Reese Witherspoon als Melanie Smooter | |
Josh Lucas als Jake Perry | |
Patrick Dempsey als Andrew Hennings | |
Candice Bergen als Mayor Kate Hennings | |
Mary Kay Place als Pearl Smooter | |
Fred Ward als Earl Smooter | |
Jean Smart als Stella Kay Perry | |
Ethan Embry als Bobby Ray | |
Melanie Lynskey als Lurlynn | |
Courtney Gains als Sheriff Wade | |
Mary Lynn Rajskub als Dorothea | |
Rhona Mitra als Tabatha Wadmore-Smith | |
Nathan Lee Graham als Frederick Montana | |
Sean Bridgers als Eldon | |
Fleet Cooper als Clinton | |
Kevin Sussman als Barry Lowenstein | |
Thomas Curtis als Young Jake | |
Dakota Fanning als Young Melanie | |
Mark Skinner als Bruno | |
Michelle Krusiec als Pan | |
Phil Cater als Pablo | |
Michael Snow als Devin | |
Bob Penny als Wallace Buford | |
Mark Matkevich als Tom Darovsic | |
Lee Roy Giles als Eugene the Guard | |
Afemo Omilami als Jimmy Lee | |
Kevin Hagan als Jimmy the Driver | |
Dennis Ryan als Reporter | |
Jim O'Connor als Reporter | |
Leslie Hendrix als Reporter | |
Tony Rizzoli als Gentleman | |
Bob Seel als Bartender | |
Kelsey Lowenthal als Carrie Lee | |
Jen Apgar als Starr | |
Sarah Baker als Dix | |
Deborah Duke als Sherma | |
Ted Manson als Colonel Murphy | |
Sharon Blackwood als Virgie | |
Suzi Bass als Shirleen | |
Don Young als Old Dead Soldier | |
Jody Thompson als Dead Soldier | |
Dionne Gipson als Press Secretary | |
Doug Killen als Catfish Festival Dancer | |
Emily Furman als Catfish Festival Dancer | |
Pete Talton als Catfish Festival Dancer | |
Kelly Franklin als Catfish Festival Singer | |
Keni Thomas als Catfish Festival Singer | |
Jeanne Arnold als Catfish Festival Singer | |
Osjha Anderson als Catfish Festival Singer | |
Charlotte Pierrepont als Model | |
Traci Ann Wolfe als Model | |
Jana Lynn Schoep als Model | |
Eddy Donno als Model | |
Colin Ford als Clinton Jr. (uncredited) | |
Katharine Towne als Erin Vanderbilt (uncredited) |
Jon Jashni | Executive Producer |
Andrew Dunn | Director of Photography |
Douglas J. Eboch | Story |
Wink Mordaunt | Executive Producer |
Neal H. Moritz | Producer |
Tracey Wadmore-Smith | Editor |
Andy Tennant | Director |
C. Jay Cox | Screenplay |
Michael Fottrell | Executive Producer |
Troy Takaki | Editor |
Stokely Chaffin | Producer |
Clay A. Griffith | Production Design |
Alicia Accardo | Script Supervisor |
R.J. Palmer | Sound Effects Editor |
Sophie de Rakoff | Costume Design |
Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
George Watters II | Supervising Sound Editor |
Egan Gauntt | Art Department Coordinator |
Dawn Solér | Music Supervisor |
Lisa K. Sessions | Set Decoration |
Joani Yarbrough | Hair Department Head |
Laura Ziffren | Music Supervisor |
Peter Iovino | Still Photographer |
Michael T. Ryan | Music Editor |
George Fenton | Original Music Composer |
Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Sarah Mays | Makeup Department Head |
Bill O'Drobinak | Camera Operator |
Suhail Kafity | Supervising Sound Editor |
Lonnie R. Smith Jr. | Stunt Coordinator |
Jay Pelissier | Art Direction |
Marina Ray | Assistant Costume Designer |
Teri E. Dorman | Supervising Dialogue Editor |
Allen Hartz | Dialogue Editor |
Julie Feiner | Dialogue Editor |
Dwight Benjamin-Creel | Property Master |
Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Tony Kupersmith | Construction Coordinator |
Christopher T. Welch | Supervising ADR Editor |
Mary C. Lane | Costume Supervisor |
Jeanne McCarthy | Casting |
Jennifer Euston | Casting Associate |
David A. Arnold | Dialogue Editor |
Blythe Cappello | Casting Associate |
Jim Likowski | Foley Editor |
Kathleen Chopin | Casting |
Juel Bestrop | Casting |
David H. Allen | Property Master |
Donald Dowd | Set Dresser |
Michael Viglietta | Second Assistant Director |
Rebecca Edelson | Script Supervisor |
Cheryl Quarantiello | Unit Production Manager |
Page Rosenberg-Marvin | Production Supervisor |
Michael Fottrell | Unit Production Manager |
Sara E. White | Production Supervisor |
Eric Yellin | Second Second Assistant Director |
Hillary Schwartz | Additional Second Assistant Director |
Kristina M. Peterson | Second Second Assistant Director |
Philip Ivey | Key Hair Stylist |
John Caglione Jr. | Makeup Department Head |
Victor DeNicola | Key Hair Stylist |
Donna Martin | Makeup Artist |
Dawn Turner | Hairstylist |
Anne Morgan | Hair Designer |
Brad Wilder | Makeup Artist |
Christine Domaniecki | Makeup Artist |
Susan 'Star' Orr | Hairstylist |
Judy Ponder-Patton | Makeup Department Head |
Randi Layne | Stunts |
Cal Johnson | Stunts |
Scott Dale | Stunts |
Anderson Martin | Stunts |
Tim Gallin | Stunts |
Cal Johnson | Stunt Double |