als Calvino | |
Kurt Naebig als Tenement Murderer | |
Duane Sharp als Father Callaway | |
Michael Sassone als Motel Manager | |
Roderick Peeples als Nitti's Henchman | |
Keith Kupferer als Nitti's Henchman | |
Lara Phillips als Ruby the Waitress | |
Mina Badie als Betty the Waitress | |
Heidi Jayne Netzley als Prostitute | |
Lance Baker als Crime Scene Policeman | |
Nicolas Cade als Boy Michael Fights | |
John Judd als Rooney's Business Associate | |
Kerry Rossall als Rooney's Henchman | |
Ian Barford als Rooney's Henchman | |
Rob Maxey als Drug Store Owner | |
Maureen Gallagher als Michael's Teacher | |
Diane Dorsey als Aunt Sarah | |
Harry Groener als Mr. McDougal | |
Peggy Roeder als Farmer Virginia | |
James Greene als Farmer Bill | |
Anthony LaPaglia als Al Capone (uncredited) | |
Paul Turner als Finn McGovern's Henchman | |
Craig Spidle als Rooney's Henchman |
Sam Mendes | Director |
Conrad L. Hall | Director of Photography |
Jill Bilcock | Editor |
David Self | Screenplay |
Thomas Newman | Original Music Composer |
Debra Zane | Casting |
Dennis Gassner | Production Design |
Nancy Haigh | Set Decoration |
Albert Wolsky | Costume Design |
Richard L. Johnson | Art Direction |
Frank P. Calzavara | Stunts |
Tara B. Cook | Associate Producer |
Joan Bradshaw | Executive Producer |
Cherylanne Martin | Associate Producer |
Walter F. Parkes | Executive Producer |
Dean Zanuck | Producer |
Richard D. Zanuck | Producer |
Sam Mendes | Producer |
Amanda Brand | Unit Publicist |
Joey Box | Utility Stunts |
Ted Haigh | Assistant Art Director |
Jann K. Engel | Assistant Art Director |
Paul Howarth | Visual Effects Editor |
Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Terri Taylor | Casting Associate |
Marcy Grace Froehlich | Assistant Costume Designer |
Thomas Minton | Assistant Art Director |
Paul Clemente | Visual Effects Producer |
Chris Cummings | Art Department Coordinator |
Heather Pollock | Set Costumer |
Robert Q. Mathews | Costume Supervisor |
Kathryn Blondell | Hairstylist |
Dan Schalk | First Assistant Editor |
Bill Bernstein | Music Editor |
Patrick Caulfield | Set Costumer |
Thomas Pasatieri | Orchestrator |
Harrison McEldowney | Choreographer |
Mark Howard | Choreographer |
Celia Haining | First Assistant Editor |
Daniel C. Striepeke | Makeup Artist |
Susan Kowarsh | Assistant Costume Designer |
Phillip Ellman | Greensman |
Clyde E. Bryan | First Assistant Camera |
Brian Lunt | Projection |
Robert Neilson | Transportation Coordinator |
Anthony Joseph Fatigato | Painter |
Carrie Goodman | Location Scout |
Kerry Sanders | Set Designer |
Michael Clossin | Stand In |
James Hogan | Transportation Captain |
Henry Schaub | Standby Painter |
François Duhamel | Still Photographer |
Jane Blank | Seamstress |
Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Kathryn Madden | Craft Service |
William Patterson | Art Department Assistant |
James M. Davis | Construction Foreman |
Todd Homme | Executive Music Producer |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Joseph Paoletti | Transportation Co-Captain |
John J. Slove Jr. | Propmaker |
Bud Belyeu | Picture Car Coordinator |
Daniel B. Clancy | Leadman |
P. Scott Sakamoto | Camera Operator |
Carla Meyer | Dialect Coach |
George Hartmann | Driver |
Jim Turner | Production Controller |
Heather Sharpe | Production Office Assistant |
Jeff Passanante | Construction Coordinator |
Jill S. Litwin | Set Production Assistant |
Michael J. Malone | Unit Production Manager |
Allen Hall | Special Effects Coordinator |
Aaron Richmond | Editorial Production Assistant |
Scott A. Hecker | Sound Editor |
Chris Glomp | Best Boy Electric |
James F. Roorda | Rigging Grip |
Bill Banyai | Sound Engineer |
Kathryn Mindala | Production Accountant |
Phil Hetos | Color Timer |
Scott A. Hecker | Supervising Sound Editor |
Stephen Andrzejewski | Location Manager |
Thomas Vicari | Scoring Mixer |
Cortland Boyd | Electrician |
David M. Roberts | Boom Operator |
John Pritchett | Production Sound Mixer |
Rick Thomas | Gaffer |
Vince Cordero | Rigging Gaffer |
Dhana Gilbert | Production Coordinator |
Jason W. Jennings | Sound Effects Editor |
Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Jeffrey Edward Baksinski | 3D Supervisor |
Matthew Haskins | Camera Loader |
Mark Pappas | Foley Editor |
Tom Stern | Chief Lighting Technician |
Kelly R. Borisy | Key Grip |
Paige Augustine | Set Dresser |
Christopher Glasgow | Grip |
Joe Dorn | Supervising ADR Editor |
Benjamin Nowicki | Set Decorating Coordinator |
Mike Schwake | Dolly Grip |
Pamela Lynn Thomas | Casting Assistant |
Chris Tedesco | Musician |
Guillaume DeLouche | Assistant Property Master |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Gabriela Ríos | Assistant Production Coordinator |
Mickie Paskal | Casting Consultant |
Jennifer Jobst | Key Costumer |
K.C. Hodenfield | First Assistant Director |
Jeff Okabayashi | Second Assistant Director |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Carmen Flores De Tanis | Assistant Sound Editor |
Conrad L. Hall | In Memory Of |
Harry Lu | Armorer |
Benjamin Beardwood | Dialogue Editor |
Doug Harlocker | Property Master |
Gary Lewis | Dialogue Editor |
James D'Damery Jr. | Second Assistant Accountant |
Larry McCaffrey | Technical Advisor |
Howard London | ADR Mixer |
Ross Dunkerley | Assistant Chief Lighting Technician |
Judith Bouley | Additional Casting |
George Budd | Music Consultant |
Jamie Biehl | Extras Casting Assistant |
Matthew Dettmann | Foley Artist |
Martin L. Hudson | Assistant Location Manager |
Aimee Lippert | Assistant Makeup Artist |
Steve Battaglia | Second Second Assistant Director |
Sven E. Fahlgren | Post Production Coordinator |
Gerald A. King | Key Rigging Grip |
Steven R. Molen | Production Executive |
Kurt Greufe | First Assistant Accountant |
Tiffany Smith | Visual Effects Production Manager |
Kim Kahana Jr. | Stunt Double |
Fred Folmer | Best Boy Grip |
Renee D. Czarapata | Payroll Accountant |
Michael Bender | Production Secretary |
Lane Burch | Foley Mixer |
Chris Buzek | Assistant Camera |
Lea Morement | Assistant Editor |
Gretchen Gain | Costumer |
Kelly Diehl | Libra Head Technician |
Melanie Cassidy | Location Assistant |
Suzanne Trucks | Second Assistant Camera |
Doug Coleman | Second Unit Director |
Tom Gagnon | Swing |
Thomas Kittle | Special Effects Technician |
Dennis Hoffman | Head of Production |
Krystine Lankenau | Rotoscoping Artist |
Kyoko Kageyama | Travel Coordinator |
Chris Castaldi | Production Assistant |
Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Piers Rayner | Graphic Novel |
Max Allan Collins | Graphic Novel |