Chris Brown als Jesse Attica | |
Hayden Christensen als A.J. | |
Matt Dillon als Jack Welles | |
Michael Ealy als Jake Attica | |
Idris Elba als Gordon Jennings | |
Steve Harris als Lt. Carver | |
T.I. als Ghost | |
Jay Hernandez als Eddie Hatcher | |
Johnathon Schaech als Scott | |
Paul Walker als John Rahway | |
Marianne Jean-Baptiste als Naomi | |
Gaius Charles als Max | |
Gideon Emery als Sergei | |
Zulay Henao als Monica | |
Glynn Turman als Chief Detective Duncan | |
Nicholas Turturro als Franco Dalia | |
Zoe Saldaña als Lilli | |
Isa Briones als Sunday | |
Andrei Runtso als Constantine | |
Vladimir Tevlovski als Ethan | |
Tim Sitarz als Russian #1 | |
Harrison Miller als Eddie, Jr. | |
Karl Knuth als Scott's Bodyguard | |
Conrade Gamble als Haitian Thug | |
Jermaine Holt als Dealer #2 | |
Martin Shuler als Prison Guard | |
Kelvin Brown als Security Guard #1 | |
Danny Epper als Bank Guard #1 | |
Bobby McLaughlin als Bank Guard #2 | |
Nancy Wetzel als Chopper News 14 Reporter | |
Andrew Fiscella als Security Chief | |
Juna Kim als Asian Girl #1 | |
Natasha Ellie als African American Girl | |
Will McFadden als Haitian's Lawyer | |
Daniel Stevens als Slick | |
Troy Brenna als Sweatpants | |
Gino Anthony Pesi als Paulie, Jr. | |
Mike Wood als Police Tech | |
Terrell Lee als Parole Officer | |
Noelle Mahasin als Officer of the Day | |
Lanny Joon als Vice Cop | |
Roger Stoneburner als Wasted Junkie | |
Erik Stabenau als Armed Driver #1 | |
James C. Lewis als Armed Driver #2 | |
Matthew Taylor als Armed Guard #1 | |
Marcus Young als Armed Guard #2 | |
Jimmy N. Roberts als Guard #3 | |
Dustin Meier als Guard #4 | |
Benito Martinez als Officer in Charge | |
Laura-Shay Griffin als Receptionist | |
Ashleigh Falls als Frumpy Bank Teller | |
JoAnna Rhambo als Woman in Underwear at Gordon's | |
Bryan Ross als Officer #4 | |
Nathan Bell als Cop in a Hole | |
Joey DiGiandomenico als TV News Reporter #1 | |
Craig Susser als TV News Reporter #2 | |
Ben Skorstad als 2nd News Helicopter Pilot | |
Gokor Chivichyan als Russian #2 | |
Roman Mitichyan als Russian #3 | |
Vladimir Orlov als Russian #4 | |
Bradley Jensen als News 14 Chopper Pilot | |
Michael Duisenberg als News Reporter Channel 8 | |
Christopher 'Critter' Antonucci als News 14 Camera Crew | |
John C. Meier als Police Officer Jesse Chase #1 | |
Scott Wilder als Police Officer Jesse Chase #2 | |
Trevor Donovan als Rahway Body Double | |
Patrick Strickland als Doorman | |
Mike Smith als Russian #5 | |
Paul Stephen Hubbard als Internal Affairs Officer | |
Nancy Young als Bank Customer (uncredited) |
John Luessenhop | Director |
Gabriel Casseus | Writer |
John Luessenhop | Writer |
Avery Duff | Writer |
Chris Brown | Executive Producer |
Gabriel Casseus | Executive Producer |
Morris Chestnut | Executive Producer |
Peter Allen | Writer |
Nancy Young | Stunts |
Jackson Spidell | Stunt Double |
Grady Allen Bishop | Stunts |
Will Packer | Producer |
Jason Geter | Producer |
T.I. | Producer |
Glenn S. Gainor | Executive Producer |
Michael Barrett | Director of Photography |
Jon Gary Steele | Production Design |
Armen Minasian | Editor |
Lindsey Hayes Kroeger | Casting |
David Rapaport | Casting |
Paul Haslinger | Original Music Composer |
Maya Lieberman | Costume Design |
Lance Gilbert | Stunt Coordinator |
Nicolas Stern | Co-Producer |
Glenn S. Gainor | Unit Production Manager |
Steve Danton | First Assistant Director |
Brian Relyea | Second Assistant Director |
George Flynn | Associate Producer |
Jennifer Blair | Production Supervisor |
Chris Cornwell | Art Direction |
Dena Roth | Set Decoration |
Steve Gehrke | Script Supervisor |
Heidi Higginbotham | Costume Supervisor |
Douglas Noe | Makeup Department Head |
Luis García | Makeup Artist |
Silvina Knight | Makeup Artist |
Larry Waggoner | Hair Department Head |
Jackie Masteran | Hairstylist |
Bret Mayo | Hairstylist |
Al Lewis | Assistant Art Director |
Barbara Mesney | Set Designer |
James E. Tocci | Set Designer |
Brett McKenzie | Art Department Coordinator |
Douglas Aarniokoski | Second Unit Director |
Kami Asgar | Supervising Sound Editor |
Sean McCormack | Supervising Sound Editor |
Susan Ham | Assistant Sound Editor |
Jon Wakeham | Sound Effects Editor |
Tim Tuchrello | Sound Effects Editor |
Brian Armstrong | Sound Effects Editor |
Paul Pirola | Sound Designer |
Deb Adair | Sound Re-Recording Mixer |
Bill W. Benton | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Raoul Bolognini | Visual Effects Producer |
Rocco Passionino | Visual Effects Supervisor |
Anita Hart | Stunt Double |
Troy Gilbert | Stunts |
Charlie Picerni | Stunts |
Diana R. Lupo | Stunts |
J.J. Perry | Stunts |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Oakley Lehman | Stunt Double |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Cheyenne Ellis | Stunts |
Cassandra McCormick | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Henry Kingi Jr. | Stunt Double |
Todd Harris | Storyboard Artist |