Corbin Reid als Maya Taylor | |
Jaime M. Callica als Jamie Nelson | |
Lisa MacFadden als Crystal | |
Sherilyn Allen als Britteny Jones | |
Kareem Tristan Alleyne als Vince Taylor | |
Steve Baran als Richard Martin | |
Candus Churchill als Connie | |
Sharon Crandall als Liz | |
Everick Golding als Sheriff West | |
Robert Underwood als Charlie Fitzimmons | |
Patrick Keating als Pete | |
Dianne Adams als Blanche |
Danny J. Boyle | Director |
Aurora Ferlin | Writer |
Cameron Catalano | Music |
Chester Sit | Producer |
Raivo Kruze | Director of Photography |
Alejandro García | Art Direction |
Jennifer Bibera | Costume Design |
Wayne Elliott | Production Design |
Ann Forry | Casting |
Gina Gallego | Casting |
Michael P. Vidler | Editor |
Tom Berry | Executive Producer |
Linda Stregger | Executive Producer |
Breanne Hartley | Executive Producer |
Sebastian Battro | Executive Producer |
Barbara Fisher | Executive Producer |
Amelia Burstyn | Creative Producer |
Chris Langford | Production Manager |
Michael Bishop | First Assistant Director |
John-John Traoré | Second Assistant Director |
Maximilian Brey | "A" Camera Operator |
Ernest Ng | First Assistant "A" Camera |
Ethan Johnson | First Assistant "A" Camera |
Dallis Swiatek | Second Assistant "A" Camera |
Raivo Kruze | "B" Camera Operator |
Talia Adora | First Assistant "B" Camera |
Jingjing Liang | Second Assistant "B" Camera |
Eugene Chok | Second Assistant "B" Camera |
Angel Lynne | Still Photographer |
Joshua Bateman | Script Supervisor |
Charles Adams | Sound Mixer |
Alonso Lozano Arellano | Boom Operator |
Doryan Heijnen | Boom Operator |
Coulton Jackson | Stunt Double |
Adiam Haddish Asrat | Stunt Double |
L.A. Hilts | Background Casting Director |
Michael Lundin | Casting Associate |
Anita Diaz | Set Decoration |
Niki Backman | Set Dresser |
William David White | Set Dresser |
Stephanie Tricco | Set Dresser |
Katherine Anes | Set Dresser |
Robert O'Donnell | Property Master |
Corrado DI Bello | Props |
Chloe Dace | Graphic Designer |
Megan Nicols | Costume Set Supervisor |
Robin Metcalfe | Truck Supervisor |
Beverley Wong | Key Makeup Artist |
Lydia Kuhnert | Key Makeup Artist |
Krystal Cozier | Hairstylist |
Maria José Lara | Makeup & Hair |
Justin Uitto | Gaffer |
Dylan Holm | Best Boy Electric |
Derrick Garland | Generator Operator |
Joe Lidderdale | Electrician |
Aaron Hiebert | Electrician |
Sean Rodney | Key Grip |
Alec David Campbell | Best Boy Grip |
Keith Granger | Dolly Grip |
Andrew Sharples | Grip |
Al Dales | Location Manager |
Christopher-James Jeffrey | Assistant Location Manager |
Tejinder Bansal | Accountant |
Daria Kogan | Production Accountant |
Jazz Jovic | Payroll Accountant |
Tania Escamilla Garduno | Production Coordinator |
Tom Sloboda | Assistant Production Coordinator |
Javier Porragas | Script Coordinator |
Rob Guthrie | Third Assistant Director |
Kathleen Lee | Third Assistant Director |
Sean Hanlin | Security Coordinator |
Dean Fitzpatrick | Transportation Coordinator |
Dan Moland | Transportation Captain |
Jay Pardy | Post Production Supervisor |
Taylor Lennox | Post Production Supervisor |
Eric Hoce | Post Production Assistant |
Jean Wharf-Garcia | Assistant Editor |
Achim Kapitza | Colorist |
Flavio Bidese | Additional Editor |
Randy Kiss | Sound Re-Recording Mixer |
Michael MacDonald | Sound Re-Recording Mixer |