Sylvester Stallone als Raymond 'Ray' Tango | |
Kurt Russell als Gabriel 'Gabe' Cash | |
Teri Hatcher als Katherine 'Kiki' Tango | |
Jack Palance als Yves Perret | |
Brion James als Requin | |
James Hong als Quan | |
Marc Alaimo als Lopez | |
Philip Tan als Chinese Gunman | |
Michael J. Pollard als Owen | |
Robert Z'Dar als Face | |
Lewis Arquette als Wyler | |
Edward Bunker als Capt. Holmes | |
Leslie Morris als Hendricks | |
Roy Brocksmith als Fed. Agent Davis | |
Susan Krebs als Prosecutor | |
David Byrd als Judge McCormick | |
Richard Fancy als Nolan | |
Jerry Martinez als Santos | |
Michael Jeter als Skinner | |
Bing Russell als Van Driver | |
Alphonse Walter als Station Cop | |
Peter Stensland als Kagan | |
Phil Rubenstein als Assistant Warden Matt Sokowski | |
Elizabeth Sung als Interpreter | |
Clint Howard als Slinky | |
Ed DeFusco als Federal Agent | |
Jack Goode Jr. als Federal Agent | |
Geoff Vanderstock als Federal Agent | |
Larry Humburger als Federal Agent | |
Mark Wood als Desk Cop | |
Andre Rosey Brown als Cash's Cellmate | |
Savely Kramarov als Car Owner | |
Michael Francis Clarke als Reporter | |
Anne Cooper als Reporter | |
Tammy Richardson als Reporter | |
Patti Davis als Reporter | |
Richard L. Duran als Prisoner | |
Doug Ford als Prisoner | |
Kenneth Pruitt als Prisoner | |
Ronald Moss als Prisoner | |
Rick Dominguez als Prisoner | |
Kristen Dalton als Lynn | |
Tamara Landry als Girl in Bar | |
Anna Joyner als Girl in Bar | |
Melissa Bremner als Dance Double | |
Christie Mucciante als Dressing Room Girl | |
Lucia Neal als Dressing Room Girl | |
Roxanne Kernohan als Dressing Room Girl | |
Dori Courtney als Dressing Room Girl | |
Dale Swann als Captain | |
John Walter Davis als Slobber | |
Adolfo Quinones als Dancer | |
David Lea als Sonny | |
Glenn Morshower als Co-Worker | |
Salvador Espinoza als Weasel | |
Christopher Wolf als State Trooper | |
Larry White als Cop | |
Richard J. Larson als Detective | |
Fred Trombley als Detective | |
Matt Tufo als Detective | |
David Phillips als Inmate | |
Lewis Guido als Inmate | |
James Reilley als Inmate | |
Gilbert Esparza als Inmate | |
Martin Valinsky als Bailiff | |
Donald Zinn als Guard | |
Duane Allen als Guard | |
Robert David Armstrong als Club Doorman | |
Philip Weyland als Customer | |
Paul Lewis als Customer | |
Ron Cummins als Customer | |
Benny Urquidez als Thug (uncredited) | |
Billy Blanks als Prison Thug (uncredited) | |
Geoffrey Lewis als Captain Schroeder (uncredited) |
Harold Faltermeyer | Original Music Composer |
Robert A. Ferretti | Editor |
Andrei Konchalovsky | Director |
Hubert C. de la Bouillerie | Editor |
Donald E. Thorin | Director of Photography |
Richard Berger | Art Direction |
David F. Klassen | Art Direction |
J. Michael Riva | Production Design |
Larry J. Franco | Co-Producer |
Peter Guber | Producer |
Bernie Pollack | Costume Design |
Tony Munafo | Associate Producer |
Peter MacDonald | Executive Producer |
Jon Peters | Producer |
Barbara Kalish | Associate Producer |
Glenn Daniels | Casting |
Marvin March | Set Decoration |
Alan S. Kaye | Set Designer |
Ed Fincher | Costume Supervisor |
Neil Garland | Propmaker |
Robert Martel | Assistant Sound Editor |
Ed Callahan | Sound Effects Editor |
Shirley Dolle | Hairstylist |
Larry Verne | Construction Coordinator |
M. James Arnett | Stunt Coordinator |
Carlton Kaller | Music Editor |
Daniel C. Gold | First Assistant Camera |
Malcolm Bryce | Lighting Technician |
