Mark Hamill als Will Tasker | |
Kitty Aldridge als Belitski | |
Bob Peck als Byron | |
Bill Paxton als Matt Owens | |
Eleanor David als Ariel | |
Robbie Coltrane als Montclaire | |
Ben Kingsley als Avatar | |
F. Murray Abraham als Cornelius | |
Trevor Laird als Committee Member | |
Rita Wolf als Maya | |
Roshan Seth als George | |
Richard Huggett als Emery | |
Jennifer Hilary als Girl's Mother | |
Murray Melvin als Man on Stairs | |
Alkis Kritikos als Cook 'Petrois' | |
Tony Alleff als Bartender | |
Ricco Ross als 1st Man at Table | |
George Camiller als 2nd Man at Table | |
Gay Baynes als Rosie | |
Paul Reynolds als Travis | |
Eriş Akman als Blind Boy's Father | |
Bruce Boa als Guard Supervisor | |
Deborah Leng als Girl on Swing | |
Alan Polonsky als Committee Member | |
Roberta Fox als Committee Member | |
Susan Leong als Abigail | |
Jill Goldston als Woman in Library (uncredited) |
Tony Kayden | Screenplay |
Brian Johnson | Special Effects |
Steven Lisberger | Director |
Bill Bauer | Story |
Elmer Bernstein | Original Music Composer |
Frank Tidy | Director of Photography |
Catherine Cook | Costume Design |
Gary Kurtz | Producer |
Arthur H. Maslansky | Executive Producer |
William Braunstein | Executive Producer |
Aileen Seaton | Makeup Artist |
Terry Rawlings | Editor |
Steve Lanning | Co-Producer |
Andrew McAlpine | Production Design |
Marilyn Johnson | Casting |
Fraser Taggart | Clapper Loader |
Nigel Green | Executive Producer |
Brian Johnson | Visual Effects Supervisor |
Malcolm Stone | Supervising Art Director |
Ricky Eyres | Assistant Art Director |
Michael Redding | Construction Coordinator |
Kevin Phipps | Draughtsman |
Tom Brown | Draughtsman |
Charlie Leon | Draughtsman |
Gwendolyn Margetson | Art Department Assistant |
Paul Ghirardani | Art Department Assistant |
Mike Brewster | Camera Operator |
Rawdon Hayne | Focus Puller |
Steve Burgess | Focus Puller |
Will Willis | Clapper Loader |
John Payne | Grip |
Alan Martin | Gaffer |
Dave Moore | Best Boy Electric |
Gerry Levy | Production Supervisor |
Peter Waller | Production Manager |
Steve Harding | Location Manager |
Bi Benton | Production Coordinator |
Angela Wharton | Script Supervisor |
David Tringham | Assistant Director |
Ian Hickinbotham | Second Assistant Director |
Peter Heslop | Second Assistant Director |
Laura Scott | Casting Assistant |
Bobbie Johnson | Production Accountant |
Angela Morris | Assistant Accountant |
Rosemary Burrows | Wardrobe Supervisor |
Rosemary Lis | Wardrobe Assistant |
Naomi Donne | Makeup Supervisor |
Colin Jamison | Hair Supervisor |
Jan Jamison | Hairdresser |
George Ball | Property Master |
Gerry Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Dean Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Jim Shields | Sound Editor |
Tim Grover | Assistant Editor |
Tony Tromp | Assistant Editor |
Glenn Freemantle | Assistant Sound Editor |
Robert Hathaway | Music Editor |
Christopher Palmer | Orchestrator |
Eddie Stacey | Stunt Coordinator |
Derek Piggott | Pilot |
David Toguri | Choreographer |
Geoff Freeman | Publicist |
George Whitear | Still Photographer |
Brian Bowes | Stunts |
Helen Caldwell | Stunts |
Simon Crane | Stunts |
Graeme Crowther | Stunts |
Tracey Eddon | Stunts |
Dave Holland | Stunts |
Colin Skeaping | Stunts |
Tony Smart | Stunts |
Rocky Taylor | Stunts |
Chris Webb | Stunts |
Fraser Kennedy | Music Supervisor |