Ben Browder als Colonel Cameron Mitchell | |
Amanda Tapping als Colonel Samantha Carter | |
Christopher Judge als Teal'c | |
Michael Shanks als Dr. Daniel Jackson | |
Claudia Black als Vala Mal Doran | |
Beau Bridges als Major General Hank Landry | |
Richard Dean Anderson als Major General Jack O'Neill | |
Cliff Simon als Ba'al | |
Don S. Davis als Lieutenant General George Hammond | |
William Devane als President Henry Hayes | |
Steve Bacic als Camulus | |
Gary Jones als Chief Mst Sgt. Walter Harriman | |
Peter Williams als Apophis | |
Jacqueline Samuda als Nirrti | |
Jay Williams als Ra | |
Corey Turner als Helmsman |
Brad Rines | Editor |
Robert Davidson | Set Decoration |
Brad Wright | Writer |
Paul Weber | Casting |
Martin Wood | Director |
Allison Volk | Producer |
James Robbins | Production Design |
Christina McQuarrie | Costume Design |
Brad Wright | Producer |
Chris Beach | Art Direction |
John G. Lenic | Producer |
Mark Davidson | Set Decoration |
Joel Goldsmith | Original Music Composer |
George Horie | Production Manager |
Robert C. Cooper | Producer |
N. John Smith | Executive Producer |
Thom Wells | Supervising Art Director |
Sean Cossey | Casting |
Nicola Ryall | Costume Supervisor |
Stuart Aikins | Casting |
James Bamford | Stunt Coordinator |
Peter F. Woeste | Director of Photography |
Sheila Millar | Assistant Art Director |
Andras Bagoly | Assistant Property Master |
Ward Galvin | Construction Foreman |
Philip Lunt | Greensman |
Jennifer Kidd | Art Department Assistant |
Joel Turner | Head Greensman |
G. Scott Stewart | Construction Buyer |
Mathew Pooley | Scenic Artist |
Darcy Yurchuk | Lead Painter |
Jo Riley | Scenic Artist |
Michael Molson | Assistant Set Decoration |
Kenny Gibbs | Property Master |
Scott Wellenbrink | Construction Coordinator |
Douglas Jang | Construction Foreman |
David Clarke | Assistant Art Director |
Troy Eirich | Assistant Property Master |
Scott Clatney | Scenic Artist |
Stephen Coutu | Scenic Artist |
Jerry McLaughlin | Scenic Artist |
Yvonne Peddemors | Scenic Artist |
Peter Christian Combe | Scenic Artist |
John B. Keys | Lead Painter |
Jamie Salmon | Special Effects Makeup Artist |
Jan Newman | Key Makeup Artist |
Todd Masters | Prosthetic Designer |
Sarah Pickersgill | Special Effects Makeup Artist |
Andrew D. Wilson | Camera Operator |
Steven A. Adelson | Steadicam Operator |
Matteo Di Iorio | Camera Trainee |
Eike Schroter | Still Photographer |
Cory Hodson | Chief Lighting Technician |
Brad Proctor | Special Effects Makeup Artist |
Thomas Yardley | Second Assistant Camera |
Charmaine Clark | Assistant Hairstylist |
Scott Gray | Grip |
Richard Kohlen | Hairstylist |
Artino Ahmadi | Second Assistant Camera |
Dave Ferreira | Key Grip |
Sean Davis | Best Boy Electric |
Mike Mossman | Best Boy Grip |
Steven A. Adelson | Camera Operator |
Mark Leiterman | Grip |
Christian Rayner | Rigging Gaffer |
Ken Young | Key Rigging Grip |
Kyla Rose Tremblay | Special Effects Makeup Artist |
Rachel Griffin | Special Effects Makeup Artist |
Terry McEwen | First Assistant Camera |
Christine Hackman | Special Effects Makeup Artist |
Dean Friss | First Assistant Camera |
Brian Lymer | Generator Operator |
Paul Sheridan | Dolly Grip |
Anthony Creery | Dolly Grip |
Jackie K. Seo | Special Effects Makeup Artist |
Nicola Ryall | Costume Set Supervisor |
Achim Kapitza | Colorist |
Alex Levine | Script Coordinator |
Sandra Couldwell | Extras Casting |
Gloria Chan | Seamstress |
Doug Oke | Assistant Editor |
Terry J. Murray | Script Supervisor |
Roma Wnuk | Seamstress |
Debbie Winston | Seamstress |
Greg Krantz | Online Editor |
Lorne Davidson | Location Manager |
Brigitte Prochaska | Unit Publicist |
Adrian Green | Colorist |
Elisa Bayley | Casting Associate |
Barbara Gasior | Seamstress |
Elizabeth Raap | Assistant Costume Designer |
Nora Bautista | Seamstress |
Lana S. Krause | Costume Coordinator |
Jody Leanne Petford | Costumer |
Jennifer Lurey | Casting Assistant |
Lem Le Mercier | Armorer |
Craig Van Den Biggelaar | Digital Effects Supervisor |
Jose Perez | Visual Effects |
Jim Lacamel | Boom Operator |
Kirby Jinnah | Dialogue Editor |
Viv Jim | Compositor |
Shareef Shanawany | Visual Effects |
Laurie Melhus | Audio Post Coordinator |
Shane Shemko | Foley Artist |
Iain Pattison | Sound Re-Recording Mixer |
Vince Gutierrez | ADR Supervisor |
Janice Thompson | Assistant Dialogue Editor |
Janice Groom | Visual Effects Coordinator |
Scott Stofer | Special Effects Coordinator |
Devan Kraushar | Sound Designer |
Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
James Raiz | Visual Effects |
Elaine Stef | Foley Artist |
James Wallace | Sound Designer |
William Skinner | Production Sound Mixer |
Kodie Mackenzie | Compositor |
Cameron Foodikoff | Sound Assistant |
James Kawano | Visual Effects |
Michelle Comens | Visual Effects Supervisor |
Dario DiSanto | Foley Editor |
Graeme Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Brett Keyes | Visual Effects |
Michael Lowes | Visual Effects |
Stephen Bahr | Visual Effects Coordinator |
Wray J. Douglas | Special Effects Supervisor |
Anke Bakker | Sound Supervisor |