Charles M. Wilborn | Sound Mixer |
Gina August | Driver |
Paul Murphey | Video Assist Operator |
Michael Wright | Construction Foreman |
Chris Athy | Electrician |
Gary Molyneux | Rigging Grip |
Mark L. Roth | Production Accountant |
Peter Kuran | Visual Effects |
Eddie Lee Voelker | Transportation Captain |
Sharleen Bright | Standby Painter |
Stu Bernstein | Sound Editor |
Richie Gaona | Utility Stunts |
David Russell | Storyboard |
Dave Friedman | Still Photographer |
Jeff Winn | Craft Service |
Kent H. Johnson | Property Master |
Mike Sasgen | Carpenter |
David Fulton | Unit Publicist |
Pavel Cerny | Location Manager |
Paul E. Borchardt | Key Grip |
Michael S. Wren | Sound Recordist |
Kenneth Schwarz | Boom Operator |
Robert R. Rutledge | Supervising Sound Editor |
Michael L. Fink | Visual Effects Supervisor |
Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Stratton Leopold | Unit Production Manager |
Jack Eberhart | Leadman |
Jon G. Belyeu | Special Effects Coordinator |
Steve Hart | Stunts |
Stuart Baird | Supervising Editor |
Randy Feldman | Writer |
Dennis Smith | Camera Operator |
Clyde W. Smith | Dolly Grip |
Pete Antico | Stunt Double |
Michael Raspa | Second Assistant Camera |
Dennis Janovici | Vehicles Coordinator |
Craig S. Jaeger | Foley Artist |
Douglas Wright | Casting Coordinator |
Gerald Boatright | Chief Lighting Technician |
Kathy Sarreal | Production Secretary |
David Lea | Technical Advisor |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Peter McManus | Assistant Accountant |
Peter Davidian | Assistant Chief Lighting Technician |
Bruce Lacey | ADR Editor |
Richard Ocean | Lighting Design |
Charles Hatcher | Best Boy Grip |
Leah Brown | Costumer |
James Beshears | Supervising ADR Editor |
Richard A. Kelley | Assistant Camera |
Audrey A. Johnson | Assistant Property Master |
Shirley Cohen | Production Assistant |
Eric Smith | Assistant Chief Lighting Technician |
Dick Ziker | Stunts |
Jeffrey Hornaday | Choreographer |
Jeff Imada | Stunts |
Gene LeBell | Stunts |
Jophery C. Brown | Stunts |
Ronnie Rondell Jr. | Stunts |
Mark De Alessandro | Stunt Double |
Gary McLarty | Stunts |
Bob Orrison | Stunts |
Manny Perry | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Allan Graf | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Dick Warlock | Stunt Double |
Charlie Brewer | Stunts |
John Casino | Stunts |
Joe Gilbride | Stunts |
Lila Finn | Stunts |
James M. Halty | Stunts |
Tommy J. Huff | Stunts |
Steve Holladay | Stunts |
Freddie Hice | Stunts |
Jeff O'Haco | Stunts |
Maria R. Kelly | Stunts |
Justin De Rosa | Stunts |
Mike De Luna | Stunts |
Jim Burk | Stunts |
Gary Compton | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
J.N. Roberts | Stunts |
Ben Scott | Stunts |
Steve Vandeman | Stunts |
Bill M. Ryusaki | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Robert Apisa | Stunts |
Jeff Langton | Stunts |
Ron Oliney | Stunts |
Jeff Bornstein | Stunts |
John-Clay Scott | Stunts |
Paul Dion Monte | Stunts |
Benny Urquidez | Fight Choreographer |
Ric Roman Waugh | Stunts |
Rick LeFevour | Stunts |
M. James Arnett | Second Unit Director |
Marty P. Ewing | First Assistant Director |
Artist W. Robinson | Second Assistant Director |
Peter MacDonald | Second Unit Director |
Julio Macat | Second Unit Director of Photography |
James F. Boyle | Chief Lighting Technician |
Frederic J. Smith | Camera Operator |
Kathryn Weygand | Script Supervisor |
Gary Liddiard | Makeup Artist |