Tobin Bell als John Kramer / Jigsaw | |
Donnie Wahlberg als Eric Matthews | |
Shawnee Smith als Amanda Young | |
Erik Knudsen als Daniel Matthews | |
Franky G als Xavier Chavez | |
Glenn Plummer als Jonas Singer | |
Emmanuelle Vaugier als Addison Corday | |
Beverley Mitchell als Laura Hunter | |
Noam Jenkins als Michael Marks | |
Timothy Burd als Obi Tate | |
Dina Meyer als Allison Kerry | |
Lyriq Bent als Daniel Rigg | |
Tony Nappo als Gus Colyard | |
Kelly Jones als SWAT Member Pete | |
Vincent Rother als SWAT Member Joe | |
Linette Doherty als Mother in Cancer Ward | |
Kofi Payton als Boy in Cancer Ward | |
Gretchen Helbig als Nurse in Cancer Ward | |
Leigh Whannell als Adam Stanheight (voice) (uncredited) | |
Cary Elwes als Dr. Lawrence Gordon (archive sound) (uncredited) | |
Ho Chow als Security Officer |
Darren Lynn Bousman | Director |
Leigh Whannell | Screenplay |
Darren Lynn Bousman | Screenplay |
Mark Burg | Producer |
Gregg Hoffman | Producer |
Oren Koules | Producer |
Charlie Clouser | Original Music Composer |
David A. Armstrong | Director of Photography |
Kevin Greutert | Editor |
Stephanie Gorin | Casting |
Amy Lippens | Casting |
David Hackl | Production Design |
Mark Gingras | Supervising Sound Editor |
Alex Kavanagh | Costume Design |
Michele Brady | Art Direction |
Liesl Deslauriers | Set Decoration |
Peter Block | Executive Producer |
Jason Constantine | Executive Producer |
Daniel J. Heffner | Co-Producer |
Stacey Testro | Executive Producer |
James Wan | Executive Producer |
Leigh Whannell | Executive Producer |
Dwight Hendrickson | Assistant Art Director |
Jamie Burke | Construction Coordinator |
Carlo Cesta | Painter |
Anthony Pearce | Conceptual Illustrator |
Brent McGillivray | Set Designer |
Kevin LeBlanc | First Assistant Camera |
Chris Faulkner | Key Grip |
Tyler Faulkner | Grip |
Steve Wilkie | Still Photographer |
Stephanie Lees | Assistant Costume Designer |
Stephanie Ingram | Key Hair Stylist |
Sarah Fairbairn | Key Makeup Artist |
Steven Ciancamerla | Set Dressing Artist |
Al Vrkljan | Armorer |
Rupert Blab | Carpenter |
David Kinnersly | Craft Service |
Dave Murray | Driver |
Jan Brunton | Camera Loader |
Neil Morrill | Makeup Effects |
W. Michael Beard | Post Production Supervisor |
James R. Murray | Property Master |
Angelo Barillaro | Security |
Lauren Hassard | Set Medic |
Armen Kazazian | Set Production Assistant |
Bill Bibert | Stand In |
Alison Reid | Stunt Coordinator |
Eddie Bowman | Transportation Coordinator |
Elizabeth Scherberger | First Assistant Director |
Lisa Burling | Script Supervisor |
Ryan Ruskay | Color Timer |
Allan Fung | Dialogue Editor |
Ron Wisman Jr. | First Assistant Editor |
Craig Black | Electrician |
Harold D. Stroud | Gaffer |
Stephanie Laffin | Casting Associate |
Thomas Vencelides | Location Manager |
Kym Crepin | Production Accountant |
Cristin L. Cornett | Production Coordinator |
Jason Hopfner | Boom Operator |
Robin Crumley | Assistant Sound Editor |
Rob Bertola | Music Editor |
Jonathan McHugh | Music Supervisor |
Tom Bjelic | Sound Effects Editor |
Rick Penn | Sound Mixer |
Tim Good | Special Effects Supervisor |
Natasha North | Visual Effects Coordinator |
Chad Malbon | Visual Effects Producer |
Bret Culp | Visual Effects Supervisor |
Heather Dawn | Creative Consultant |
Chris Watson | Best Boy Electrician |
Mike Curtis | Electrician |
Cinar Eryasar | Electrician |
Kevin McKague | Electrician |
Dave Sansford | Electrician |
Scott Tremblay | Electrician |
Brian Gedge | Camera Operator |
Kit Whitmore | Camera Operator |
Brian Gedge | Second Unit Director of Photography |
Stewart Grayburn | Dolly Grip |
Rahul Parekh | Dolly Grip |
John Stubbings | Techno Crane Operator |
Les Handrahan | Costume Coordinator |
Candice Ornstein | Assistant Makeup Artist |
Deirdre Dodds | On Set Dresser |
Darrin Brown | Second Assistant Director |
Brian Backman | Third Assistant Director |
Tereza Radman | Art Department Trainee |
Rae Crombie | Assistant Property Master |
Rick Fernandez | Head Carpenter |
Suzanne Hoffman | Lead Set Dresser |
Hamish Buchanan | Second Assistant Art Director |
Matthew Howlett | Set Buyer |
Ron Hobbs | Storyboard Artist |
Matthew McKenzie | ADR Recordist |
Steve Baine | Foley Artist |
Peter Persaud | Foley Recordist |
John Douglas Smith | Supervising Dialogue Editor |
Carrie Richardson | Visual Effects Production Manager |
Wade Eastwood | Stunt Double |
Geoff Pope | Best Boy Grip |
Alex Lisman | Camera Trainee |
Eric Beaulieu | Second Assistant Camera |
Janelle Scuderi | Casting Assistant |
Tom Mayclim | Negative Cutter |
Roberta Bratti | Project Manager |
Roger Lumyoung | Assistant Location Manager |
Thomas D. Mahoney | Music Coordinator |
Lisa Gyorfi | Assistant Production Coordinator |
Kris Brockman | Digital Compositor |
Jane Rogers | Extras Casting |
Carla Spizziri | First Assistant Accountant |
Sean Armstrong | Key Special Effects |
Pauline K. Quong | Payroll Accountant |
Kris Wood | Playback Coordinator |
Ryan Eldridge | Production Assistant |
Charles Taylor | Weapons Wrangler |
Andrew Tay | Sound Re-Recording Mixer |
Mark Zsifkovits | Sound Re-Recording Mixer |
Brian Jagersky | Stunts |
Darren McGuire | Stunts |
John Stoneham Jr. | Stunts |
Greg Copeland | Co-Producer |
Greg Copeland | Production Manager |
Greg Copeland | Second Unit Director |
Leigh Whannell | Original Film Writer |
James Wan | Original Film Writer |
Alison Reid | Stunt Double |
Dave Van Zeyl | Stunt Double |