Bill Nighy als Johnny Worricker | |
Helena Bonham Carter als Margot Tyrell | |
Ralph Fiennes als Prime Minister Alec Beasley | |
Ewen Bremner als Rollo Madeley | |
Judy Davis als Jill Tankard | |
Felicity Jones als Julianne Worricker | |
Olivia Williams als Belinda Kay | |
Rupert Graves als Stirling Rogers | |
Saskia Reeves als Anthea Catcheside | |
Shazad Latif als Jez Nichols | |
Daniel Ryan als Bill Catcheside | |
Leanne Best als Amber Page | |
Kate Burdette als Allegra Betts | |
Pip Torrens als Jack Calderon | |
San Shella als Abdul Khan | |
George Lenz als Security Man | |
Malcolm Sinclair als Reverend Bernard Towers | |
Andrew Cleaver als Brian Lord | |
James McArdle als Ted Finch | |
Nathan Ives-Moiba als Dean Chandler | |
Kirsty Oswald als Garden Room Girl | |
Valeria Vereau als Elisabeth | |
Richard O'Bryan als Barry | |
Pip Carter als Freddy Lagarde | |
Mark Wingett als Football Supporter | |
Anna Böger als Europcar Assistant | |
Renate Becker als Security Woman |
David Hare | Director |
Celia Duval | Producer |
David Hare | Writer |
Nick Fenton | Editor |
Paul Englishby | Original Music Composer |
Thomas Townend | Director of Photography |
Gail Stevens | Casting |
Stevie Herbert | Production Design |
David Appleby | Still Photographer |
Louise Stjernsward | Costume Design |
David Barron | Executive Producer |
David Heyman | Executive Producer |
Matthew Jenkins | Line Producer |
Ed Wethered | Executive Producer |
Gareth Neame | Executive Producer |
Nigel Marchant | Executive Producer |
Christine Langan | Executive Producer |
Denis Wray | Post Production Accountant |
Siggy Stone | Floor Runner |
Amelia Southgate | Production Secretary |
Rob Silva | Actor's Assistant |
Matt McNally | Epk Producer |
Adam Hughes | Production Coordinator |
Katherine Holder | Assistant Accountant |
Kimberley Hikaka | Head of Production |
Steve Groom | Production Accountant |
Rosie Blair | Executive Producer's Assistant |
Lewis Barron | Production Assistant |
Kim Armitage | Script Supervisor |
Lewis Morison | Music Editor |
Mark Berrow | Musician |
Patrick Burrows | Assistant Location Manager |
Todd Kleparski | Post-Production Manager |
Mark Keady | Assistant Editor |
William Blunden | First Assistant Editor |
Nigel Egerton | Assistant Costume Designer |
Ellen Crawshaw | Costume Standby |
Rebecca Farhall | Casting Associate |
Tim Wiley | Rigging Gaffer |
George Rumsey | Digital Imaging Technician |
Jon Mitchell | First Assistant Camera |
Callum Just | Digital Imaging Technician |
Adam Harrison | Electrician |
Eve Carreño | Second Assistant Camera |
Robert Weiss | ADR Mixer |
Catherine Thomas | Foley Recordist |
Matthew Skelding | Dialogue Editor |
Juraj Mravec | Foley Editor |
Damiano Marchese | Dialogue Editor |
Juraj Mravec | ADR Mixer |
Martin Jensen | Sound Re-Recording Mixer |
Sue Harding | Foley Artist |
Philip Clements | Foley Editor |
Craig Butters | Sound Effects Editor |
Ricky Butt | Foley Artist |
Emma Saunders | Graphic Designer |
Catriona McKail | Standby Art Director |
Adam McCreight | Property Master |
Ian Griffin | Dressing Prop |
Tussy Facchin | Third Assistant Director |
Ben Harrison | Second Assistant Director |
Martin Curry | First Assistant Director |
Jane Oginsky | Makeup Artist |
Phil Bull | Standby Property Master |