Billy Zane als The Collector | |
William Sadler als Frank Brayker | |
Jada Pinkett Smith als Jeryline | |
CCH Pounder als Irene | |
Brenda Bakke als Cordelia | |
Dick Miller als Uncle Willy | |
Thomas Haden Church als Roach | |
John Schuck als Sheriff Tupper | |
Gary Farmer als Deputy Bob Martel | |
Charles Fleischer als Wally Enfield | |
Tim DeZarn als Homer | |
Sherrie Rose als Wanda | |
John Kassir als Crypt Keeper (voice) | |
Ryan O'Donohue als Danny | |
Tony Salome als Sirach | |
Chasey Lain als Party Babe | |
Traci Bingham als Party Babe | |
Te-See Bender als Party Babe | |
Ponti Butler als Party Babe | |
Reda Beebe als Party Babe | |
Veronica Culver als Party Babe | |
Tina Lawrence als Party Babe (as Tina Hollimon) | |
Elaine del Valle als Party Babe (as Elaine Marks) | |
Mim Parker als Party Babe | |
Peggy Trentini als Amanda | |
Mark David Kennerly als Other Collector | |
Kathy Barbour als Crypt Keeper Starlet | |
Tina New als Crypt Keeper Starlet | |
John Larroquette als Slasher (opening sequence) (uncredited) |
Gilbert Adler | Producer |
Ernest R. Dickerson | Director |
Richard Edlund | Producer |
A L Katz | Producer |
Robert Zemeckis | Executive Producer |
Jaki Brown | Casting |
Ethan Reiff | Writer |
Scott Nimerfro | Co-Producer |
Richard Donner | Executive Producer |
Stephen Lovejoy | Editor |
Walter Hill | Executive Producer |
Cyrus Voris | Writer |
Mark Bishop | Writer |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
Joel Silver | Executive Producer |
Rick Bota | Director of Photography |
Christiaan Wagener | Production Design |
Alexander B. Collett | Associate Producer |
Wendy Wanderman | Co-Producer |
David Giler | Executive Producer |
Dan Cracchiolo | Associate Producer |
Hermes Pan | Producer |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
George Toomer Jr. | Set Decoration |
Colin D. Irwin | Art Direction |
Warden Neil | Costume Design |
Trish Keating | Costume Design |
Daphne Lawson | Hairstylist |
Justin B. Henderson | Key Makeup Artist |
Todd Masters | Makeup Designer |
Scott Wheeler | Makeup Supervisor |
Leigh Webb | First Assistant Director |
Shane Dixon | Second Unit Director |
Eric Jones | Second Assistant Director |
Gregory Hainer | Sound Designer |
Mark Cookson | Supervising Sound Editor |
John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Van Vliet | Visual Effects Supervisor |
Shane Dixon | Stunt Coordinator |
Debbie Lynn Ross | Stunts |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Billy Hank Hooker | Stunts |
Kay Kimler | Stunts |
Eddie Matthews | Stunts |
Rusty Hanson | Stunts |
Walter Phelan | Stunts |
Larry Nicholas | Stunts |
Kelsee King-Devoreaux | Stunts |
Brian Smrz | Stunts |
Keith Tellez | Stunts |
Jim Stephan | Stunts |
Lou Slaughter | Stunts |
Danny Wynands | Stunts |
Christopher Faloona | Second Unit Director of Photography |
Danny Elfman | Main Title Theme Composer |
Phil Oetiker | Camera Operator |
Rick Tiedeman | Steadicam Operator |
Steve Fink | Special Effects Makeup Artist |
Tim Cooney | Sound Mixer |
Tim Boggs | ADR Supervisor |
Michael Simpson | Sound Editor |
Marc Vanocur | Sound Editor |
Patrick Giraudi | Dialogue Editor |
Frederick Howard | Sound Effects Editor |
Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Tim Chilton | Foley Artist |
Derek Marcil | ADR Mixer |
Scott Patton | Makeup Supervisor |
Donna-Lou Henderson | Makeup Artist |
Shannon J. Thompson | Special Effects |