Claire Danes als Yvaine | |
Charlie Cox als Tristan Thorn | |
Sienna Miller als Victoria | |
Ricky Gervais als Ferdy the Fence | |
Jason Flemyng als Primus | |
Mark Strong als Septimus | |
Rupert Everett als Secundus | |
Peter O'Toole als King | |
Michelle Pfeiffer als Lamia | |
Robert De Niro als Captain Shakespeare | |
Sarah Alexander als Empusa | |
Melanie Hill als Ditchwater Sal | |
Joanna Scanlan als Mormo | |
Kate Magowan als Una / Slave Girl | |
David Kelly als Guard | |
Nathaniel Parker als Dunstan Thorn | |
Dexter Fletcher als Skinny Pirate | |
Henry Cavill als Humphrey | |
David Walliams als Sextus | |
Mark Heap als Tertius | |
Mark Williams als Billy | |
Ian McKellen als Narrator (voice) | |
Adam Buxton als Quintus | |
Bimbo Hart als Young Scientist | |
Alastair MacIntosh als Victorian Academic | |
Ben Barnes als Young Dunstan Thorn | |
Darby Hawker als Grumpy Customer | |
Frank Ellis als Mr. Monday | |
Struan Rodger als Bishop | |
Julian Rhind-Tutt als Quartus | |
George Innes als Soothsayer | |
Jake Curran als Bernard | |
Grant Burgin als Lackey | |
Olivia Grant als Girl Bernard | |
Eliot Sumner als Yvaine's Sister | |
Terry Murphy als Old Pirate | |
Geoff Bell als Receptionist | |
Mark Burns als New Bishop | |
Rab Affleck als Pirate | |
Carlos Besse Peres als Pirate | |
Elwin 'Chopper' David als Pirate | |
Adam Fogerty als Pirate | |
Jordan Long als Pirate | |
Spencer Wilding als Pirate |
Neil Gaiman | Novel |
Matthew Vaughn | Screenplay |
Matthew Vaughn | Producer |
Chantal Feghali | Producer |
Peter Morton | Executive Producer |
Lucinda Syson | Casting |
Sammy Sheldon | Costume Design |
Jane Goldman | Screenplay |
Lorenzo di Bonaventura | Producer |
Ben Davis | Director of Photography |
Neil Gaiman | Producer |
Stephen Marks | Executive Producer |
Jon Harris | Editor |
Robert Cowper | Art Direction |
Matthew Vaughn | Director |
Michael Dreyer | Producer |
Peter Young | Set Decoration |
Rod McLean | Art Direction |
Karen Sherriff-Brown | Makeup Artist |
Paula Price | Hairstylist |
Matthew Collinge | Sound Designer |
Karen Sherriff-Brown | Hairstylist |
Peter Wignall | Camera Operator |
Joanna Wright | Costume Supervisor |
Nicole Young | Costume Supervisor |
Gavin Bocquet | Production Design |
David Womark | Unit Production Manager |
Sue Westwood | Makeup Artist |
Tamsin Jeffrey | First Assistant Editor |
Tim Field | Visual Effects Producer |
Fae Hammond | Hair Designer |
Nigel Nixon | Special Effects Supervisor |
Chantal Feghali | Co-Producer |
Michael Mooney | Assistant Costume Designer |
Simon Crane | Stunt Coordinator |
Ilan Eshkeri | Music |
James Grant | Location Manager |
David James | Still Photographer |
Chris Brock | Unit Production Manager |
Peter Russell | Supervising Art Director |
Sue Westwood | Hairstylist |
Tim Porter | Unit Production Manager |
James Gemmill | Scenic Artist |
Joan Schneider | Production Coordinator |
Christopher Lloyd | Visual Effects Editor |
David Womark | Executive Producer |
Tarquin Pack | Associate Producer |
Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Iain McFadyen | Art Direction |
Steve Dent | Stunt Coordinator |
Paula Price | Makeup Artist |
Ian Differ | Visual Effects Editor |
Michael Maroussas | Dialogue Editor |
Daryl B. Kell | Music Editor |
Simon Hayes | Production Sound Mixer |
Fae Hammond | Makeup Designer |
Julian Morson | Camera Operator |
Charlotte-Rose Kay | Assistant Costume Designer |
Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Stuart Brisdon | Special Effects Supervisor |
Kris Thykier | Executive Producer |
Annie Penn | Script Supervisor |
Lesley Smith | Makeup Artist |
Lesley Smith | Hairstylist |
Lavinia Waters | Art Department Coordinator |
Emma Pill | Location Manager |
Piers Gielgud | Choreographer |
Miranda Jones | Post Production Supervisor |
Liz Gallacher | Music Supervisor |
Sam Conway | Special Effects Technician |
Martin Harrison | First Assistant Director |
Chris Stoaling | Second Assistant Director |
Simon Crane | Second Unit Director |
Danny Sheehan | Sound Supervisor |
Heidi Gower | Third Assistant Director |
Pamela Joyce | Production Coordinator |
Terry Wells Sr. | Property Master |
Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Peter Burgis | Foley Artist |
Andie Derrick | Foley Artist |
Ed Colyer | Foley Recordist |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Mark Paterson | Sound Re-Recording Mixer |
Les Fiddess | Foley Artist |
Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Matthew Smith | Prosthetic Makeup Artist |
Tara McDonald | Makeup Artist |
Shaune Harrison | Prosthetic Makeup Artist |
Carol Hemming | Hairstylist |
Barrie Gower | Prosthetic Makeup Artist |
Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Stuart Bray | Prosthetic Makeup Artist |
Maria Cork | Special Effects Makeup Artist |