Andy Serkis als Caesar | |
Woody Harrelson als The Colonel | |
Karin Konoval als Maurice | |
Terry Notary als Rocket | |
Steve Zahn als Bad Ape | |
Amiah Miller als Nova | |
Ty Olsson als Red Donkey | |
Michael Adamthwaite als Luca | |
Toby Kebbell als Koba | |
Gabriel Chavarria als Preacher | |
Sara Canning als Lake | |
Judy Greer als Cornelia | |
Devyn Dalton als Cornelius | |
Aleks Paunovic als Winter | |
Alessandro Juliani als Spear | |
Max Lloyd-Jones als Blue Eyes | |
Timothy Webber als Ape Elder | |
Lauro Chartrand als Look Out Ape | |
Shaun Omaid als Soldier Who Sees Ape | |
Roger Cross als Captain | |
Mercedes de la Zerda als Lang | |
Doug Chapman als Alpha Omega Deserter | |
James Pizzinato als Captured Soldier | |
Chad Rook als Boyle | |
Dean Redman als Commanding Officer | |
Steve Baran als Tanker Guard | |
Sandy Robson als Gunner | |
Levi Meaden als Soldier | |
Billy Wickman als Gasping Soldier | |
Albert Nicholas als Tower Guard #1 | |
Kyle Horton als Tower Guard #2 | |
Paul Luongo als Ukulele Playing Soldier | |
Thomas Potter als Platoon Leader | |
Mathew Yanagiya als Executive Officer's Man | |
Skye Notary als Ape Kid #1 | |
Willow Notary als Ape Kid #2 | |
Finn Notary als Ape Kid #3 | |
Phoenix Notary als Ape Kid #4 | |
Sadie Aperlo als Ape Kid #5 | |
Matilda Aperlo als Ape Kid #6 | |
Andrew Alexander Reeves als Ape Kid #7 |
Matt Reeves | Director |
Maja Aro | Stunts |
Michael Giacchino | Original Music Composer |
Michael Seresin | Director of Photography |
James Chinlund | Production Design |
William Hoy | Editor |
Natasha Wehn | Casting Assistant |
Gustaf Aspegren | Assistant Art Director |
Dominique Fernet | Visual Effects Coordinator |
Debra Zane | Casting |
Dylan Clark | Producer |
Dylan Jury | Casting Associate |
Kimi Webber | Script Supervisor |
Nigel Evans | Art Direction |
Callie Andreadis | Assistant Art Director |
Darah Wyant | Makeup Artist |
Roger Vernon | Second Unit Director of Photography |
Kyle Robson | Dolly Grip |
Joseph Krattiger | Gaffer |
Jennifer Lee Scheer | Visual Effects Producer |
Vasilis Antipas | Visual Effects Technical Director |
Ian Sullivan | Digital Intermediate |
Cory Fleming | Aerial Coordinator |
Doug Girling | Assistant Art Director |
Jesse Joslin | Construction Coordinator |
Vanessa Giles | Makeup Artist |
Tracy Richards | Makeup Artist |
Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Charles Crivier | Key Grip |
Megan Flood | Visual Effects Supervisor |
Darren Mortillaro | Creature Technical Director |
Jana Jungk | Visual Effects Coordinator |
Stefanie Blatt | Visual Effects Technical Director |
R.J. Kizer | ADR Supervisor |
Thom Brennan | Foley Editor |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Jaffa | Characters |
Johnny Gidcomb | ADR Voice Casting |
Jim Schultz | Music Editor |
Richard Bloom | Art Direction |
David Clarke | Art Direction |
Amanda Moss Serino | Set Decoration |
Sandy Dunn | Seamstress |
Doane Gregory | Still Photographer |
Jérome Escobar | CG Supervisor |
Kate Elum | Visual Effects Coordinator |
Sheldon Smith | Visual Effects Coordinator |
Dan Lemmon | Visual Effects Supervisor |
Laura Languillet | Visual Effects Technical Director |
Will Files | Sound Designer |
Will Files | Supervising Sound Editor |
Ana Oparnica Sebal | Script Supervisor |
Shayna Markowitz | Casting Associate |
Patrice Yapp | Seamstress |
Sidney Kombo | Animation Supervisor |
