Steve Carell als Dodge Petersen | |
Keira Knightley als Penelope "Penny" Lockhart | |
Connie Britton als Diane | |
Rob Corddry als Warren | |
Adam Brody als Owen | |
Derek Luke als Alan Speck | |
Martin Sheen als Frank Petersen | |
Melanie Lynskey als Karen Amalfi | |
Nancy Carell als Linda Petersen | |
William Petersen als Trucker | |
Gillian Jacobs als Waitress / Katie | |
T.J. Miller als Chipper Host / Darcy | |
Patton Oswalt als Roache | |
Bob Stephenson als Officer Wally Johnson | |
Brad Morris als Radio Announcer (voice) | |
Mark Moses als Anchorman | |
Roger Aaron Brown als Alfred | |
Rob Huebel als Jeremy | |
Trisha Gorman als Crying Woman | |
Tonita Castro als Elsa | |
Leslie Murphy als Amy | |
Kasey Campbell als Danny | |
Vince Grant als Man #1 / Chip | |
Amy Schumer als Woman #1 / Lacey | |
Marshall Manesh als Indian Man | |
Aleister als Sorry | |
Rene Gube als Cell-Mate | |
Jim O'Heir als Cop #2 | |
Daniel Maurio als Toilet Guy | |
Matthew Alan Brady als Kissing Couple In Park (uncredited) | |
Tony Brown als Gay Party Guest (uncredited) | |
Lauren Crawford als Bikini Girl (uncredited) | |
Laura Mann als Sarah (uncredited) | |
Prestin Persson als Bikini Girl (uncredited) | |
Lauren K. Solomon als Kissing Friendsy's Customer (uncredited) | |
Chris Spinelli als Cyclist (uncredited) | |
Hannah Victoria Stock als Party Girl (uncredited) |
Lorene Scafaria | Screenplay |
Steve Golin | Producer |
Steven M. Rales | Producer |
Mark Roybal | Producer |
Lorene Scafaria | Director |
Joy Gorman Wettels | Producer |
Rob Simonsen | Music |
Kathy Lucas | Set Decoration |
Jeanne McCarthy | Casting |
Jeanne Van Phue | Makeup Department Head |
Nicole Abellara Hallman | Casting |
Chris L. Spellman | Production Design |
Kristin M. Burke | Costume Design |
Jonathan Sadoff | Music |
Tim Orr | Director of Photography |
Roxane Griffin | Key Hair Stylist |
Peter Tothpal | Key Hair Stylist |
Angela Gurule | Key Hair Stylist |
Kevin Zimmerman | First Assistant Sound Editor |
James Wright | Dolby Consultant |
Cynthia Kershaw | Art Department Coordinator |
Dori Hana Scherer | Art Department Assistant |
Ken Strain | Boom Operator |
George Santo Pietro | Dolly Grip |
Richard Dwan Jr. | Supervising Dialogue Editor |
J. David Everhart | Visual Effects Producer |
Randy L. Childs | Construction Coordinator |
Noel Vought | Foley |
Leighton Bowers | Assistant Costume Designer |
Eve Streger | Casting Assistant |
Sharon C. Dietz | Production Manager |
Denise Woodgerd | Digital Intermediate |
Adam C. Eichhorst | Dolly Grip |
Trevor Metz | Sound Effects Editor |
Paul Horn | Camera Operator |
Ronald De Torres | Lighting Technician |
Mark Sahagun | Digital Intermediate |
Kym Langlie | Unit Publicist |
Sean Lira | Set Dresser |
Nick Neutra | Foley |
Shane Buttle | Lighting Technician |
Sarah Clifford | Animal Coordinator |
Richard Dwan Jr. | Sound Editor |
Perry Robertson | Supervising Sound Editor |
John Ryan | Visual Effects Supervisor |
Jonathon Bradley | Chief Lighting Technician |
Jan Rudolph | Script Supervisor |
John Joseph Minardi | Key Grip |
Dayna Pink | Costume Design |
David LeRoy Anderson | Makeup Artist |
Matthew A. Petrosky | Steadicam Operator |
Matthew Coleman | Best Boy Electric |
Jon Mooney | Music Editor |
Greg Mitchell | Video Assist Operator |
Gay Perello | Property Master |
Timothy P. Salmon | Boom Operator |
Brian Wittle | Boom Operator |
Heidi Higginbotham | Costume Supervisor |
John McKeown | First Assistant Director |
Donald Frazee | Special Effects Coordinator |
Alan Jacoby | Camera Operator |
Gary J. Wayton | Stunt Coordinator |
Nathan Kahane | Executive Producer |
Nicole Brown | Executive Producer |
Zene Baker | Editor |
Monica Staggs | Stunts |