Natasha Lyonne als Vivian Abromowitz | |
Alan Arkin als Murray Samuel Abromowitz | |
Marisa Tomei als Rita Abromowitz | |
Eli Marienthal als Rickey Abromowitz | |
David Krumholtz als Ben Abromowitz | |
Kevin Corrigan als Eliot Arenson | |
Jessica Walter als Doris | |
Mena Suvari als Rachel Hoffman | |
Carl Reiner als Mickey | |
Harris Laskawy als Charlie the Cook | |
Rita Moreno als Belle Abromowitz | |
Bryna Weiss als Saleslady | |
Charlotte Stewart als Landlady | |
Marley McClean als Brooke | |
Mary Portser als Mrs. Hoffman | |
Jay Patterson als Dr. Grossman | |
Natalie Karp als Nurse Curtrell | |
Jock MacDonald als Man at Brymans | |
Rich Willis als EMS Guy #1 | |
Armand Reiser als EMS Guy #2 | |
Jack Tracy als Cop #1 | |
Sally Schaub als Waitress | |
Scotty Atkins als Waiter (uncredited) | |
Mykal Wayne Williams als Waiter (uncredited) |
Tamara Jenkins | Director |
Tamara Jenkins | Writer |
Michael Nozik | Producer |
Robert Duffy | Editor |
Stan Wlodkowski | Producer |
Leonard Myszynski | Still Photographer |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Gary Calamar | Music Supervisor |
D. Chris Smith | ADR Recordist |
Ira Hurvitz | Script Supervisor |
Julie Glick | Costume Supervisor |
Matthew C. Beville | ADR Mixer |
Scott Plauche | Art Direction |
Dick Ziker | Stunt Coordinator |
Mimi Bonetti | Music Coordinator |
G. Marq Roswell | Music Supervisor |
Sheila Jaffe | Casting |
Dena Roth | Production Design |
Lisa S. Beasley | Art Department Coordinator |
Michael A. Allowitz | First Assistant Director |
John Chandler | Foley Editor |
Georgianne Walken | Casting |
Robert Redford | Executive Producer |
Ann Scibelli | Supervising Sound Effects Editor |
Rolfe Kent | Original Music Composer |
Robert Greenfield | Set Decoration |
Ritchie Kremer | Property Master |
Kirsten Everberg | Costume Design |
Ken Segal | Sound Mixer |
Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Paul Curtis | Dialogue Editor |
Kathryn Bihr | Key Makeup Artist |
Tom Richmond | Director of Photography |
Margo Hunt McKay | Driver |
Joe Pichirallo | Production Executive |
Romy Fleming | First Assistant Hairstylist |
Anne Morgan | Additional Hairstylist |
Candace Neal | Key Hair Stylist |
Vicky Ogden | First Assistant Makeup Artist |
Lisa Rodgers | Post Production Supervisor |
Tom Tucker | Production Supervisor |
Stan Wlodkowski | Unit Production Manager |
Susie Balaban | Second Second Assistant Director |
Dawn Massaro | Second Assistant Director |
Scott Remick | Second Second Assistant Director |
Guillaume DeLouche | Set Dresser |
Carolyn Lassek | Set Dresser |
Tim Parkinson | Set Dresser |
Bently Tittle | Set Dresser |
Andrew Adams | Boom Operator |
Eric Brauch | Sound |
Eddie Bydalek | Sound Recordist |
Richard Chaim | Sound |
Eric Erickson | Sound Recordist |
Elisabeth Flaum | Sound Effects Editor |
Laura Kamper | Sound Effects |
Michael Kamper | Sound Effects Editor |
Jonathan Karp | Sound Effects Editor |
Shawn Kennelly | Foley Recordist |
Jeffrey R. Payne | Sound Re-Recording Mixer |
Thomas Pinney | Boom Operator |
Joan Rowe | Foley Artist |
Sean Rowe | Foley Artist |
B. Tennyson Sebastian III | Sound Re-Recording Mixer |
Eric Thompson | Foley Mixer |
Mark Ulano | Sound Recordist |
Tim Walston | Sound Effects Editor |
James Wright | Sound |
Jean Malahni | Stunts |
Jean Malahni | Stunt Double |