Lucas John Ng | Visual Effects Coordinator |
Luke Millar | Visual Effects Supervisor |
Dan O'Connell | Foley |
Christian Prejza | Digital Intermediate |
Paul Apelgren | Music Editor |
Trisha Burton | Script Supervisor |
Maya Shimoguchi | Supervising Art Director |
Phuong Chau | Set Costumer |
Naomi Bakstad | Makeup Artist |
Darin Wong | Dolly Grip |
Frank R. Sims | Key Grip |
Bonnie Gosnell | Visual Effects Coordinator |
Rocco Pierini | Visual Effects Coordinator |
Adam Heinis | Special Effects Coordinator |
Kim Foscato | ADR Editor |
Rob Fournier | Armorer |
Amanda Silver | Characters |
Sean Oxenbury | Rigging Gaffer |
Ruth Irvine-Hauer | Visual Effects Producer |
Josh Dagg | Visual Effects Supervisor |
Anders Langlands | Visual Effects Supervisor |
Willard Overstreet | Foley Editor |
Norbert Kaluza | Steadicam Operator |
Hayley Perkins | Visual Effects Producer |
John T. Cucci | Foley |
Melissa Remenarich | First Assistant Editor |
Jennifer Grossman | Costume Supervisor |
Alex Blatt | VFX Editor |
Wes Walcott | VFX Editor |
Ryan Stafford | Visual Effects Producer |
Dan Cervin | Special Effects Supervisor |
Joel Whist | Special Effects Supervisor |
Jim Brookshire | ADR Editor |
Briana Scott | Ager/Dyer |
Denise Gingrich | Ager/Dyer |
Bev Wright | Key Makeup Artist |
Ben Powdrell | Visual Effects Editor |
Mark Gee | Visual Effects Supervisor |
Oliver Ferguson | Visual Effects Technical Director |
Charles O'Shea | Boom Operator |
Michael Tamayo | Set Costumer |
Dennis Yoo | Animation Supervisor |
A.J. Briones | Pre-Visualization Supervisor |
Matthew Harrison | Foley Editor |
Heike Brandstatter | Casting |
Callum Webster | Assistant Art Director |
Chloe Feodoroff | Visual Effects Coordinator |
Lily Shapiro | Visual Effects Coordinator |
Mike F. Hedayati | Visual Effects Supervisor |
Tom Hartig | Boom Operator |
Laura Graham | ADR Editor |
Tyler Ruocco | First Assistant Editor |
Peter Chernin | Producer |
Lauren Geaghan | Art Department Coordinator |
David Heinz | Visual Effects Editor |
Stephen Shapiro | First Assistant Editor |
Amanda Silver | Producer |
Coreen Mayrs | Casting |
Chris Beach | Assistant Art Director |
Doug Harlocker | Property Master |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Alessandro Saponi | CG Supervisor |
Ronnie Menahem | CG Supervisor |
Christoph Meyer | Creature Technical Director |
Alex Burt | Lead Animator |
Erik Winquist | Visual Effects Supervisor |
Rick Jaffa | Producer |
Ric Walkington | Armorer |
Melissa Bruning | Costume Design |
Morgan Spry-Young | Ager/Dyer |
Simon Hunt | Gaffer |
John Morris | Foley |
Joe Letteri | Visual Effects Supervisor |
Daniel Barrett | Animation Supervisor |
Emilio Ghorayeb | Animation Supervisor |
Cassandra Ebner | Stunts |
Rich Romig | Set Designer |
Mathew Yanagiya | Stunts |
Steve Chang | Stunts |
Graham Binding | Senior Animator |
John Stoneham Jr. | Stunt Coordinator |
Todd Scott | Stunts |
Jeff Sanca | Stunt Driver |
Paul Wu | Stunts |
Scott Lang | Stunts |
Brett Armstrong | Stunts |
Chris Webb | Stunts |
A.R. Björklund | Editorial Production Assistant |
Mark Bomback | Writer |
Matt Reeves | Writer |
Patrick Miller | Visual Effects Coordinator |
Stan Salfas | Editor |
Meow Nutjaree Wannasri | VFX Artist |
Rick Pearce | Stunts |
Janene Carleton | Stunts |
Krista Bell | Stunt Double |
Owen Walstrom | Stunts |
Lauro Chartrand | Stunts |
Clint Carleton | Stunts |
Jason Bell | Stunts |