Adrien Brody als Isaac | |
Salma Hayek Pinault als Farnez | |
Gabriella Wright als Farideh | |
Shohreh Aghdashloo als Habibeh | |
Bashar Rahal als Komiteh Member | |
Alon Abutbul als Mohsen | |
Anthony Azizi als Mehdi | |
Nasser Memarzia als Mansoor | |
Maggie Parto als Voice Over | |
Armin Amiri als Keyvan | |
Boyko Krastanov als Young Man | |
Christina Isabella Mani als Shima | |
Jamie Ward als Parviz Amin | |
Ariana Molkara als Shirin | |
Ben Youcef als Muezzin | |
Alain Ali Washnevsky als Behrouz Godsi | |
Aslı Bayram als Shahla | |
Navid Navid als Morteza | |
Ivailo Dimitrov als Mustafa | |
Liron Levo als Navid Amin | |
Velislav Pavlov als Hossein | |
Dimitar Ilkov als Man at the Weding | |
George Zlatarev als Farhad | |
Wadih Dona als Rostan | |
Leart Dokle als Guard at Gate | |
Niki Stanchev als Refugee |
Wayne Blair | Director |
Hanna Weg | Writer |
Dalia Sofer | Novel |
Gerard Butler | Producer |
Heidi Jo Markel | Producer |
Danielle Robinson | Producer |
Alan Siegel | Producer |
Hanna Weg | Producer |
Les Weldon | Producer |
Mark Isham | Music |
Warwick Thornton | Director of Photography |
John Scott | Editor |
Marianne Stanicheva | Casting |
Gergana Deleva | Art Department Coordinator |
Anastas Nedelchev | Construction Coordinator |
Annie Beauchamp | Production Design |
Kess Bonnet | Supervising Art Director |
Irina Kotcheva | Costume Design |
Shelly Stoyanova | Script Supervisor |
Ben Schor | Music Editor |
Selena Arizanovic | Music Supervisor |
Mihail Yanakiev | Camera Operator |
Kiril Valchanov | Steadicam Operator |
Simon Varsano | Still Photographer |
Hristo Idakiev | Gaffer |
Ivo Jivkov | Special Effects Supervisor |
Georgi Garnevski | Visual Effects Coordinator |
Yuliya Manolova | Visual Effects Coordinator |
Svetoslav Mitev | Visual Effects Coordinator |
Emil Radkov | Visual Effects Coordinator |
Elena Rapondzhieva | Visual Effects Coordinator |
Desislava Lazarova | Visual Effects Editor |
Petar Minov | Visual Effects Editor |
Lyubomira Mladenova | Visual Effects Editor |
Nikolay Pachov | Visual Effects Editor |
Stanislav Dragiev | Visual Effects Supervisor |
Ryan Nowak | Sound Designer |
Nikolay Bakalov | Sound Editor |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Kris Casavant | Supervising Sound Editor |
Nelly Teova | Hair Department Head |
Ivanka Gorchinina | Hairstylist |
Violeta Lazarova | Hairstylist |
Antoaneta Andreeva | Key Hair Stylist |
Tatyana 'Tita' Sleptsova | Makeup Department Head |
Greta Velikova | Makeup Artist |
Desislava Manasieva | Makeup Artist |
Ivon Ivanova | Makeup Artist |
Anna Ivanova | Makeup Artist |
Anna Andreeva | Makeup Artist |
Ivan Vatsov | Camera Operator |
Dian Hristov | Stunt Coordinator |
Asen Asenov | Stunts |
Ivailo Dimitrov | Stunts |
Zahari Grozdanov | Stunts |
Radoslav Ignatov | Stunts |
Ivan Iliev | Stunts |
Georgi Manchev | Stunts |
Stilyan Mavrov | Stunts |
Radka Petkova | Stunts |
Georgi Stanislavov | Stunts |
Tihomir Vinchev | Stunts |
Kaloian Vodenicharov | Stunts |
Boaz Davidson | Executive Producer |