Jeff Daniels als Charles Driggs | |
Melanie Griffith als Audrey Hankel | |
Ray Liotta als Ray Sinclair | |
George 'Red' Schwartz als Counter Man | |
Margaret Colin als Irene | |
Leib Lensky als Frenchy | |
Tracey Walter als The Country Squire | |
Maggie T. als Country Squire Bulldog | |
Patricia Falkenhain als Charlie's Secretary | |
Sandy McLeod als Graves' Secretary | |
Robert Ridgely als Richard Graves | |
Buzz Kilman als TV Newscaster | |
Kenneth Utt als Dad | |
Adelle Lutz als Rose | |
Charles Napier als Irate Chef | |
Jim Roche als Motel Philosopher | |
John Sayles als Motorcycle Cop | |
John Waters als Used Car Guy | |
The Texas Kid als Hitchhiking Cowboy | |
Byron D. Hutcherson als Hitchhiking Kid | |
Eleana Hutcherson als Hitchhiking Kid | |
Thomas Cavano als Guitar Player | |
Dorothy Demme als Junk Store Gal | |
Emma Byrne als Junk Store Gal | |
Dana Preu als Peaches | |
Mary Ardella Drew als Donna Penski | |
Joseph Lee Davis als James Williams | |
Edward Saxon als Kevin Stroup | |
James Hurd als Stylish Reunion Couple | |
Joanna Kitchen-Hurd als Stylish Reunion Couple | |
Jack Gilpin als Larry Dillman | |
Su Tissue als Peggy Dillman | |
Gary Goetzman als Guido Paonessa | |
Chloe Amateau als Chloe | |
Dung Chau als Robbery Victim | |
Steven Scales als Nelson | |
John Montgomery als Harmonica Slim | |
Kristin Olsen als Tracy | |
Heather Shaw als Choir Girl | |
Vic Blair als Cowboy Maitre d' | |
D. Stanton Miranda als Darlene | |
Ding-a-Ling als Motorcycle Dog | |
Johnny Marrs als Motorcycle Driver | |
George Henry Wyche Jr. als Police Officer | |
Marilee K. Smith als Police Officer | |
Jeffrey R. Rioux als Police Officer | |
Jeff Herig als Police Officer | |
Gil Lazier als Homicide Detective | |
Anna Thomson als The Girl in 3F | |
'Sister' Carol East als Dottie |
Jonathan Demme | Director |
Jonathan Demme | Producer |
Edward Saxon | Executive Producer |
Kenneth Utt | Producer |
Laurie Anderson | Original Music Composer |
John Cale | Original Music Composer |
Tak Fujimoto | Director of Photography |
Craig McKay | Editor |
Norma Moriceau | Production Design |
E. Max Frye | Writer |
Bill Miller | Associate Producer |
Ronald M. Bozman | Associate Producer |
Stephen J. Lineweaver | Art Direction |
William F. Reynolds | Set Decoration |
Norma Moriceau | Costume Design |
Risa Bramon Garcia | Casting |
Billy Hopkins | Casting |
Sandy McLeod | Script Supervisor |
Kenneth Utt | Production Manager |
Kyle McCarthy | Second Assistant Director |
Ronald M. Bozman | First Assistant Director |
Chip Taylor | Thanks |
Kevin Oates | Set Dresser |
Richard Adee | Set Dresser |
Clay A. Griffith | Art Department Assistant |
Kathy Bird | Art Department Assistant |
Linda Murphy | Boom Operator |
Les Lazarowitz | Sound Mixer |
Frank Graziadei | Sound Recordist |
Camilla Toniolo | Associate Producer |
Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Grace Blake | Production Office Coordinator |
Tony C. Jannelli | Camera Operator |
Billy Gerardo | Assistant Camera |
Vinnie Gerardo | Assistant Camera |
Don Smetzer | Still Photographer |
S. Karin Epstein | Still Photographer |
Ann Miller | Property Master |
Kathleen Dolan | Assistant Property Master |
Lewis 'Jiggs' Walker | Assistant Property Master |
Winston 'Ford' Lawless | Assistant Property Master |
Charles Meere III | Gaffer |
John Smith | Best Boy Electric |
Gene Engels | Electrician |
Kurt Illinger | Electrician |
Ken Beattie | Electrician |
Bob Brennan | Best Boy Grip |
James Finnerty | Dolly Grip |
Jim Meade | Grip |
Brian Marshall | Grip |
Andrea 'Maude' Graham | Grip |
John Donahue | Key Grip |
Jerry Holt | Other |
Peter Demme | Carpenter |
Chuck Esty | Carpenter |
Susan Wood | Scenic Artist |
Jim Finguerra | Scenic Artist |
Eugenie Bafaloukos | Costume Supervisor |
Maria Rita Barbera | Wardrobe Supervisor |
Michael Forcade | Wardrobe Supervisor |
Julie Parker | Wardrobe Supervisor |
Jacqueline Pinon | Wardrobe Supervisor |
Gary Goetzman | Music Consultant |
Sharon Boyle | Music Supervisor |
Dan Sable | Supervising Sound Editor |
Diane Schaub | First Assistant Editor |
Rudy Gaskins | Assistant Editor |
Alisa Lepselter | Other |
Michael Moyse | Sound Editor |
Paul Trejo | Sound Editor |
Louis Bertini | Sound Assistant |
Lynn Sable | Sound Assistant |
Jill Searchinger | Sound Assistant |
Harriet Winn | ADR Editor |
Ann Stein | ADR Editor |
Yvette Nabel | Other |
Reilly Steele | ADR Recordist |
Jacek Laskus | Creative Consultant |
John Leonidas | Transportation Coordinator |
Dennis Radesky | Transportation Captain |
John Robotham | Stunt Coordinator |
Tom Schurke | Other |
Heidi Levitt | Casting Assistant |
Lisa Peterson | Casting Assistant |
Beth Cavano | Extras Casting |
Reid Burns | Color Timer |
David Byrne | Main Title Theme Composer |