Pauly Shore als Crawl | |
Carla Gugino als Rebecca Warner | |
Lane Smith als Walter Warner | |
Tiffani Thiessen als Tracy | |
Cindy Pickett als Connie Warner | |
Mason Adams als Walter Warner Sr. | |
Patrick Renna als Zack Warner | |
Dennis Burkley als Theo | |
Dan Gauthier als Travis | |
Michael George als Bass Player (uncredited) | |
Garret Sato als Male Hairdresser | |
Flea als Tattoo Artist (uncredited) | |
Brendan Fraser als Link (Uncredited) | |
Adam Goldberg als Indian | |
Jeanne Basone als Mud Wrestler |
Steve Rash | Director |
Michael Rotenberg | Producer |
Peter M. Lenkov | Producer |
Peter Deming | Director of Photography |
Dennis M. Hill | Editor |
Richard Gibbs | Original Music Composer |
Cheryl Bayer | Casting |
Molly Maginnis | Costume Design |
Joseph T. Garrity | Production Design |
Hilton A. Green | Executive Producer |
Peter M. Lenkov | Story |
Susan McMartin | Story |
Patrick J. Clifton | Story |
Fax Bahr | Screenplay |
Adam Small | Screenplay |
Shawn Schepps | Screenplay |
Gary Combs | Stunt Coordinator |
Frederic W. Brost | Unit Production Manager |
Jerram A. Swartz | First Assistant Director |
Janet Van Etten | Second Assistant Director |
Pat Tagliaferro | Art Direction |
Dena Roth | Set Decoration |
Valerie Zielonka | Costume Supervisor |
Daniel C. Striepeke | Makeup Artist |
Susan Germaine | Hairstylist |
Scott Browner | Camera Operator |
Betty A. Griffin | Script Supervisor |
Bruce Bisenz | Sound Mixer |
Dennis C. Salcedo | Boom Operator |
Suzanne Hines | First Assistant Editor |
Allan K. Rosen | Music Editor |
James Troutman | Supervising Sound Editor |
Stuart Chasmar | Sound Editor |
Edward Hirsch | Sound Editor |
Denis Dutton | Sound Editor |
Dan Molina | Sound Editor |
Randall K. Tomlin | Sound Editor |
Darrell Hanzalik | ADR Editor |
Doc Kane | ADR Mixer |
David Gertz | Foley Mixer |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Mel Metcalfe | Sound Re-Recording Mixer |
David J. Hudson | Sound Re-Recording Mixer |
Jim Grce | Gaffer |
Barry Chusid | Set Designer |
George Stokes | Construction Coordinator |
Donald A. Potts | Location Manager |
Donald H. Walker | Production Accountant |
Frank J. Ellison | First Assistant Accountant |
Susan Steinlauf-Pascal | Unit Publicist |
Luke Wynne | Still Photographer |
Thomas John McGowan | Studio Teacher |
Kate McGregor-Stewart | Dialogue Coach |
David Orr | Color Timer |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Burke Mattsson | Title Designer |
Glory Fioramonti | Stunts |
Miranda Garrison | Choreographer |