Keanu Reeves als Nelson Moss | |
Charlize Theron als Sara Deever | |
Jason Isaacs als Chaz Watley | |
Greg Germann als Vince Holland | |
Lauren Graham als Angelica | |
Michael Rosenbaum als Brandon / Brandy | |
Frank Langella als Edgar Price | |
Robert Joy als Raeford Dunne | |
Liam Aiken als Abner | |
Jason Kravits als Manny | |
June Carryl als Beatrice | |
Kelvin Han Yee als Burly Man | |
David Fine als Homeless Person | |
Chuck Isen als Bald Man | |
Diane Amos als Rachel, Coffee Shop Waitress | |
Ray Baker als Buddy Leach | |
Tom Bullock als Al | |
Adele Proom als Osiris | |
L. Peter Callender als Don Watson, DMV Proctor |
Kurt Voelker | Screenplay |
Steven Reuther | Producer |
Erwin Stoff | Producer |
Bob Kensinger | Set Decoration |
Shay Cunliffe | Costume Design |
Pat O'Connor | Director |
Wendy Wanderman | Executive Producer |
Deborah Stoff | Producer |
Anne V. Coates | Editor |
Elliott Kastner | Producer |
Naomi Shohan | Production Design |
Kevin Constant | Art Direction |
Edward Lachman | Director of Photography |
Christopher Young | Original Music Composer |
Tanya Noel Hill | Music Editor |
G. Marq Roswell | Music Supervisor |
John Finklea | Music Editor |
Wayne Herndon | Hairstylist |
Leslie Park | Script Supervisor |
Curtis Roush | Music Editor |
Herman Raucher | Original Film Writer |
Marty P. Ewing | Co-Producer |
Risa Bramon Garcia | Casting |
Randi Hiller | Casting |
Marty P. Ewing | Unit Production Manager |
Jonathan Watson | First Assistant Director |
John M. Morse | Second Assistant Director |
Webster Whinery | Stunt Coordinator |
Jodi Ehrlich | Associate Producer |
Michael E. Goldman | Assistant Art Director |
Robb Sullivan | First Assistant Editor |
Mitch Dubin | Camera Operator |
Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
Paul Sanchez | First Assistant "A" Camera |
Nelson Stoll | Sound Mixer |
Fred Runner | Boom Operator |
Noelle Chapin | Production Coordinator |
Donald H. Walker | Production Accountant |
Ellen Lent | Location Manager |
Gail Stempler | Location Manager |
Daniela Moore | Wardrobe Supervisor |
David Atherton | Key Makeup Artist |
Peter Robb-King | Makeup Artist |
Deborah K. Larsen | Makeup Artist |
Peggy Forcellini | Key Hair Stylist |
Nina Paskowitz | Hairstylist |
John W. DeBlau | Gaffer |
Terry Sullivan | Best Boy Electric |
Robert E. 'Bobby' Powell | Rigging Gaffer |
Dave Childers | Key Grip |
Orlando Orona | Dolly Grip |
Rodney Armanino | Construction Coordinator |
Rich Clot | Construction Foreman |
Rod M. Janusch | Special Effects Coordinator |
Bruce Stambler | Supervising Sound Editor |
Brian Best | Sound Effects Editor |
Steve Nelson | Sound Effects Editor |
Tim Walston | Sound Designer |
Becky Sullivan | Supervising ADR Editor |
Donald L. Warner Jr. | Dialogue Editor |
Mildred Iatrou | Dialogue Editor |
Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Tom O'Connell | ADR Mixer |
Michael Dressel | Foley Supervisor |
Mark Pappas | Foley Editor |
Eric Thompson | Foley Mixer |
Sean Rowe | Foley Artist |
Laura Macias | Foley Artist |
Gregg Barbanell | Foley Artist |
John Michael Fanaris | Sound Editor |
Paul Aulicino | First Assistant Sound Editor |
Rick Hart | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Merie Weismiller Wallace | Still Photographer |
Mo Henry | Negative Cutter |
Dana Ross | Color Timer |
Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Paul Yurick | Story |