Sylvester Stallone als Robert "Rocky" Balboa | |
Talia Shire als Adrianna "Adrian" Balboa | |
Burt Young als Paulie Pennino | |
Carl Weathers als Apollo Creed | |
Brigitte Nielsen als Ludmilla Vobet Drago | |
Tony Burton als Tony "Duke" Evers | |
Michael Pataki als Nicoli Koloff | |
Dolph Lundgren als Ivan Drago | |
Stu Nahan als Commentator #1 | |
R.J. Adams als Sports Announcer | |
Al Bandiero als American Commentator #2 | |
Dominic Barto als Russian Government Official | |
Danial Brown als Rocky Jr.'s Friend | |
James Brown als The Godfather of Soul | |
Rose Mary Campos als Maid | |
Jack Carpenter als KGB Driver | |
Mark De Alessandro als Russian Cornerman | |
Marty Denkin als Russian Referee | |
Lou Fillipo als Las Vegas Referee | |
James 'Cannonball' Green als Manuel Vega | |
Dean Hammond als Interviewer | |
Rocky Krakoff als Robert "Rocky" Balboa Jr. | |
Sergei Levin als Russian Ring Announcer | |
Tony Maffatone als KGB Agent | |
Sylvia Meals als Mrs. Creed | |
Dwayne McGee als Limo Driver | |
LeRoy Neiman als Ring Announcer | |
George Pipasik als Caretaker | |
George Rogan als Igor Rimsky | |
Barry Tompkins als American Commentator #1 | |
Warner Wolf als Commentator #2 in Las Vegas | |
Robert Doornick als Sico the Robot (voice) | |
Richard Blum als Reporter | |
Gerald Berns als Reporter | |
Ray Glanzmann als Reporter | |
Julie Inouye als Reporter | |
Patrick Pankhurst als Reporter | |
Jean Thoreau als Reporter | |
Jim Bullock als Reporter | |
Frank D'Annibale als Reporter | |
Rose Dursey als Reporter | |
Richard A. Kelley als Reporter | |
Craig Schaefer als Reporter | |
Jeff Austin als Reporter | |
Leslie Morris als Reporter | |
Bob Giovane als Reporter | |
Julio Herzer als Reporter | |
George Spaventa als Reporter | |
Rolf Williams als Reporter | |
Jim Hodges als Reporter |
Jack N. Green | Camera Operator |
Tom Bronson | Costume Design |
Amanda Mackey | Casting |
Bill Butler | Director of Photography |
John W. Wheeler | Editor |
James D. Brubaker | Executive Producer |
Duncan Henderson | First Assistant Director |
Paul Cichocki | Editorial Staff |
William Ladd Skinner | Assistant Art Director |
Leonard Engelman | Makeup Artist |
Bill Kenney | Production Design |
Irwin Winkler | Producer |
Don Zimmerman | Editor |
Sylvester Stallone | Director |
Sylvester Stallone | Writer |
William Chartoff | Assistant Location Manager |
Mark De Alessandro | Stunt Double |
Robert Chartoff | Producer |
Frank E. Warner | Supervising Sound Editor |
James R. Symons | Editorial Staff |
Vince DiCola | Original Music Composer |
Stephen Abrums | Makeup Artist |
JoAnn May-Pavey | Unit Production Manager |
James D. Young | Music Editor |
Howard Jensen | Special Effects |
Ron Lambert | Color Timer |
Gene LeBell | Stunts |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
George Erschbamer | Special Effects Coordinator |
Wayne McLaughlin | Property Master |
Tony Westman | Camera Operator |
John J. Connor | Camera Operator |
Brenton Spencer | Camera Operator |
Mary Andrews | ADR Editor |
Christopher Ryan | Second Assistant Director |
Thom Wells | Construction Coordinator |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Rick Gentz | Set Decoration |
Gregory M. Gerlich | Assistant Editor |
Tim Board | Additional Editing |
Philip Linzey | Camera Operator |
Kenneth Zunder | First Assistant Camera |
Mary Eilts | Production Manager |
Barbara Lorenz | Hairstylist |
Louis S. Fleming | Property Master |
Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Arthur Chobanian | Executive Producer |
Michael J. Kohut | Sound Re-Recording Mixer |
Ray O'Reilly | Sound Re-Recording Mixer |
Aaron Rochin | Sound Re-Recording Mixer |
Gary S. Gerlich | Sound Effects Editor |
Michael J. Long | Costumer |
Martin November | Assistant Editor |
Bill Wylie | Sound Effects Editor |
Michael Genne | Camera Operator |
Dave Friedman | Still Photographer |
Robert H. Lemer | Location Manager |
Robert Jason | Assistant Chief Lighting Technician |
Donna Bis | Hairstylist |
Jayne Dancose | Makeup Artist |
Ben Rusi | Key Grip |
Marti Wright | Set Decoration |
Charles M. Wilborn | Sound Mixer |
James R. Connell | Camera Operator |
Eric D. Andersen | Camera Operator |
Roger Irvin | Construction Coordinator |
Rod Parkhurst | Camera Operator |
Victoria Martin | Sound Effects Editor |
Colin J. Campbell | Chief Lighting Technician |
Linda Henrikson | Costumer |
Murray Lantz | Costumer |
Robert Ennis | Camera Operator |
Walt Fraser | Second Assistant Camera |
Jay M. Harding | Sound Re-Recording Mixer |
Chriss Strauss | Production Coordinator |
Jim Sheppherd | Key Grip |
Karen Stewart | Production Coordinator |
Leslie Gaulin | Assistant Sound Editor |
Tom D. May | Best Boy Grip |
Janet G. Knutsen | Second Second Assistant Director |
Barbara Gandolfo-Frady | Assistant Editor |
Robin Garb | Music Supervisor |
Bill Wells | Production Consultant |
William Gocke | Boom Operator |
Andy Patterson | ADR Editor |
Johnny Walker | First Assistant Camera |
Paul Mindrup | Second Assistant Camera |
Candice Field | Script Supervisor |
Patrick Magee | Assistant Editor |
Rosemarie Urioste | Editorial Staff |
Markus Schaub | Editorial Staff |
Michael McKensie Pratt | Choreographer |
Susan Malloy | Wardrobe Master |