Ray Winstone als Gal | |
Ben Kingsley als Don Logan | |
Ian McShane als Teddy Bass | |
Amanda Redman als Deedee | |
James Fox als Harry | |
Cavan Kendall als Aitch | |
Julianne White als Jackie | |
Álvaro Monje als Enrique | |
Robert Atiko als Andy | |
Nieves del Amo Oruet als Air Hostess | |
Enrique Alemán Fabrega als Pilot | |
Gérard Barray als Spanish Official | |
José Maria Cano Ramos als Felipe's Friend 1 | |
Desirée Erasmus als Jean | |
Santiago Frías Muñoz als Policia 2 | |
José Hernández als Ginger Air Steward | |
Ana Maldonado Herreria als Maruja / Matronly Woman | |
Andy Lucas als Jimmy | |
José Lirola Ramos als Policia 1 | |
José López Carrillo als Felipe's Friend 2 | |
Antonio Fco. Márquez Quesada als Steward 2 | |
Juan Manuel Martínez Cobos als Policia 4 | |
Dionisio Mesa als Felipe | |
Eddie O'Connell als Bruno | |
Terence Plummer als Mike | |
Manuel Sánchez Berlanca als Man on Plane | |
Frank Scinto als Pete | |
Darkie Smith als Stan | |
Rocky Taylor als Raymond | |
Chris Webb als Nicky | |
Pedro Zamora Hernández als Policia 3 |
Louis Mellis | Screenplay |
Ivan Bird | Director of Photography |
Sam Sneade | Editor |
John Scott | Editor |
David Scinto | Screenplay |
Jeremy Thomas | Producer |
Jonathan Glazer | Director |
Lucy Boulting | Casting |
Hercules Bellville | Associate Producer |
Peter Watson | Associate Producer |
Denise O'Dell | Co-Producer |
Roque Baños | Original Music Composer |
Jan Houllevigue | Production Design |
Louise Stjernsward | Costume Design |
Unkle | Additional Music |
Rachael Penfold | Visual Effects Producer |
Mark Nelmes | Visual Effects Supervisor |
Kieron Phipps | First Assistant Director |
Mark Albela | Production Supervisor |
Jane Cooke | Set Decoration |
Rory Farnan | Dialogue Editor |
Jeremy Price | Supervising Sound Editor |
Carlos Bodelón | Art Direction |
Geraint Powell | Assistant Art Director |
Steve Ritchie | Assistant Art Director |
Steve Simmonds | Art Direction |
Marcus Wookey | Art Direction |
Antonio Bloch | Sound Engineer |
Peter Burgess | Foley Artist |
Felicity Cottrell | Foley Artist |
Hugh Johnson | ADR Recordist |
Andrea King | Foley Artist |
Sandra Roth | Foley Editor |
Sandra Roth | Foley Recordist |
Jack Stew | Foley Artist |
Damian Taylor | Sound Director |
César Abades | Special Effects Technician |
Reyes Abades | Special Effects Supervisor |
Ángel Alonso | Special Effects Technician |
Russ Perkins | Special Effects Technician |
Tom Aitken | Stunts |
Miguel Pedregosa | Stunt Coordinator |
Chloe Emmerson | Casting Associate |
Gary Varney | Gaffer |
Alf Tramontin | Steadicam Operator |
Gordon Segrove | Focus Puller |
Pepe Martinez | Focus Puller |
Joaquín Manchado | Steadicam Operator |
Ian Foster | Camera Operator |
Juan Manuel Torres Gómez | Stunt Double |
Christian Debney | Set Dresser |